Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Nie będzie „marketu” przy Al. NMP 49

Sprawa kamienicy przy Al. NMP 49 ujrzała światło dzienne w 2012 roku, po tym gdy jeden z Czytelników „” zadał nam niewinne pytanie: w jakim celu prezydent Krzysztof Matyjaszczyk (SLD) przekazał budynek w centrum Częstochowy Agencji Rozwoju Regionalnego (spółce miejskiej), skoro od nieruchomości jest inna spółka Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej? Przez cztery lata władze miasta i ARR-u skutecznie forsowały plan budowy nowoczesnego pawilonu handlowego (coś w rodzaju galerii, jednym z „lokatorów” miał być market) w zabytkowej, centralnej części Częstochowy. Finał tej sprawy brzmi: inwestor wycofał wniosek o pozwolenie na budowę.

Mając na względzie tylko ostatnie cztery lata niezłe tomiszcze by powstało, chcąc opisać, ze szczegółami, historię kamienicy i przylegających do niej działek przy Al. NMP 49 (obok tzw. „popówki” – narożnego budynku przy pl. Biegańskiego). Mowa o atrakcyjnej działce o powierzchni 3.000 m kw., na której znajduje się kamienica w złym stanie technicznym (od frontu) oraz duży, niezagospodarowany plac z dobrym dojazdem od tyłu, z ul. Szymanowskiego.
Zaczęło się od decyzji prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka (SLD), który wniósł aportem (przekazał) ową nieruchomość Agencji Rozwoju Regionalnego. Mógł to zrobić bez zgody radnych, gdyż kilka miesięcy wcześniej radni niefrasobliwie zatwierdzili uchwałę o wyłącznej decyzyjności prezydenta w sprawach miejskich spółek (uchwałę zmieniono rok później). Między jedną uchwałą a drugą, kamienica zmieniła właściciela. Już samo przekazanie nieruchomości budziło sporo kontrowersji, bo dlaczego magistrat pozbył się terenu, który sam mógł sprzedać, a z tych pieniędzy wybudować np. plac zabaw czy chociażby chodnik? W tym układzie zbycie nieruchomości przez ARR oznaczało zysk dla ARR. Poza tym spółka zajmowała się wpieraniem lokalnej przedsiębiorczości, a nie handlem nieruchomościami.

Eksperyment na miejskiej działce
Ciekawiej zrobiło się za chwilę. ARR nie ogłosiła tradycyjnego przetargu, lecz eksperymentowała z „procedurą negocjacyjną w tak zwanym dialogu”. Przepytane w tym okresie przez „7 dni” inne samorządy, nawet nie chciały słyszeć o formie „dialogu”, uważając ją za dalece nietransparentną. Do „postępowania” ogłoszonego przez ARR zgłosiło się dwóch potencjalnych inwestorów: „Promenada Częstochowska” sp. z o.o. i Literackie Towarzystwo Wzajemnej Adoracji „Li-TWA”. 
Pierwszy podmiot (nie mylić z targowiskiem Promenada na Północy) tworzyły trzy spółki: „Kar-bud” sp. z o.o., „Orphea” sp. z o.o. i „Orphea sp. z o.o.” spółka komandytowa. Jedynie znaną w Częstochowie była firma „Kar-bud”, reprezentowana przez Karola Pilchowca, przedsiębiorcę budowlanego i developera, bardzo aktywnego przy powstawaniu nowych częstochowskich marketów. Drugi podmiot „Li-TWA” to wprawdzie sympatyczna grupa mocno leciwych panów (bez urazy), tworzących nieprzeciętne dzieła literackie, ale trudno sobie wyobrazić, by dysponowali oni kwotą kilku milionów złotych na zakup nieruchomości przy Alei 49. Od początku więc wiadomym było, kto nabywcą będzie. ARR z prezesem Marcinem Kozakiem na czele zadbała, by informacje o planowanej inwestycji nie trafiały do opinii publicznej – wszystko było tajne przez poufne.

Pajęczyna spółek
Klamka zapadła w lutym 2014 roku. Wtedy to Agencja Rozwoju Regionalnego wspólnie z „Promenadą Częstochowską” utworzyły formalnie spółkę-córkę o roboczej nazwie „Promenada Development Sp. z o.o.”. ARR posiadała wówczas w nowo powstałej spółce całe 15 proc. udziałów (odpowiadające wartości wniesionej aportem nieruchomości), jak również prawo do desygnowania jednego wskazanego przez siebie członka zarządu. Nie ta spółka jednak miała budować pawilon z marketem.
W czerwcu 2014 w Krajowym Rejestrze Sądowym pojawiła się nowa spółka o nazwie „Mały Pasaż” sp. z o.o., której udziałowcami są: Agencja Rozwoju Regionalnego oraz „Promenada Częstochowska” sp. z o.o., a w zarządzie zasiadają: Mirosław Wójcik (prezes), a także Leszek Baryła i Karol Pilchowiec (wiceprezesi). To ta spółka wystąpiła do magistratu o pozwolenia na budowę pawilonu handlowego na działce przy Al. NMP 49. W dokumencie, w opisie obiektu czytamy „o pięciu nadziemnych kondygnacjach, dwóch przeznaczonych na handel, dwóch kolejnych na usługi biurowo-konferencyjne i najwyższej, gastronomicznej z tarasem widokowym. Długość obiektu ma wynosić 63 m, szerokość 40 m, wysokość 23 m. Przewidziano podziemny garaż na około 80 samochodów osobowych”.

Skuteczny protest
Mieszkańcy okolicznych bloków o inwestycji w ich otoczeniu dowiedzieli się całkiem przypadkowo, i niestety dość późno (lepiej niż wcale). Zaczęły się skargi i protesty. 
– Nikt przy zdrowych zmysłach nie zgodzi się na taką budowlę w centrum miasta w ciągu zabytkowych kamienic! Postawiono nas przed faktem dokonanym. To skandal, że nie konsultowano tej inwestycji z nami, sąsiadami. A władze miasta to nie wiem kogo reprezentują, inwestora czy mieszkańców? Budowa takiego obiektu, w tym miejscu, zagraża naszemu dostępowi do światła i powietrza! Podobno odległość od naszego bloku względem – nie wiem jak ten budynek nazwać, chyba „Galerią Śródmiejską” – będzie wynosiła zaledwie 4 m. Otwieram okno i co widzę…? Ścianę jakiegoś  pawilonu handlowego… Nie ma naszej zgody na taki budynek – protestuje wzburzony lokator z bloku sąsiadującego z działką. 
Mieszkańcy, w proteście przeciwko budowie pawilonu, najpierw udali się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie, u którego nic nie wskórali, a potem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Z datą 11 lutego 2016 roku otrzymali odpowiedź: „postępowanie stało się bezprzedmiotowe, bowiem pełnomocnik spółki „Mały Pasaż” wycofał wniosek w sprawie pozwolenia na budowę budynku handlowo-usługowego przy Al. Najświętszej Maryi Panny 49 w Częstochowie”.

Nie wiadomo, co było powodem rezygnacji inwestora z budowy pawilonu. Wiadomo natomiast, że galeria nie powstanie. Co wobec tego powstanie?

Udostępnij:

3 komentarzy

 • teng

  Kiedy te Kozaki, Matyjaszczyki and company… odpoczna w pierdlu? Kto zwróci koszty utraconych możliwości/korzyści? Czy wreszcie doczekamy się inwetycji miejskiej bez “kombinacji” i prawdopodobnej korupcji?

 • teng

  Kiedy te Kozaki, Matyjaszczyki and company… odpoczna w pierdlu? Kto zwróci koszty utraconych możliwości/korzyści? Czy wreszcie doczekamy się inwetycji miejskiej bez “kombinacji” i prawdopodobnej korupcji?

 • Anonim

  a taki interes miał być.

 • Anonim

  a taki interes miał być.

 • ztomko@wp.pl

  Kilka starych kamienic ,kilka kamienic przedwojennych ,,zabytkowe,,bloki z lat 50-tych to w/g autorki zabytkowe centrum miasta .Proszę sobie pooglądać nowoczesne budynki wkomponowane w zabytkową zabudowę chociażby w Londynie.

 • ztomko@wp.pl

  Kilka starych kamienic ,kilka kamienic przedwojennych ,,zabytkowe,,bloki z lat 50-tych to w/g autorki zabytkowe centrum miasta .Proszę sobie pooglądać nowoczesne budynki wkomponowane w zabytkową zabudowę chociażby w Londynie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content