Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

NIE BĄDŹ ŁOŚ, WRZUĆ GŁOS… do urny

„Jeśli ktokolwiek kiedyś powie, że pojedynczy głos się nie liczy, przyślijcie go do mnie. Ja mu wyjaśnię” – to słowa demokraty Alberta Arnolda „Al” Gore’a sprzed 15 laty, po przegranej z republikaninem Georgem Walkerem Bushem w wyborach prezydenckich w USA w 2000 r. Różnica pomiędzy konkurentami w walce o Biały Dom była tak niewielka, że zadziałało prawo zmuszające komisje wyborcze do ponownego liczenia głosów. 

Kontrowersji było co niemiara, a o zwycięstwie Busha przesądził ostatecznie niejednogłośną decyzją (5-4) Sąd Najwyższy. Czas oczekiwania na oficjalną informację, kto będzie przywódcą największego mocarstwa świata, wyniósł pięć tygodni. A prezydentem został kandydat, który… przegrał w głosowaniu powszechnym, a o jego zwycięstwie przesądziły głosy elektorskie.

Każdy głos ma znaczenie
My – Polacy – oddamy nasze „pojedyncze” głosy w niedzielę 25 października w wyborach parlamentarnych. Zadecydujemy o tym, która opcja będzie rządziła przez najbliższe cztery lata, wybierając jednocześnie 1 senatora i 7 posłów, którzy będą reprezentowali interesy częstochowian, w Sejmie i Senacie. 
Zachęcamy wszystkich do udziału w wyborach, do świadomego głosowania. Aby dokonać świadomego wyboru, warto prześwietlić wszystkie partie i kandydatów. Może posłużyć ku temu np. portal latarnikwyborczy.pl, który pozwala porównać własne poglądy polityczne na konkretne sprawy z poglądami poszczególnych partii.

* 25 października w całym kraju wybierać będziemy 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Z okręgu częstochowskiego do Sejmu dostanie się siedmiu kandydatów, a do Senatu dwóch (jeden z miasta Częstochowy, a drugi z „terenu” – powiaty: częstochowski, kłobucki, myszkowski, lubliniecki),
* Prawo udziału w głosowaniu ma polski obywatel, który ukończył 18 lat i posiada pełnię praw publicznych i wyborczych,
* Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7:00 – 21:00,
* Głosować można osobiście, ale także poprzez pełnomocnika lub korespondencyjnie (czas na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego lub przez pełnomocnika już minął),
* Wyborca zamierzający głosować w obwodzie głosowania poza miejscem stałego zamieszkania, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się w urzędzie gminy, w której wyborca jest ujęty w spisie wyborców, najpóźniej do 23 października. Może on zostać złożony pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej,
* Pamiętaj o zabraniu ze sobą do lokalu wyborczego dowodu tożsamości.

Nie bądź durny, idź do urny

Karta z listami kandydatów na posłów do SEJMU będzie miała formę broszury, można powiedzieć książeczki.
Na jej pierwszej kartce znajdziemy instrukcję obsługi, czyli zbiór informacji o tym, jak głosować.
Druga kartka to spis treści, wyliczone są wszystkie komitety wyborcze.
Na kolejnych kartkach umieszczone są nazwiska kandydatów poszczególnych partii. Głosować można TYLKO NA JEDNĄ PARTIĘ – stawiając znak X (krzyżyk) w kratce obok nazwiska WYŁĄCZNIE JEDNEGO KANDYDATA. Postawienie znaku X na więcej niż jednej kartce lub więcej niż przy jednym nazwisku spowoduje, że głos będzie nieważny.

Karta do głosowania do SENATU będzie jednostronna, w kolorze żółtym i będą na niej nazwiska kandydatów na senatora oraz nazwy komitetu wyborczego. Wybieramy TYLKO JEDNEGO KANDYDATA stawiając znak X (krzyżyk) w kratce obok jego nazwiska. Informacja o tym jak oddać ważny głos, będzie umieszczona w dolnej części kartki.

Więcej o tym jak głosować na stronie parlament2015.pkw.gov.pl.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content