Ubiegłoroczne kontrole Ministerstwa Sprawiedliwości wykazały, że częstochowski Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem jest jedną z czołowych tego typu placówek w kraju. Pracownicy niosą pomoc fachowo i skutecznie nie marnując przy tym ani złotówki.
Ośrodek jest finansowany z tak zwanych „nawiązek”, czyli pieniędzy ściąganych jako rodzaj odszkodowań od ludzi, którzy byli sprawcami różnego rodzaju przestępstw. Ministerstwo przekazuje Ośrodkowi fundusze bezpośrednio, z pominięciem jednostek samorządowych, by uniknąć przejadania pieniędzy przez urzędników. Z łatwością może więc nadzorować właściwe wydawanie pieniędzy.
W przedostatnim numerze naszego Tygodnika podawaliśmy adresy organizacji pomocowych dla kobiet. Wprawdzie do Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem przy al. Pokoju 12 mogą się zgłaszać wszyscy, jednak to właśnie kobiety stanowią ponad 90 procent osób znajdujących tam pomoc. Dlatego w pomocy kobietom Ośrodek ma największe doświadczenie. Pracownicy są w stanie profesjonalnie wspierać ofiary domowej przemocy psychicznej, emocjonalnej i fizycznej, ofiary kradzieży, oszustw, wyłudzeń, gróźb, pobić i rozbojów, a także mobbingu w pracy oraz wypadków komunikacyjnych.
Początkowo Ośrodek był tylko filią fundacji Błękitny Krzyż z Bielska prowadzoną przez stowarzyszenie ETOH w Częstochowie przy współpracy z Centrum Terapii przy ul Barlickiego. Działał bardzo sprawnie, toteż fundacja pomogła Ośrodkowi w usamodzielnieniu się. Placówka rozwija się i oprócz siedziby na Rakowie ma już oddziały w Olsztynie i Zawierciu.
Pomoc z każdej strony
– Oferujemy pomoc kompleksową i dobrze zorganizowaną – mówi psychoterapeutka Iwona Michalska-Wierusz, dyrektor Centrum Terapii. – Zależy nam na tym, żeby być z naszymi podopiecznymi przez cały czas, bo tylko wtedy pomoc ma sens, gdy sprawy osób potrzebujących nie są załatwiane w wielu rozmaitych, nierzadko rozrzuconych po całym mieście urzędach i instytucjach – tłumaczy i uzasadnia, że właśnie dzięki temu, że wszystko jest na miejscu, zarówno klientom jest łatwiej, jak i ułatwione zadanie mają zajmujący się nimi pracownicy. – Nie trzeba przekazywać spraw obcym ludziom, czekać na przesyłanie dokumentów, a przede wszystkim nie tracimy nikogo z oczu i nasi specjaliści mają z każdym stały kontakt.
Tych specjalistów jest sporo i prawie z każdej branży przydatnej w działalności pomocowej. Można się, w zależności od potrzeb, spotkać się z psychologiem , prawnikiem, specjalistą prawa pracy, mediatorem oraz specjalistą zajmującym się mobbingiem. Wszyscy oni dyżurują w różne dni tygodnia o różnych godzinach, by klienci mieli wiele terminów do wyboru. Siedziba przy al. Pokoju 12 jest czynna od poniedziałku do piątku, a oddziały w Olsztynie i Zawierciu po dwa dni w tygodniu.
Bardzo ważna jest ścisła współpraca pomiędzy OPOPP i Centrum Terapii, które dysponuje specjalistami w zakresie uzależnień i współuzależnień, psychologami oraz specjalistami psychiatrii. Centrum Terapii stara się również o zakontraktowanie w NFZ Poradni Zdrowia Psychicznego oraz Poradni Leczenia Nerwic, aby móc objąć kompleksową opieką osoby kierowane z OPOPP.
Żeby było kompletnie
– Każdy potrzebuje innej pomocy i dlatego mamy fachowców z różnych dziedzin – tłumaczy dyr. Michalska-Wierusz. – Współpracują oni ze sobą i otaczają klienta wszechstronną pomocą, brakuje nam jeszcze tylko umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług medycznych w zakresie psychiatrii i psychoterapii – pani Iwona martwi się, że pod koniec ubiegłego roku Ministerstwo Zdrowia nie rozpisało nowych konkursów na świadczenie usług medycznych, a zamiast tego aneksowało i przedłużyło stare umowy. – Brak umowy z NFZ komplikuje nam pracę, bo jeśli diagnoza problemu wykaże, że interwencja lekarza specjalisty jest konieczna, to podopieczny jest skazany na czekanie w długich kolejkach do zewnętrznych placówek służby zdrowia, a to bardzo spowalnia pracę – wyjaśnia zatroskana.
Na szczęście Centrum Terapii ma już dodatkowe pomieszczenia, które tylko czekają na przyjęcie lekarzy. Wtedy niesiona przez pracowników pomoc będzie się od początku do końca odbywała w ramach jednej instytucji. Pomoc ta może mieć wiele form.
Pomoc szyta na miarę
– Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem może czasowo pokrywać koszty zakwaterowania, pokrywać koszty remontów dostosowujących lokale do potrzeb osób pokrzywdzonych, dopłacać do czynszów, finansować leczenie, a także zorganizować pomoc prawną, psychologiczną, czy zorganizować alternatywne metody rozwiązywania sporów, jak mediacje – dyrektor wylicza działania poza standardowym zaopatrywaniem potrzebujących w bony na zakup żywności, czy odzieży.
Ważne jest, by pomoc ofiarom przestępstw nie polegała na ich wyręczaniu, a prowadziła do ich usamodzielnienia. Dlatego w Centrum Terapii specjaliści prowadzą aż sześć grup psychoterapeutycznych, których uczestnicy mają za zadanie stanąć na własnych nogach i uwolnić się od toksycznego wpływu dawnego środowiska.
– Ilość kobiet trafiających do tych grup, pokazuje jak potrzebne są działania pomagające im samodzielnie o siebie zadbać. Wiele niestety osób cierpi z powodu współuzależnienia. Życie z alkoholikiem to nierzadko współdzielenie jego problemów, stres prowadzący do nerwic i ogólnego podupadania na zdrowiu, nadużywania środków uspokajających, czy nasennych – pani Iwona opowiada o złożoności problemów, z jakimi boryka się wiele ofiar przestępstw. Ta złożoność właśnie wymaga bardzo kompleksowego podejścia do niesienia pomocy i wszechstronności podejmowanych działań. Wieloletnie doświadczenie pracowników gwarantuje jednak, że w Częstochowie odbywa się to na najwyższym poziomie.
Przed odwiedzeniem Ośrodka można się umówić telefonicznie pod numerami 730 876 600 lub 343 609 069.
Komentarz
Z opisaną w artykule placówką współpracują szeregowi pracownicy MOPS-u. Z pewnością więc nie jest ona tajna. Gdy jednak pytaliśmy rzecznika tej instytucji o dane kontaktowe placówek pomocowych, tę z Rakowa skrzętnie przemilczał. Również w archiwach Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta znajdują się informacje o wspólnych działaniach. Dlaczego więc o skutecznie działającej placówce miejskie jednostki milczą?
Renata. R. Kluczna