Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

LIST: O pielgrzymach i pielgrzymkach

Częstochowski sierpień, to nie tylko szczyt pielgrzymkowy. To również szczyt aktywności wielu częstochowian w krytykowaniu pątników przybywających do jasnogórskiego sanktuarium i w wyrażaniu (w mało elokwentny i mało wyszukany sposób) swojego niezadowolenia z tego powodu.Co roku to samo. Pielgrzymi hałasują (względnie „drą się”), oddają potrzeby fizjologiczne po krzakach i bramach, utrudniają życie, śmiecą, śmierdzą i nie wiadomo co jeszcze. Totalny kataklizm i zagłada dla miasta.

Na przełomie wieków, wielu było takich, którym pielgrzymowanie przeszkadzało i wielu będzie takich, którym ono przeszkadzać będzie. I tak samo jest z drugą stroną – pątnicy pieszo przybywali, przybywają i na Jasną Górę przybywać będą.
Co ma z pielgrzymów – nie tylko pieszych – Częstochowa? Tu pełna zgoda z krytykantami – miasto nie ma z tego nic. Ale czyja to wina? Odpowiedź jest prosta: to miejskie władze chcą – na razie wciąż w sferze marzeń – uczynić z Częstochowy miasto akademicko-przemysłowe, czyli świadomie dążą do tego, by tylko Jasna Góra – trzymając się tematu ekonomii – na ruchu pątniczym zarabiała. Można by powiedzieć: ludzie dokonali świadomego wyboru, a władza go realizuje. Dlaczego mimo to mamy coroczny festiwal krytyki pielgrzymów?
Wobec tego mam kilka pytań:
1. Czy chciałoby się nam w obcym mieście, fatygować kilometr – w jedną stronę – do Miejskiego Centrum Informacji (o ile jakimś cudem dowiemy się, że w ogóle takie istnieje), ryzykując, że nie znajdziemy tam żadnej ciekawej propozycji dla nas?
2. Czy częstochowska starówka w obecnym stanie jest miejscem wartym chwalenia się przed przyjezdnymi?
3. Może w takim razie bulwar, nad Wartą – trzecią co do długości rzeką w Polsce – jest bardziej reprezentacyjnym miejscem?
3. Skąd pielgrzym ma wiedzieć o tym, że wieża jasnogórska nie jest jedynym tarasem widokowym w mieście? Mam tu na myśli taras ratusza z opisem obiektów i ciekawym widokiem na Częstochowę.
4. Gdzie pielgrzymi mają nocować, jak nie w Domu Pielgrzyma i innych przyklasztornych domach noclegowych i zakonnych, skoro miasto nie ma takich obiektów, a istniejący w sąsiedztwie Jasnej Góry „Kemping Oleńka” przynosi straty (sic!)?
5. Jeśli już jakiś pielgrzym zapędzi się w Aleje, gdzie ma skorzystać z toalety? Tu akurat mieszkańcy Częstochowy zmuszeni są solidaryzować się z pielgrzymami i na odwrót.
6. Jak w naszym mieście ma się czuć turysta, skoro jakiś czas temu usłyszał, że Częstochowa chce go – ot tak – opodatkować, a zwolenników tego pomysłu wydaje się przybywać? PR-owsko jeden człowiek się wypromował – wizerunkowo, straciło całe miasto.
7. Czy władze próbowały nawiązać choćby minimalną współpracę z klasztorem ojców Paulinów w zakresie promocji miasta? Jeśli tak, proszę o jakieś dowody.
8. Gdzie się podział piętrowy autobus, który robił w sezonie objazdowe wycieczki po mieście?

Czy nadal uważacie, że to pielgrzymi są Ci źli i niedobrzy?

Kolejny sezon pielgrzymkowy, mimo że w pełni, znów spisany jest dla miasta na straty. A od bezproduktywnego narzekania – bo to najłatwiejsze – w następnych latach, na pewno nam się nie polepszy.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content