Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

List Czytelnika: Słyszałem, że jest tylko dwóch studentów…

“Mam prośbę, by Tygodnik sprawdził, ilu studentów studiuje na Wydziale Fizyki w częstochowskiej Akademii im. Jana Długosza? Słyszałem, że jest tylko dwóch studentów… A tak w ogóle to nie rozumiem, dlaczego kiedyś renomowana uczelnia, teraz ma tak mało chętnych. Nasze dzieci wyjeżdżają z Częstochowy na studia do innych miast, potem tam znajdują prace i zostają na stałe. To jest jeden z powodów wyludniania się naszego miasta. A gdyby podnieś poziom nie tylko AJD, ale też Politechniki Częstochowskiej to wtedy młodzi studiowaliby u nas, na miejscu… Czy ktoś może odpowiedzieć na moje pytanie: dlaczego tak jest w naszym mieście?”

Nie odpowiemy na wszystkie pytania naszego Czytelnika, ale w sprawie liczby studentów ustaliliśmy fakty u źródła. 

Odpowiada Marek Makowski, Biuro Promocji Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

* Jakie jest minimum liczby studentów, aby dany kierunek na AJD mógł istnieć?
„O limicie przyjęć na konkretny kierunek studiów decydują władze Uczelni. Jest ona podejmowana na podstawie liczby kandydatów, którzy opłacili opłatę rekrutacyjną. Liczba ta w październiku może ulec zmianie np. na skutek rezygnacji. 
W przypadku kierunków z prawami do prowadzenia studiów III stopnia (kończących się uzyskaniem stopnia doktora) podstawą decyzji o uruchomieniu roku jest wysoki poziom badań w tych dyscyplinach – istotny dla utrzymania standardów akademickich. 
O finansowym bilansie funkcjonowania takich kierunków, oprócz dotacji dydaktycznej, decydują zdobywane przez pracowników granty, które Uczelnia otrzymuje na realizację projektów badawczych. Warto także podkreślić, iż zgodnie z wytycznymi specjalistów zajmujących się akredytacją kierunków, mała liczba studentów jest atutem i wpływa korzystnie na proces kształcenia. W algorytmie finansowania Ministerstwo Nauki 
i Szkolnictwa Wyższego nie obniża dotacji dla uczelni za zbyt małą liczbę studentów (nie ma żadnego wskaźnika w tym przeliczeniu), ale obniża za zbyt dużą.”

* Ilu studentów na studiach I, II i III stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich studiuje na Wydziale Fizyki AJD? 
(Chodzi nam o studia dzienne, wieczorowe i zaoczne).

„Instytut Fizyki funkcjonujący w ramach Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie kształci na kierunku fizyka 41 studentów (na studiach stacjonarnych I, II, III stopnia, stan na 30 listopada 2017 roku). Warto podkreślić, iż od wielu lat w Instytucie Fizyki odbywają się obrony prac doktorskich, a od kilku lat prowadzone są studia III stopnia. Pracownicy Instytutu realizują granty naukowo-badawcze  i prowadzą ożywioną współpracę naukową oraz dydaktyczną z uczelniami z wielu ośrodków akademickich w Europie i na świecie. Działalność naukowców przynosi wymierne efekty, które mają wpływ na sukcesy i rosnący prestiż naukowy Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego, w tym także satysfakcjonujący bilans finansowy jednostki.”

* Który z kierunków na AJD ma najmniejszą liczbą studentów i jaka to liczba?
„Najmniej liczny kierunek studiów to kulturoznawstwo europejskie (Wydział Filologiczno-Historyczny). Na II i III roku studiów stacjonarnych studiuje 13 osób (są to studia I stopnia). Pierwszy rok nie został uruchomiony.”

Co prawda nasz Czytelnik nie miał racji, ale 13 studentów w dwóch rocznikach? Wychodzi po 6 i pół studenta na roku…

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content