Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

CzAS: Jasne, że CzęstoSMOGOWA

„Pomiary ze stacji monitoringu jakości powietrza WIOŚ Katowice oraz urządzeń Airly w sobotę 03. lutego 2018 roku w godzinach przedpołudniowych pokazały bardzo toksyczne powietrze w całym mieście. Był to dzień kiedy mieliśmy w Częstochowie najgorsze powietrze w całym województwie Śląskim!

Co tak naprawdę wdychamy podczas tak dużego stężenia smogu? 

* Pył zawieszony PM2,5 to bardzo drobne cząstki: o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego dla pyłu PM2,5 wynosi 25 µg/m3.
Dnia 03. lutego 2018 przekroczenie normy dla PM2,5 – 295 μg/m3 wynosiło 1.180 %.

* Pył PM10 to cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (około jednej piątej grubości ludzkiego włosa), które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc.
Dnia 03. lutego 2018 przekroczenie normy dla  PM10 – 569 μg/m3 wynosiło 1.138 %.

* Benz(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny, będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Głównym źródłem tej substancji jest spalanie paliw stałych w niskiej temperaturze – a więc węgla i drewna w domowych instalacjach grzewczych.

Częstochowski Alarm Smogowy radzi jak w takie dni chronić się przed smogiem:

Szkodliwemu wpływowi zanieczyszczeń na zdrowie ludzi można do pewnego stopnia przeciwdziałać. Jak? Poniżej porady chroniących nas przed szkodliwymi substancjami.
 
1. Oddychajmy przez nos. To naturalny filtr powietrza. Warto pomyśleć o skorzystaniu z maski antysmogowej, która powinna okrywać nos, usta i brodę. Żeby spełniła swoje zadanie, musi być idealnie dopasowana do kształtu twarzy i szczelnie do niej przylegać.
 
2. Sprawdzajmy jakość powietrza. Jako Częstochowski Alarm Smogowy monitorujemy jakość powietrza w naszym mieście, a także przekazujemy poprzez portal Facebook ostrzeżenia, gdy stężenie zanieczyszczeń bezpośrednio zagraża naszemu zdrowiu. Dane o stężeniu zanieczyszczenia możemy znaleźć na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz aplikacji Airly.
 
3. Jeżeli okna domu wychodzą na ulicę, w godzinach szczytu trzymajmy je zamknięte.
 
4. W dni, gdy stężenie zanieczyszczeń powietrza jest wysokie, powinniśmy na ile to możliwe zostać w domu. Wyjścia na zewnątrz ograniczmy do koniecznego minimum.
 
5. Każda przerwa od wdychania zanieczyszczonego powietrza ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, więc gdy tylko możemy, wyjeżdżajmy poza miasto.
 
6. Zadbajmy o odpowiednią dietę. Nasze posiłki powinny być bogate w witaminy A, C i E oraz selen, który pomaga organizmowi neutralizować nadmiar wolnych rodników. Po organizmie stale krążą wolne rodniki i antyoksydanty, inaczej zwane przeciwutleniaczami albo antyutleniaczami. 
Jeśli zachowywana jest między nimi równowaga, mamy się dobrze. Nadmiar wolnych rodników powoduje natomiast miażdżycę, raka i przedwczesne starzenie się. Procesy powstawania wolnych rodników przyspiesza np. palenie papierosów, wdychane wraz z powietrzem spaliny czy po prostu oddychanie zanieczyszczonym powietrzem.
 
7. Unikaj podróżowania w godzinach szczytu. Jadąc samochodem wybieraj mniej ruchliwe trasy. Zamknij okna w samochodzie, a wentylacje ustaw na obieg zamknięty.
 
mgr Hubert Pietrzak.
https://web.facebook.com/CzASPCz/”

Udostępnij:

1 Komentarz

  • olek@wp.pl

    no tak, ostatnio okazało się, że na Grabówce trują tylko mieszkańcy!!!!!

  • olek@wp.pl

    no tak, ostatnio okazało się, że na Grabówce trują tylko mieszkańcy!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content