Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

List Czytelnika skierowany do Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Częstochowie

 „Niniejszym składam protest i wnoszę o zmianę logarytmu wyliczającego system opłat za centralne ogrzewanie(dalej CO) dla mojego mieszkania, z 50% kosztów stałych do maksimum 25%, co spowoduje bardziej uczciwy system naliczania mnie opłat za CO za okres 2014/2015 r. i w przyszłości. Z przesłanej mnie karty rozliczeniowej wynika bowiem, że ogólny koszt mojej przedpłaty za poprzedni sezon grzewczy wyniósł aż 1,461,36 zł, z czego moje własne zużycie to 10.76 jednostek ciepła (wg wskazań licznika) co stanowi kwotę 29.83 zł, zaś dodatkowo Spółdzielnia nałożyła na mnie haracz w kwocie 771,92 zł tzw. kosztów stałych, za umieszczone na mojej klatce schodowej dwóch grzejników, o ogólnej liczbie żeberek grzewczych 9, o bardzo letniej temperaturze w okresie całego sezonu grzewczego.  

Wynika z tego, że moja powierzchnia mieszkania 51,6 m², do której dopłacam tzw. opłatę stałą wynoszącą dodatkowo 771,90 zł pomnożoną przez 15 mieszkań znajdujących się w tym smym pionie klatki schodowej, podczas gdy faktycznie zużyłem ciepła za kwotę 29,83 zł, gdyż algorytm wyliczeń przewiduje jeszcze 50% dopłatę tzw. kosztów stałych od całego budynku. Powoduje to , że zużyte przeze mnie ciepło stanowi tylko 3,5% nałożonych na mnie opłat, co jest szczytem absurdu i nonsensu, abym ja potrafił ogrzać moje mieszkanie kwotą 29,83 zł, a za ogrzanie korytarza musiał dopłacać tak horrendalną kwotę!
Narzucony mnie bezlitosny i bezsensowny, a na dodatek pozbawiony znamion podstaw logiki system opłat za ciepło, jako właścicielowi mieszkania będącego w zasobach Spółdzielni, odbieram jako próbę wyłudzenia z moich skromnych dochodów środków potrzebnych mnie i mojej rodzinie na jedzenie i leki, gdyż moja rodzina żyje z bardzo skromnych dochodów emerytalno-rentowych, co Zarząd Spółdzielni wydaje się w ogóle nie dostrzegać mimo tego, że zobowiązany jest do dbania o mój interes w zakresie właściwej gospodarki mieszkaniowej, choćby z uwagi na sytość otrzymywanych wynagrodzeń, które pobierane są przecież z czynszów mieszkańców.

Samo zaś rozliczenie opłaty za ciepło powinno stanowić przedmiot szczególnej analizy i uczciwości stosowanych form jej wyliczania, zważywszy na to, że opłata ta stanowi jeden z najpoważniejszych i najdroższych czynników opłaty czynszowej.
Uprzedzając zrzucenie odpowiedzialności na firmę Fortum, która dostarcza ciepło do zasobów mieszkaniowych Spółdzielni i żądanych przez ta firmę coraz wyższych opłat, proponuję aby Zarząd Spółdzielni dokonał analizy i kalkulacji kosztów wobec występujących w tym segmencie zawyżonych opłat, a następnie, ze środków remontowych uruchomił własną ciepłownię, znajdującą się w budynku, gdyż latem można kupić tonę węgla za kwotę ok. 500 zł, co wystarcza na ogrzanie przez połowę sezonu grzewczego całkiem sporego domu jednorodzinnego.
Zauważam, że w Spółdzielni Mieszkaniowej Śródmieście dzieje się źle i obciąża się mieszkańców coraz większymi kosztami, bez należytej dbałości o sens ekonomiczny tych wydatków (wg zasady za wszystko i tak obciążymy mieszkańców… więc niech płaczą i płacą).
O czym najlepiej świadczy opisana wyżej sprawa  lub choćby fakt, że w  bieżącym roku Spółdzielnia dokonała podwyżek czynszu już dwa razy, nie zważając przy tym na to, że rewaloryzacja rent i emerytur odbywa się  tylko raz do roku, na dodatek są one co najmniej dwukrotnie wyższe od przyznawanych przez ZUS kilku złotowych kwot rewaloryzacyjnych, co świadczy o tym także, że Zarząd Spółdzielni w nowym składzie wydaje się być nie tylko pozbawiony wrażliwości społecznej, ale też po prostu zwykłego ludzkiego sumienia, gdyż nam częstochowianom żyje się w naszym mieście coraz gorzej i biedniej, a Zarządowi Spółdzielni drenującemu nasze kieszenie coraz bogaciej i radośniej.
Czytelnik”

Udostępnij:

2 komentarzy

 • synszyl

  To zwyczajni złodzieje. Rachunki za ogrzewanie, za energię elektryczną i wodę to jedno wielkie oszustwo i szukanie jelenia. To czysty bandytyzm.

 • synszyl

  To zwyczajni złodzieje. Rachunki za ogrzewanie, za energię elektryczną i wodę to jedno wielkie oszustwo i szukanie jelenia. To czysty bandytyzm.

 • Anonim

  Wszystkie spoldzielnie mieszkaniowe sa do NATYCHMIASTOWEJ LIKWIDACJI w tym kraju !!!

 • Anonim

  Wszystkie spoldzielnie mieszkaniowe sa do NATYCHMIASTOWEJ LIKWIDACJI w tym kraju !!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content