Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

List Czytelnika: „Prominenci nie życzą sobie, by pod ich oknami przejeżdżały samochody”

„Proszę redakcję o interwencję w sprawie ulicy Małopolskiej w Częstochowie. Dzielnica Parkitka, jako jedna z niewielu w naszym mieście rozwija się na potęgę. Co i rusz pojawiają się nowe budynki wielorodzinne stawiane przez deweloperów, nie brakuje też nowych inwestycji jednorodzinnych. Można by rzec – pełnia szczęścia, zwłaszcza że mieszkańcy nie mają powodów do narzekań, bo dogodnych połączeń drogowych jest u nas coraz więcej. I rzeczywiście, jeśli chodzi o Parkitkę wciąż przybywa nowych ulic, chodników, skwerów. Ktoś, kto jest na Parkitce po raz pierwszy zachwyca się wszechobecną zielenią i mnogością nowych dróg.

Ulica Małopolska, przez którą codziennie przejeżdżam, śmiało mogłaby trafić do foldera reklamującego Częstochowę, taka jest ładna. Od numeru ok. 6. do numeru ok. 79., przyjezdnych i mieszkańców wita szeroka, nowiusieńka jezdnia, a wzdłuż niej wybrukowane chodniki, nocą oświetlone nowoczesnymi lampami. Dojeżdżamy jednak do numeru 79., a tuż za nim… niespodzianka. Droga nagle się kończy, jakby ktoś zwinął asfalt. 
Szutrowa ulica także o nazwie Małopolska przez około 500 metrów nie pozwala zapomnieć, że jeszcze nie tak dawno na tym terenie pasły się krowy.
Ale na tym nie koniec zaskakujących atrakcji. Po przejechaniu polnego fragmentu drogi ponownie wjeżdżamy na asfalt również o nazwie Małopolska. Częstochowianie mieszkający na jednym lub drugim „brzegu” Małopolskiej mają do wyboru: albo jeździć wyboistą drogą szutrową i tym samym wciąż naprawiać samochód, albo robić kółka po Parkitce, nabijając kilometry objazdami, co też kosztuje. 
Często na ten temat rozmawiam z sąsiadami i wielu ma własne teorie budowy drogi donikąd, zarówno z jednej, jak i z drugiej strony Małopolskiej. Niektórzy z nich twierdzą, że przyczyna nietrafionej (bo przerwanej w połowie) inwestycji władz miasta leży w osobowościach zamieszkujących przy szutrowej Małopolskiej. Ci prominenci podobno nie życzą sobie, by pod ich oknami przejeżdżały samochody, na przykład mieszkańców okolicznych blokowisk. Po prostu chcą mieć ciszę i świeże powietrze na swoich prywatnych posesjach. 
Ten argument w zasadzie przekonałby mnie do ich racji, gdyby nie to, że mówimy o drodze publicznej, miejskiej, a nie prywatnej. 
Po co miasto wydało miliony złotych na ślepą drogę, która w żaden sposób nie rozładowuje ruchu kołowego, a wręcz go kumuluje na drogach sąsiadujących z Małopolską? 
W przedstawionej przeze mnie sytuacji mamy do czynienia nie z miejską, a z prywatną drogą dla prywatnego dojazdu do prywatnej posesji.
Wierny Czytelnik.”

Wnioski naszego Czytelnika na tyle nas zaintrygowały, że nie omieszkaliśmy Miejskiemu Zarządowi Dróg i Transportu w Częstochowie zadać kilka pytań, po to, by poznać powody MZDiT, dla których ulica Małopolska nie została ukończona:

* Patrząc na mapę, ul. Małopolska składa się jakby z kilku części, mniej więcej od ul. Zakopiańskiej do Bialskiej, od Bialskiej do Mazowieckiej, od Mazowieckiej w pola, z pól do ul. Łódzkiej. Poza tym, w ostatnim przytaczanym przez nas fragmencie ul. Małopolska to także odnogi od głównej Małopolskiej (jedna z bocznych dróg nazywa się Staropolska). 
Prosimy o podanie terminu budowy każdego z wymienionych fragmentów.

* Prosimy o podanie kosztów budowy każdego z wymienionych fragmentów.

* Co było powodem braku realizacji połączenia dwóch odcinków Małopolskiej?

* Kiedy urząd miasta zamierza połączyć dwa odcinki ulicy Małopolskiej?

* Prosimy o wyznaczenie trasy, w jaki sposób mają dotrzeć do swoich posesji i bloków mieszkańcy ulic:
– Małopolska 167, Mazowiecka 28, 96, 104, 131, Bialska 156 A i wielu innych w tych okolicach – mieszkaniec chce wrócić do domu od strony dzielnicy Tysiąclecie bądź Centrum Handlowego M1;
– Małopolska 84 i dalej (boczna 1), Małopolska 66 i dalej (boczna 2), Małopolska 44 i dalej (boczna 3), Staropolska 1 i dalej (boczna 4) i wielu innych domostw – mieszkaniec chce wrócić do domu od strony z Cmentarza Rocha lub z Kłobucka.

W imieniu MZDiT odpowiedzi udzielił Maciej Hasik, rzecznik prasowy:
„I Etap budowy ul. Małopolskiej w 2015 roku kosztował ponad 6,4 mln zł. 
Budowa III etapu w roku ubiegłym wraz z odwodnieniem i oświetleniem poniosła za sobą koszt ponad 2,4 mln zł. 
Etapy budowy rzeczonej ulicy wynikały z potrzeb, które determinowała zabudowa ulicy (mieszkańcy żyjący przy ul. Małopolskiej już od lat czekali na nowa ulicę w pierwszej kolejności).
Brakujący odcinek ulicy zostanie wybudowany wówczas, kiedy w jego ciągu zostaną wytyczone zabudowania. Ich brak przy ewentualnej budowie drogi mógłby rodzic w przyszłości problemy polegające na przykład na nieuregulowanych zjazdach itp. Kiedy wzdłuż brakującego odcinka zacznie powstawać regularna zabudowa bądź jej projekty wówczas realizacja II etapu budowy ul. Małopolskiej będzie uzasadniona merytorycznie i będzie można ją łatwiej zaplanować. 
Niemniej MZDiT planuje przeprowadzenie tej inwestycji w przyszłości. Na dziś jednak nie można podać konkretnej daty ewentualnych prac.”

Gdyby się tak głębiej nad opisaną przez naszego Czytelnika sytuacją zastanowić, to w zasadzie każdy z nas chciałby mieć dojazd do domu tylko dla siebie, i aby inne pojazdy nie zakłócały naszego spokoju, nie wspominając już o smrodzie spalin. 

Pozostając w oparach miejskiego absurdu zgłaszamy postulat, którego nadawcą powinien być każdy mieszkaniec: jeździć ulicą Waszyngtona przed urzędem miasta i zatrzymywać się na tamtejszym parkingu, wolno… TYLKO MNIE!

Udostępnij:

1 Komentarz

  • Anonim

    A mnie zastanawia upór MZDIT w budowie i nakladach na te ulice…. Ludzie na Stradomiu od 50 lat nie moga doprosic sie o asfalt, a na Malopolskiej niemal od razu…. Kto tam mieszka????

  • Anonim

    A mnie zastanawia upór MZDIT w budowie i nakladach na te ulice…. Ludzie na Stradomiu od 50 lat nie moga doprosic sie o asfalt, a na Malopolskiej niemal od razu…. Kto tam mieszka????

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content