Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

List Czytelnika: „Pracownicy MPK mają dość traktowania ich jak przygłupów?”

„Szanowna Redakcjo!Po ostatnim naszym liście wysłanym do Państwa Redakcji i opublikowanym w maju, w naszej firmie prowadzono wnikliwe „śledztwo”, próbując dowiedzieć się, kim jest autor listu. Jednocześnie za publikację listu My, jako pracownicy serdecznie dziękujemy. Tymczasem w celu ustalenia autorów listu, w firmie skrycie sprawdzano chyba wszystkie komputery i ich zawartość, po kryjomu rozpytywano ludzi. To nie jest dobra atmosfera pracy. Takie postępowanie jest niezgodne z prawem. To są metody komunistyczne.

Ku naszemu zaskoczeniu, Państwa Redakcja okazała zainteresowanie sprawami firmy i ludzi, m.in. pisząc pytania do zarządu MPK o bieżącą sytuację firmy, jej wydatki i jej dochody. Pytania te i odpowiedzi, zostały opublikowane w jednym z numerów Tygodnika. Wobec tego zarząd udzielił bardzo skromnych – naszych zdaniem – odpowiedzi, ale przede wszystkim odpowiedzi wybiórczych i naszym zdaniem nie do końca prawdziwych. Otóż, odnosząc się do wysokości zatrudnienia w poszczególnych działach firmy rzeczywista liczba pracowników jest zupełnie inna, niż wynika to z informacji zarządu. W odpowiedzi do Redakcji podano m.in., że Biuro podawcze nie zatrudnia nikogo, a tymczasem były tam 3 osoby, a obecnie są tam 2. I nie w tym nic dziwnego, skoro cała korespondencja kierowana do MPK, trafia właśnie do tego biura. Mimo to, Biuro podawcze istnieje i ma się dobrze. Każdy człowiek z ulicy może wejść i zobaczyć. 

Podano, że dział reklamy nie zatrudnia nikogo (czyli realnie nie istnieje), a tymczasem jest tam niemal tłoczno, bo siedzi od 3 do 5 osób, a podobno wszystkie są związane ze sprzyjającym władzy stowarzyszeniem „Aktywna Częstochowa” i jednocześnie są członkami (a prawie na pewno sympatykami) SLD. No, ale gdzieś trzeba upchnąć i przechować koleżanki i kolegów z partii zwłaszcza, gdy są medialnym narzędziem upolitycznionej firmy. Nawet widoczną porażkę w postaci mankamentów na przebudowie linii tramwajowej potrafią przedstawić jako pełny sukces. Ponadto dział ten stale publikuje na fejsbukowym profilu MPK, filmy i zdjęcia promocyjne. To, co w takim razie? Działu Marketingu nie ma, ale publikuje filmy i zdjęcia?

Inna rzecz jest tutaj jeszcze ważna. Mianowicie interes Spółki, jej pracowników i informacje osobowe, z którymi styczność mogą mieć działacze stowarzyszenia. Pojawia się pytanie o RODO, które jest tak ważne w ostatnim czasie. To temat bardzo gorący.  
Czy zarząd nie ma świadomości, że pracownicy widzą to wszystko i widzą jak traktowane są dokumenty i ich sprawy, często bardzo ważne, niejednokrotnie będące tajemnicą firmy? Czy zarząd zdaje sobie sprawę, że pracownicy mają już dość mydlenia im oczu i traktowania ich jak przygłupów? Czy zarząd jest świadomy, że to źle o nim świadczy? Otóż zarząd dobrze wie. I dzieje się tak za wiedzą i przyzwoleniem Prezydenta Matyjaszczyka, który zachowuje się, jakby nie ponosił pełnej odpowiedzialności za funkcjonowanie miejskiej spółki.
(…)

Od kilkunastu już miesięcy zarząd MPK mówi o braku pieniędzy na podstawową działalność. Pieniędzy brakuje dosłownie na wszystko. Każdego miesiąca pracownicy z niepokojem oczekują swoich wypłat. Szefostwo firmy, nawet nie zataja przed pracownikami informacji o możliwościach braku wypłat, zabrania należnych jubileuszy, a nawet dodatków za lata pracy, czy wręcz zwolnień.
Mimo to bez przeszkód zatrudniani są kolejni koledzy. W tym przypadku sytuacja ekonomiczna firmy nie gra roli. 
(…)

Zarząd MPK natomiast coraz mocniej sprawdza i to notorycznie, aktywność swoich pracowników za pomocą kamer i nie tylko. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że zebrane w ten sposób informacje nie służą ich bezpieczeństwu, ale są wykorzystywane przeciw pracownikom. Jesteśmy zdania, że firmą powinna zainteresować się na pewno Inspekcja Pracy, a być może i prokurator.
(…)

Jednocześnie w tym wszystkim trzeba wspomnieć, że w połowie roku zarząd firmy wziął nagrody pieniężne za swoją pracę. „Skromnie”, bo prawdopodobnie kilka i kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pytamy więc za co? Za sytuację w firmie, za poniesione straty i złą sytuację ekonomiczną, za fatalne traktowanie pracowników? A może za nowe niskopodłogowe tramwaje, którymi chętnie chwalą się działacze partyjni razem z Prezydentem, wykorzystując je do kampanii i kreowania własnego wizerunku. Pierwsze tramwaje powinny być w mieście już w maju tego roku, a do tej pory nie ma żadnego i nie wiadomo czy w ogóle będą. A może za ogromne opóźnienia w przebudowie linii tramwajowej?

My – jako pracownicy MPK – mamy nadzieję, że nasz list zostanie opublikowany na łamach Tygodnika 7 dni. Jednak bez względu na to, w czwartek 24 października Rada Miasta będzie obradować nad przyszłością MPK i jego pracowników. Przygotowane są już odpowiednie projekty uchwał. Wobec MPK brane są pod uwagę: podzielenie firmy osobno na autobusy i tramwaje, dokapitalizowanie firmy, zamiana jej formy prawnej na Spółkę Aukcyjną. Każda z możliwości jest brana pod uwagę. Ciekawe w tym wszystkim jest uzasadnienie. Zmiana formy prawnej firmy, ma niby pomóc jej, w otwarciu swoich usług poza firmę, choćby stacji paliwowej i gazowej, myjni i innych, które już teraz mogą być wykorzystywane komercyjnie, bez względu na formę prawną firmy i jej sytuację ekonomiczną. Ponadto już na etapie ich projektowania i budowy zakładano, że będą z nich korzystać także firmy i ludzie z zewnątrz.

Ważne w tym wszystkim jest, że MPK ma straty, które nie są winą firmy i pracowników, a lekkomyślnych ludzi władzy, którzy swobodnie i hojnie sfinansowali obietnice darmowych przejazdów, bez wyrównania firmie jej strat. A jeszcze kilka lat temu MPK miało kilka, a nawet kilkanaście milionów złotych zysku.

A co na to wszystko sami pracownicy? Ano, pracownicy są niepewni swojej przyszłości. Nie są nawet informowani przez zarząd firmy, ani przez związki zawodowe o bieżącej sytuacji. Pewnie nawet nie wiedzą, że Rada Miasta będzie obradować nad przyszłością zakładu. Niemal pewne jest, że zarządowi zależy na jałowej sytuacji i nie informowaniu pracowników, do czego aktywnie przyczyniają się same związki zawodowe, które w ostatnim czasie w „dziwny sposób” są prawie jednogłośne z zarządem, kwitując jedynie, że „wszystko będzie dobrze”.

Ciekawi jesteśmy postawy radnych podczas najbliższej sesji, zarówno z SLD, którzy chętnie czerpią z zasobów miejskich spółek, ale także PO oraz radnych PiS-u. Być może jest to okazja, aby przyjrzeć się bliżej poczynaniom władz miasta oraz zarządu MPK. A kto wie, może już czas pomyśleć nad referendum w Częstochowie…?
 
Pracownicy MPK w Częstochowie Sp. z o. o.”

Udostępnij:

1 Komentarz

  • Anonim

    Dlatego tak czerwoni wszędzie bronią tzw. Demokracji czyli koryta w którym jak w MPK wyżerają wypracowane przez innych zyski. Dzięki 7 dni za opisywanie tej patologii

  • Anonim

    Dlatego tak czerwoni wszędzie bronią tzw. Demokracji czyli koryta w którym jak w MPK wyżerają wypracowane przez innych zyski. Dzięki 7 dni za opisywanie tej patologii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content