Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

LIST CZYTELNIKA: Mieszkańcy Poczesnej pytają.

„Jako mieszkaniec gminy Poczesna od jakiegoś czasu próbuję dowiedzieć się od pracowników urzędu gminy o sprawach, które są zaniedbywane. Niestety nikt nie chce ze mną rozmawiać. I tak. W 2006 roku podczas kampanii wyborczej Pan wójt obiecywał nam stworzenie w okolicach Nierady, Młynka i Mazur nowego ośrodka zdrowia. Minęło 11 lat, a wójt nic w tej sprawie nie zrobił. Mamy co prawda stary ośrodek, ale w fatalnym stanie i do tego przyjmuje tam zbyt mało lekarzy. 

Druga sprawa dotyczy wybudowanego ronda przy cmentarzu we wsi Zawodzie. Jaki cel przyświecał pomysłodawcy, że akurat w tym miejscu powstało rondo? Ile kosztowała ta budowa? Czy ktoś z gminy zdaje sobie sprawę, że duże samochody, na przykład ciężarówki czy autobusy MPK nie mieszczą się na tym rondzie?
Ostatnia już sprawa, o której wyjaśnienie chciałbym prosić redakcję „7 dni” dotyczy drogi asfaltowej na tak zwanej Psiej Górce. Ile kosztowała i kto ją sfinansował? Ile domostw jest zlokalizowanych na całej długości drogi? I na koniec, takie nieco niemądre pytanie: co jest punktem docelowym owej drogi, bo kończy się gdzieś w polu bez połączenia z inną drogą.”

Tygodnik 7 dni przekazał pytania naszego Czytelnika władzom gminy Poczesna.
Oto odpowiedź:

Obietnica stworzenia nowego ośrodka zdrowia
„Gmina Poczesna przygotowała dokumentację techniczną na budowę ośrodka zdrowia w Michałowie-Nieradzie przy ul. Leszczynowej w bezpośrednim sąsiedztwie ze szkołą. Budynek został zaprojektowany w technologii tradycyjnej, murowanej, parterowej o powierzchni zabudowy wynoszącej 537,30 m kw.  i powierzchni użytkowej 447,90 m kw. Budynek będzie pełnił rolę Przychodni Zdrowia, w której skład wejdą, gabinety lekarskie, sale zabiegowe, pomieszczenia pomocnicze, pomieszczenia socjalne, higieniczno-sanitarne, pomieszczenia biurowe, archiwum, pomieszczenia techniczne i gospodarcze. Budynek będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych. 
Ośrodek zdrowia powstanie w dogodnym miejscu dla wszystkich zainteresowanych.
W Gminie Poczesna funkcjonują trzy publiczne ośrodki zdrowia, które cieszą się dużą popularnością. Nadto w  Ośrodku Zdrowia w miejscowości Nieradzie składane są m.in. deklaracji mieszkańców miejscowości przyległych do Gminy Poczesna z terenu gminy Starcza i Konopiska.”

Rondo przy cmentarzu w miejscowości Zawodzie

„W 2012 roku została podpisana umowa z Wykonawcą na wykonanie prac polegających na „Przebudowie skrzyżowania o ruchu okrężnym (ronda) wraz z budową parkingu” w miejscowości Zawodzie na skrzyżowaniu ulic Wolności, Cmentarnej i Długiej. Zakres prac był podzielony na dwa etapy. I etap prac, tj. budowa parkingu – współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w zakresie małych projektów w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii  rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013. II etap prac tj. budowa ronda wraz z przełożeniem sieci wodociągowej – finansowany ze środków budżetu gminy. Wartość zadania tj. budowa ronda wraz z przełożeniem sieci wodociągowej wyniosła: 538.087,15 zł brutto. Główny cel jaki przyświecał w/w przebudowie to bezpieczeństwo wszystkich osób korzystających z przedmiotowego skrzyżowania dróg.
Było to skrzyżowanie bardzo niebezpieczne, gdzie dochodziło do bardzo wielu kolizji drogowych i wypadków.
Mieszkańcy gminy przyjęli to rozwiązanie z dużym zadowoleniem i akceptacją. Budowa ronda wraz z parkingiem przyczyniła się do udoskonalania komunikacji w tym szczególnym miejscu obok cmentarza. Rozwiązanie to gwarantuje bezpieczeństwo w czasie uroczystości pogrzebowych i jest pozytywnie oceniane przez mieszkańców ponieważ zapewnia płynność ruchu. Przebudowa skrzyżowania o ruchu okrężnym (ronda) została wykonana zgodnie z dokumentacją projektową oraz decyzją, pozwolenie na budowę wydaną przez Starostwo Powiatowe w Częstochowie.”

Droga do donikąd na Psiej Górce
„W ostatnich latach zostały zmodernizowane trzy ciągi komunikacyjne które to łączą miejsca położone po zachodniej części gminy tj. Brzeziny Nowe, Brzeziny Kolonia, Sobuczyna, Mazury, Młynek z częścią gminy położoną po wschodniej stronie. Droga  nr 1058S jest drogą powiatową, która ma duże znaczenie dla gminy, została gruntownie odbudowana przez Powiat Częstochowski i Gminę Poczesna po wykonanej kanalizacji sanitarnej. W bieżącym roku Gmina Poczesna na podstawie porozumienia z powiatem częstochowskim 
z własnych środków wykona chodnik przy w/w drodze na odcinku od ulicy Długiej w miejscowości Wrzosowa do ulicy Wirażowej w miejscowości Brzeziny Kolonia. Następny ciąg to DP 1056S tj. ul. Łąkowa w miejscowości Poczesna i ul. Wiosenna w miejscowości Mazury. Droga została gruntownie wyremontowana przez powiat częstochowski ze środków usuwania klęsk żywiołowych. Jest to bardzo uczęszczana droga i służy wszystkim okolicznym mieszkańcom. Droga gminna tj. ulica Konwaliowa w miejscowości Sobuczyna i ulica Tkacka w miejscowości Huta Stara A łączy się z drogą powiatową DP 1054S tj. ul. Szafirowa w miejscowości Sobuczyna oraz DP 1057S tj. z ul. Tkacka w miejscowości Huta Stara A. 
W ramach podziału środków z rezerwy celowej budżetu państwa – „Usuwanie klęsk żywiołowych” w 2014 zostało dofinansowane zadanie pn. „Remont dróg gminnych nr 32” ul. Tkacka i Konwaliowa w km 0+1202+536 w miejscowości Huta Stara A. Wartość zadania wyniosła 1.391.966,14 zł brutto.
Ponadto wcześniej na w/w odcinku zostały wybudowane chodniki wraz z odwodnieniem w miejscowości Huta Stara A.
Drogi w Polsce i nie tylko budowane są na terenach zabudowanych ale również na odcinkach które łączą miasta, miejscowości, i tak jest w przypadku w/w trzech ulic.
Dbamy o to, aby nasza Gmina była dostępna, bezpieczna i skomunikowana o czym m. in. świadczą powyższe informacje i funkcjonowanie linii autobusowych MPK.”

Niestety nie tylko mieszkańcom urzędnicy gminy Poczesna skąpią odpowiedzi. Nie wiadomo bowiem, kiedy ów piękny budynek przychodni będzie oddany do użytku. Nie dowiedzieliśmy się także, ile gospodarstw domowych obsługuje nowa droga na Psiej Górce i dokąd w ogóle prowadzi.

Udostępnij:

1 Komentarz

  • Anonim

    Gmina Poczesna tak ma i już!

  • Anonim

    Gmina Poczesna tak ma i już!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content