– Dziś rano dowiedziałem się, że leki na cukrzycę, które przyjmuję mogą być rakotwórcze. Kto rządzi naszym krajem? Gdzie ja żyję? Od lat walczę z rakiem, a tu okazuje się, że lecząc się pogłębia się moja choroba. Chce wiedzieć: kto za to odpowiada? – pyta mieszkaniec Częstochowy.
Bardzo popularny lek metformina bierze w Polsce prawie 2 miliony ludzi, na bez mała 3 miliony chorych, u których zdiagnozowano cukrzycę. Lek podawany jest pacjentom z cukrzycą typu II. Jak informują już prawie wszystkie media krajowe i zagraniczne, medykamenty zawiera niebezpieczne dla zdrowia i życia substancje, których obecność stwierdzono w dwóch miejscach – w Azji oraz w Niemczech. Ustalono, że leki z zabronionym specyfikiem produkowano w Chinach, które z kolei zaopatrują prawie całą Europę. Zanieczyszczenie wykrył singapurski Urząd do spraw Nauk o Zdrowiu (HSA). W rezultacie w Singapurze, zapobiegawczo rozpoczęto wycofywanie leków zawierających metforminę. A w Polsce? Nie!
Metformina jest doustnym lekiem przeciwcukrzycowym, zmniejszającym stężenie glukozy we krwi. Lek zalecany jest przez wszystkie towarzystwa naukowe. Jest on przepisywany dla zdecydowanej większości pacjentów, od niego zaczyna się leczenie cukrzycy.
Z informacji przekazanych przez Europejską Agencję Leków wynika, że metformina może zawierać silnie trujący, rakotwórczy związek chemiczny m.in. podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych. Substancją toksyczną jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA), bardzo niebezpieczna dla wątroby o działaniu rakotwórczym. Nitrozoaminy są odpowiedzialne za powstawanie nowotworów również jelita grubego, płuc, trzustki, żołądka, nerek, pęcherza moczowego, przełyku i języka. Teraz okazało się, że to możliwy składnik jednego z najpopularniejszych lekarstw na cukrzycę.
– To skandal co się dzieje w naszym kraju. Jak mogą w Polsce nie przebadać leków przed podaniem ich pacjentom. A może mój stan zdrowia pogarszał się, właśnie dlatego, że brałem ten lek – pyta częstochowianin.
Specjaliści od rynku farmaceutycznego w Polsce są pilnie wzywani do Warszawy. W sztabie kryzysowym zwołanym w ekspresowym tempie w Ministerstwie Zdrowia, wezmą udział m.in. przedstawiciele Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Wiceminister Zdrowia Janusz Cieszyńsk pytany przez dziennikarzy, czy można obecnie bezpiecznie przyjmować lek, odpowiedział, że “na ten moment nie zostały wycofane jakiekolwiek leki”. Dodał, że o dalszych działaniach MZ będzie informować po otrzymaniu komunikatu od Europejskiej Agencji Leków, która ma potwierdzić swoje stanowisko wydane na podstawie badań.
– To znaczy co, w Polsce dopuszcza się leki bez ich kontroli, a teraz będziemy czekać na decyzję Unii Europejskiej? Bruksela ma decydować o tym, jakie leki są podawane Polakom i nawet jeśli trują, to mamy je przyjmować? Nie rozumiem… – żali się mężczyzna.
Co zrobić z niepewnym lekiem?
Ministerstwo Zdrowia zaleca, by jeżeli posiadamy w swojej apteczce metforminę, najlepiej zabrać ją do lekarza rodzinnego. Ten, o ile nie będzie już odgórnie skreślonej ścieżki postępowania, powinien przepisać zamiennik. Ale niektórzy twierdzą, że to wcale nie będzie zadanie takie łatwe, jak się może z pozoru wydawać. Zamiana metforminy innym produktem leczniczym może być trudne i zdrowotnie, i organizacyjnie. Co więcej, Europejska Agencja podkreśla, że pacjenci chorzy na cukrzycę powinni nadal przyjmować swoje leki. Zaprzestanie leczenia może bowiem skutkować poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi. Powikłania niekontrolowanej cukrzycy obejmują choroby serca, problemy z nerwami, uszkodzenia nerek, problemy z oczami i uszkodzenia stóp, które mogą prowadzić do amputacji. Innymi słowy tak źle, tak niedobrze.
– Przyjmuję ten lek na cukrzycę 3 razy dziennie. W domu mam zapas na 2 miesiące, by nie biegać co chwilę do lekarza. I teraz mam kupić kolejne leki… Kto mi zwróci pieniądze za zakup trujących lekarstw? Zresztą nie mam pieniędzy. Co oni w ogóle opowiadają… – mówi mieszkaniec Częstochowy.
Krajowy konsultant ds. diabetologii Krzysztof Strojek próbuje uspokajać pacjentów twierdząc, że „nie ma powodu do paniki. Jeśli coś się zmieni, poinformujemy”. Jednocześnie przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że zanieczyszczona partia najpewniej dotarła do Polski. Powiedział też, że „zanieczyszczoną substancję produkują przede wszystkim fabryki w Chinach, chociaż pojawiły się informacje, iż metformina jest również produkowana w fabrykach europejskich, ale lista jest niepełna, stąd na ten moment musimy założyć, że wszystkie leki mogą zawierać metforminę z Chin”.
Eksperci zwracają uwagę na przyczyny zaistniałej sytuacji: firmy farmaceutyczne przesuwały linie produkcyjne, często o charakterze strategicznym, do Chin, z powodów ekonomicznych, a dziś są tego konsekwencje. Zdaniem wielu specjalistów niezanieczyszczona metformina trafia na rynek europejski od lat, a teraz po prostu – nieco przypadkowo – doszło do wykrycia procederu.
– Domagam się odpowiedzi od Rządu Polskiego. Dziś nie mam pewności, czy inne leki, które przyjmuję są właściwe. A może mój stan zdrowia pogarszał się, bo dostawałem ten lek. Wszyscy, którzy brali to świństwo powinni domagać się odszkodowania od Państwa Polskiego, firm farmaceutycznych i lekarzy. A może niech oni i ich rodziny zaczną brać ten skażony lek do końca życia, skoro nas pacjentów tak łatwo nim faszerowali – stwierdza częstochowianin.
***
Dostępne w Polsce preparaty zawierające metforminę:
Avamina (tabletki powlekane) oraz Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu);
Etform (tabletki powlekane) oraz Etform 500 i 850 (tabletki powlekane);
Formetic (tabletki powlekane);
Glucophage 500, 850 i 1000 (tabletki powlekane) oraz Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu);
Metfogamma 500, 850 i 1000 (tabletki powlekane);
Metformax 500 i 850 (tabletki) oraz Metformax 1000 (tabletki powlekane), a także Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu);
Metformin Bluefish (tabletki powlekane) oraz Metformin Galena (tabletki), a także Metformin Vitabalans (tabletki powlekane);
Metifor (tabletki);
Siofor 500, 850 i 1000 (tabletki powlekane);
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu).