Chcesz zatrzymać deszczówkę i lepiej gospodarować wodą wokół swojego domu? Teraz jest najlepszy moment, aby skorzystać z dofinansowania i zainwestować w rozwiązania wspierające retencję wód opadowych. Program Mikroretencja realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, ma na celu zwiększenie retencji wód opadowych przy budynkach jednorodzinnych. Budżet projektu przeznaczony na wsparcie grantobiorców wynosi ponad 19 milionów złotych.
Celem programu jest ochrona lokalnych zasobów wodnych, łagodzenie skutków suszy i przeciwdziałanie podtopieniom. Właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać wsparcie na:
zbieranie deszczówki z dachów, chodników i podjazdów, magazynowanie wody w zbiornikach, retencjonowanie wód opadowych w gruncie, czy wykorzystanie zgromadzonej wody m.in. do podlewania ogrodu.
Dotacja może zostać przeznaczona na zakup, montaż, budowę, rozbudowę i uruchomienie instalacji. Systemy muszą umożliwiać zatrzymanie lub wykorzystanie wody opadowej na terenie nieruchomości – bez konieczności odprowadzenia do kanalizacji (z wyjątkiem sytuacji awaryjnych).
W ramach programu można uzyskać refundację do 90% kosztów kwalifikowanych. Maksymalna kwota dofinansowania to 8.000 zł. Uwaga! Projekt skierowany jedynie dla budynków istniejących i zadań zakończonych.
Minimalne wymagania:
- koszt inwestycji min. 2 tys. zł
- pojemność zbiorników min. 2 m³
- powierzchnia retencji min. 50 m²
Nabór do programu rozpoczął się 22 czerwca 2026 r. i potrwa do 31.12.2027 r. lub zakończenia/wstrzymania naboru w przypadku złożenia wniosków na pulę przekraczającą planowany budżet Projektu.
Ważne! Nie można uzyskać dofinansowania na przedsięwzięcia lub ich elementy już sfinansowane ze środków WFOŚiGW lub NFOŚiGW, np. w ramach programu Moja Woda. Instalacje nie mogą służyć działalności gospodarczej ani rolniczej.
red.




