Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

KULTURA: Wyróżnieni na częstochowskiej FAMIE

Zakończyły się regionalne eliminacje do FAMY. Podczas sierpniowego finału w Świnoujściu Częstochowę będzie reprezentować formacja FunkenStein. W kolejce po bilet czekają: Teatr Tlen oraz zespół The Heavy Fog. 

FAMA to szansa dla nowatorskich, uzdolnionych i kreatywnych ludzi, reprezentantów każdej formy sztuki. Częstochowa była jednym z dziesięciu ośrodków w Polsce, w których odbyły się regionalne eliminacje do FAMY. Znalazła się w gronie miast takich jak Wrocław, Kraków czy Warszawa. Kilkuosobowe jury, składające się z reprezentantów różnych instytucji kulturalnych, oceniało głównie zespoły muzyczne: Crunchips, The Nobility, Dreg, Funkenstein, The Heavy Fog, Obojętni, Pan Czasu, Rose that Bad oraz SensiMilion. Oprócz nich w artystycznej rywalizacji stanęli: solista Radosław Klimas i Teatr Tlen. W sumie: 11 uczestników – reprezentantów częstochowskiego środowiska artystycznego. Poziom zróżnicowany, ale zwycięzca mógł być tylko jeden. Zaproszenie do Świnoujścia otrzymał skład FunkenStein. Ponadto jury wręczyło Teatrowi Tlen oraz zespołowi The Heavy Fog rekomendacje, a to znaczy, że dyrektor programowy festiwalu rozpatrzy ich kandydaturę do finału FAMY. Ma na to czas do 30 czerwca. O poziomie tegorocznych eliminacji mówi Piotr „Dziker” Chrząstek, gospodarz imprezy:  – Tegoroczna edycja, zgodnie z założeniami organizatorów, reprezentowała poziom różnorodny: od szkolnego po rzemieślniczy, tzw. ludzi z pasją. Osobiście zgadzam się z werdyktem jury, FunkenSteinowi przyznałbym nagrodę za oryginalność, Heavy Fog za energię, ale wyróżniłbym również Drega za progres, jakiego dokonał.
Trush funk rockerzy –  odjechany FunkenStein
Finaliści eliminacji do FAMY nie są już „świeżakami”, mają za sobą doświadczenie, w dodatku udokumentowane nagraniami. Formacja powstała w Częstochowie w latach 90. pod nazwą Dr Funkenstein. Grali trash funka, koncertowali, prowadzili politykę otwartej próbowni – każdy mógł wpaść na ich próby i doświadczyć, jak zespół tworzy nowe kawałki. „Osiem” i „Wojewódzki Punkt Unasienniania Świstaków” to dwa albumy, które wydali na przełomie wieków, a istnieli krótko – zaledwie dwa lata. Milczeli kolejnych 12. Kwietniowa reaktywacja (bieżącego roku) zaowocowała w trybie ekspresowym: demówka i teledysk, potem koncert w Carpe Diem i od razu wygrany bilet do Świnoujścia na FAMĘ – częstochowski feniks nawet nie otrząsł się z popiołu, a od razu wzleciał!
W brzmieniu FunkenSteina można znaleźć psychodelię, pazura agresji, ale też zadziora, powera z jajem. Są tu żywiołowe rytmy i spontan. W tekstach raczej nie szukajmy poezji czy specjalnego przesłania, po prostu się nim cieszmy. Bo widać, że chłopaki czerpią frajdę z tego, co robią. Aby się o tym przekonać, wystarczy obejrzeć ich teledysk do kawałka „Nie oddam nikomu” z najnowszej płyty demo „Like it & Lick it”. A kim oni w ogóle są? Ojcem-założycielem składu jest gitarzysta Łukasz „Viku” Rawicki, za wokal i teksty odpowiada Piotr „Karol” Karski,  Maciej „Maciek” Janicki to basista, a na bębnach wymiata Marcin „Szanser” Szarek. Więcej info i mp3 na stronie:
www.FunkenStein.net.
The Heavy Fog
The Heavy Fog to już totalnie odmienna stylistyka muzyczna, łagodniejsza, choć też energetyczna. Dwie osoby, dwa instrumenty i wokal. Łukasz „Luq” Skiba jest gitarzystą, wokalistą  i autorem tekstów. Borys Sławenta gra na perkusji. Tworzą kompozycje własne, z pogranicza bluesa i rocka, choć jak twierdzą, nie zamykają się w konkretnym stylu: – Inspirujemy się muzyką z lat wstecz, korzennym mississippi bluesem, rock’n’rollem, muzyką garażową czy stoner rockiem – wymieniają. Formacja powstała niedawno, we wrześniu ubiegłego roku, ale już teraz snują plany – chcą nagrać epkę, choć zgodnie przyznają, że ich żywiołem są koncerty: – Dają nam pozytywnego kopa do dalszego działania. W zespole The Heavy Fog oddajemy 100% siebie. Chłopaki dopiero zaczynają brylować na scenie i promować się na lokalnym rynku. Start niezły. Rekomendacja na FAMĘ. Trzymamy kciuki!
Teatr Tlen
Teatr nieinstytucjonalny to niewątpliwie działalność niszowa w naszym mieście. Częstochowski rodzynkiem na tym polu jest Teatr Tlen. Istnieje rok. Założyła go Julia Liszewska, absolwentka teatrologii na UJ, autorka niekonwencjonalnego projektu „Subiektywna Historia Teatru” w Centrum Promocji Młodych. To ona wyreżyserowała spektakl „Tlen” na podstawie utworu rosyjskiego dramatopisarza Iwana Wyrypajewa. Powstała sztuka kameralna, skonstruowana oszczędnymi środkami i ze skromną scenografią. Występują w niej dwie postaci główne (Daniel Śliwakowski i Aleksandra Florczyk), ale dodatkowo Kacper Kapsa recytuje monologi i śpiewa piosenkę. Rzecz jest o miłości, o problemach ze wzajemnym zrozumieniu, po trosze o samotności i bezradności młodych. Dla Liszewskiej słowo ma wartość, to na nim zbudowała spektakl. Na przeglądzie teatr przedstawił wybrane sceny ze spektaklu i wzbogacił imprezę o inną formę sztuki niż muzyka. Otrzymał rekomendację do FAMY. Już wkrótce kolejna odsłona teatru: premiera sztuki „Recykling” na podstawie tekstów Elfriede Jelinek. Odbędzie się 18 maja. Zaprasza Teatr Tlen, Cafe Belg oraz Carpe Diem. Kto nie zna, niech pozna.
*

FAMA jest platformą otwartą na każdą formą ekspresji artystycznej, czy to muzycznej, kabaretowej, także teatralnej. To coroczny festiwal sztuki interdyscyplinarnej, firmowany takimi nazwiskami jak Renata Przemyk, Sambor Dudziński czy Marek Grechuta. FAMA może być początkiem kariery artystycznej, integruje środowisko twórcze i promuje jego uczestników.

Imprezie patronował tygodnik “7 dni”.

Foto: Daniel Wojtasik

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content