W dniu dzisiejszym w Sądzie Rejonowym w Częstochowie odbyły się dwie pierwsze licytacje komornicze nieruchomości należących do „Elanex” S.A. w likwidacji. Obie licytacje wygrało Miasto Częstochowa, a przegrał konkurent – Grupa Arche (właściciel m.in. Hotelu Arche w Częstochowie). Tym samym droga do budowy stadionu dla RKS Raków – co szumnie zapowiadał prezydent Matyjaszczyk (SLD) – została otwarta i tylko patrzeć jak przy Krakowskiej 80 wyrośnie stadion na miarę Santiago Bernabeu w Madrycie.
Obie nieruchomości sprzedawane były w trybie egzekucyjnym i do momentu licytacji pozostawały pod zarządem likwidatora.
W październiku prezydent Częstochowy wystąpił do Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Częstochowie z wnioskiem o jak najszybsze wyznaczenie terminu licytacji komorniczej terenów byłego Elanex-u.
W oficjalnym komunikacie urzędu miasta Częstochowy z 14 października br. czytamy:
„Odblokowanie terenu byłego „Elanexu” pod inwestycje było i jest dla Miasta Częstochowy priorytetem. Świadczy o tym m.in. realizowana w tym rejonie inwestycja drogowa znacznie poprawiająca dostęp do tego obszaru miasta, poprzez nowe połączenie drogowe ulicy 1 Maja z ulicą Krakowską poprowadzone nad torami kolejowymi.
(…)
Tereny dawnej Przędzalni Czesankowej „ELANEX” zostały wskazane jako preferowana lokalizacja dla budowy nowego stadionu piłkarskiego w Częstochowie – w przygotowanym na zlecenie miasta wstępnym studium wykonalności dla tej inwestycji.
Stadion, jako element większej całości, wpisuje się w koncepcję przekształcenia terenów dawnej Przędzalni Czesankowej „ELANEX” w wielofunkcyjną przestrzeń miejską. To stwarza niepowtarzalną szansę podjęcia próby uratowania i rewitalizacji tego cennego terenu, z możliwością adaptacji budynków zabytkowych do nowych funkcji.
Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że realizacja działań rewitalizacyjnych na tak dużych obszarach zdegradowanych zespołów zabudowy poprzemysłowej z okresu industrialnego stanowi trudny i złożony proces inwestycyjny, który wymaga zaangażowania ogromnych nakładów finansowych oraz współpracy ze strony wielu partnerów i instytucji.
(…)”
Czy stadion sportowy dla Rakowa faktycznie powstanie na terenach Elanex-u i czy za rządó prezydenta Matyjaszczyka?
Czas pokaże.
red.

1 Komentarz
Czzy ktoś jeszcze w Czestochowie wierzy w zapewnienienia tego matyjaszczyka