Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Kłobuck bez Kamyka?

Gmina Kamyk… To wcale nie pomyłka, status gminy Kamyk stracił w połowie lat 70. i został wchłonięty przez Kłobuck. Do dziś niektórzy mieszkańcy przypominają powiedzenie: „Ten Kłobuck, który leży koło Kamyka”. Dziś wprawdzie jest odwrotnie, ale czy na stałe?

   Towarzystwo Przyjaciół Kamyka, które rozpoczęło działalność na początku bieżącego roku, skupia jako sympatyków już większą część mieszkańców swojego terenu. Za główne cele obiera reaktywację gminy, ochronę terenu i współpracę z mieszkańcami. Jego działania trudno nie nazwać rewolucyjnymi, gdyż jak dotąd większość miejscowości ubiegających się o miano gmin poległo na biurokratycznym gruncie. Spektakularny sukces odniosły jedynie Jaśliska, którym udało się odłączyć od gminy Dukla – tworząc własną.
   Towarzystwo zamierza również odzyskać zabytkowy dworek stojący w centrum wsi. Wybudowany pod koniec XIX wieku obiekt poszczycić się może ciekawą, aczkolwiek nierzadko tragiczną historią. Obecnie, od dwóch lat niszczeje, a zabite deskami okna jednoznacznie świadczą o jego postępującej dewastacji. Właścicielem budynku jest gmina Kłobuck, która od lat powtarza niczym mantrę: pieniędzy na remont – brak. W ostatnim czasie pojawił się pomysł sprzedaży dworku za absurdalnie niską cenę 480 tys. zł., jednak po interwencji mieszkańców Kamyka władze gminy wycofały się z tych planów. Członkowie Towarzystwa próbowali rozmawiać i negocjować ze wszystkimi radnymi Kłobucka. Mimo licznych obietnic i uzgodnień głosowania podczas sesji rady pokazywały mieszkańcom Kamyka, gdzie ich miejsce. – Jestem szeregowym radnym. Część radnych głosowała inaczej, bowiem pojawiły się pewne okoliczności, które budziły wątpliwości. Moim zdaniem duża wina leży po stronie pracowników Urzędu Gminy, których zadaniem było pozyskanie środków na remont zabytkowego dworku od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Widzę natomiast wyjście z sytuacji poprzez wprowadzenie partnerstwa na linii gmina i stowarzyszenie – mówi Tomasz Wałęga, radny gminy Kłobuck. Rajcowie zachowują się jak pies ogrodnika. Delegacja członków stowarzyszenia uzgodniła w Ministerstwie, że jeśli dworek byłby przekazany im do użytkowania, mogą składać wniosek o środki publiczne na jego renowację.
   Brak kompromisu władz gminy Kłobuck na tyle drażni mieszkańców Kamyka, że w zasadzie tylko patrzeć jak podejmą próby odłączenia się od Kłobucka (idąc za przykładem gminy Jaśliska). – W Kłobucku gadają, że nie ma na Kamyk pieniędzy, że jesteśmy pazerni, że chcemy dworek, że wciąż mamy jakieś żądania. Gdybyśmy odłączyli się od nich, przestaliby mieć z nami kłopot – mówi jeden z mieszkańców Kamyka. Konflikt na styku Kamyk – Kłobuck wciąż narasta i jeśli rzeczywiście temu pierwszemu udałoby się odzyskać suwerenność, to powiedzenie o dużej miejscowości przy małej może nabrać nowego znaczenia.

GMINA JAŚLISKA

Jedyna gmina, której udało się zmienić układ administracyjny po 1998 roku.
Województwo: podkarpackie
Powiat: krośnieński
Status gminy: 1934 – 54, 1973 – 1975, reaktywacja od 2010 r.
Wójt: mgr inż. Ignacy Lorenc
Powierzchnia: 98,63 km kw.
Ludność (2010 r.): 2.076

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content