Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Jak zostać zabytkiem?

Zabytkiem to ja już jestem, tylko nie mam na to stosownej decyzji administracyjnej. Mimo tego, mogę się upierać, że jako relikt przeszłości, mogę pewne rzeczy robić lub o pewnych rzeczach mówić. Żaden purysta językowy nie zakaże mi napisać o używaniu chapciów. Inni mogą se siadywać w pantofelkach, a nawet w laćkach, ja mam chapcie.

Język to część dziedzictwa kulturowego, są zatem strażnicy czuwający nad jego zachowaniem. Sęk w tym, że język – jak i całe dziedzictwo kulturowe – jest tworem sztucznym, ulegających stałemu przetworzeniu. Mówi o tym nawet zastosowany zwrot „sęk w tym”, komunikat zrozumiały tylko dla tych, których pewne dziedzictwo ukształtowało. Dzieci używały zwrotu „kamerować”, jako odpowiednik mojego: „nakręcić film”. Ale jak mam przekonać do poprawności mojego zwrotu, skoro nikt już nie kręci korbką, by przesuwać rolkę z taśmą filmową. Z sękami też już nikt nie ma do czynienia, podobnie jak z pogrzebanymi psami, albo tarczami, gdzie trzeba było w sedno trafić. Mowa, spocona z wysiłku, biegnie za czasem, próbuje nowymi zwrotami utrzymywać ogólną komunikatywność. Nad tym potocznym wysiłkiem czuwa strażnik-purysta-rasista, który w łeb wali za grzech niepoprawności językowej. Ta dintojra profesorska z sadystyczną przyjemnością gotowa jest wysłać mnie do obozu pracy za niepoprawność w używaniu określenia miękkiego obuwia pokojowego.

A ja nie ustąpię. Mnie, albo mojej osobie, milej się siedzi na kanapie w chapciach, są to moje chapcie i tak jak kota nazywam Mruczkiem, tak mam prawo nazwać je tak, jak chcę. Kumpel z Boronowa na swoje dzieci mówi bajtle, zwrócisz mu uwagę, to się obrazi, wytknie rażące naruszenie jego prawa do używania języka „rodowego”, regionalnej ślonszczyzny. Rolnik z Chmielna bebla coś po kaszebsku, to szanujemy, chronimy, szczycimy się zachowaniem oryginalnej gwary tych „bebłoków”. Oni mogą, a ja nie… Chapcie to moja gwara regionalna, mam podobne prawa jak Ślązak, Kaszub czy Karaim, by ją zachować!!!

Niby tak, ale rasista-purysta ma swoją rację: z moich papierów i miejsca zamieszkania wynika polska „czystość” rasowa, prawdziwy Polak ma obowiązki polskie, a do nich należy używanie mowy w sposób ustalony przez Najwyższą Radę Języka Polskiego. Najwyższa Rada nie uznała „chapci” za element godny języka ojczystego, zatem – no, no, no – uważaj, jak i z kim, gadasz. Na szczęście rasiści-puryści nie dysponują policją, wyroki za naruszenie poprawności politycznej czy językowej są dość niskie, podobnie jak liczba chętnych donosicieli. Mogem se w chapetkach siąźć przed telewizorkiem, a nawet wskoczyć do tramwajki.

Teraz mogę przejść do rzeczy. Jednym z najczęściej pokazywanym w wiadomościach TVN-u posłem PiS, jest nasz Szymon Giżyński. Taki, jak mówią młodzi: celebryta. Siedzi na teleobrazkach w ławie rządowej, nic nie mówi, czasem przysypia, nie podpisują go, więc odbiorca nie wie, kto zacz i jaką funkcję w tym rządzie pełni. To akurat nieistotne – kto go zna, to go pozna. Skąd ta łaskawość amerykańskiej telewizji wobec posła spod Jasnej Góry? Otóż, Szymon jest tak duży i obszerny, że może swym ciałem zasłonić posadzonego za nim Prezesa. Niby nic, ale sprawdza się reguła: rozmiar ma znaczenie. 

Więc jak zobaczyłem, to mi chapcie spadły i musiałem tramwajką pojechać po rozum… Jak wróciłem z zakupem doszedłem do wniosku, że czas bym ja, by Szymon, by Prezes, by TVN, by to wszystko przeszło w stan spokojnego szacunku, jakim otacza się zabytki.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content