Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Jak wzrastały ceny OC w 2016 roku, a jak będzie w 2017?

Średnia cena komunikacyjnego OC w 2016 roku wzrosła o 56%. Najbardziej dotkliwe podwyżki OC zaobserwowano w województwie lubelskim – średnie ceny polis wzrosły tam o ponad 70%. Nadal jednak najdroższe jest województwo dolnośląskie – w grudniu 2016 roku statystyczny jego mieszkaniec zapłacił za OC prawie 30% więcej niż wynosi średnia krajowa. 

Dynamika wzrostu cen komunikacyjnego OC na poziomie 56% daje się we znaki niemal wszystkim polskim kierowcom. Przykład województwa lubelskiego pokazuje, że podwyżki nie oszczędzają kierowców żadnego regionu. Co ciekawe – nawet pomimo ponad 70-procentowego wzrostu cen OC, lubelskie nadal znajduje się wśród trzech statystycznie najtańszych województw. Na drugiej szali jest dolnośląskie, gdzie zarówno na początku jak i końcu 2016 roku odnotowano najdroższe ceny OC. Nie oznacza to jednak, że ostatnią deską ratunku dla tych kierowców jest zarejestrowanie samochodu w innym województwie. 

Tuż za dolnośląskim, wśród województw z najdroższym OC w grudniu 2016 roku, znalazły się kolejno lubuskie i pomorskie. O ile w województwie dolnośląskim wzrost cen OC w skali roku nie przekroczył 50%, o tyle w lubuskim było to aż 63%, a w pomorskim 62%.  Największe podwyżki cen OC w 2016 roku odnotowały także województwa: opolskie (69%), zachodniopomorskie (67%), śląskie (60%) podlaskie (59%) i świętokrzyskie (58%).

W grudniu 2016 roku najmniej za OC płacili mieszkańcy województwa podkarpackiego. W tym przypadku powtórzyła się sytuacja z początku roku, kiedy to kierowcy z tego regionu znaleźli się na pierwszym miejscu wśród statystycznie najtańszych pod kątem cen OC. 
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że zwycięzcami tej sytuacji rynkowej mogliby poczuć się kierowcy z województwa małopolskiego. To właśnie tam odnotowano najmniejszy wzrost cen OC w 2016 roku – 48%. Warto zauważyć, że jeszcze w styczniu 2016 roku kierowcy z tego regionu mieli drugie w kolejności statystycznie najdroższe OC w kraju. Wraz z końcem roku opuścili jednak to niechlubne podium. Oczywiście wzrosty cen są odczuwalne, statystycznie jednak odbiegają od średniej wartości wzrostów cen OC w kraju (56%).

Tuż za województwem małopolskim najniższy wzrost cen OC zaobserwowano w dolnośląskim (50%) i podkarpackim (51%). Z kolei od krajowej normy nie odbiegają województwa: mazowieckie (53%), wielkopolskie (53%), warmińsko-mazurskie (54%) oraz łódzkie (55%) i kujawsko-pomorskie (55%).

Recepta na przyszłość
Czy już zawsze kierowcy z województwa dolnośląskiego, lubuskiego czy pomorskiego będą płacić najwięcej? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Rozbieżności w cenach OC wynikają z taryf przyjmowanych przez ubezpieczycieli do kalkulacji składek. Poszczególne towarzystwa ustalają samodzielnie, jakie czynniki mają wpływ na wysokość składki OC. Taryfy są utajnione, więc nie wiemy, co dokładnie i w jakim stopniu ma wpływ na wysokość składki OC. Te różnice mogą wynikać z danych posiadanych przez towarzystwa np. dotyczących szkodowości w danym regionie. W takich analizach ubezpieczyciele biorą pod uwagę nie tylko statystyki województwa, ale nawet te przyporządkowane pod konkretne kody pocztowe. Fakt, że jeden z ubezpieczycieli przypisuje nam wyższą stawkę z racji miejsca zamieszkania, nie oznacza jednak, że inny nie zaproponuje tańszego rozwiązania. Bez względu na województwo, nadal wielu Polaków przepłaca za ubezpieczenie OC – a mogliby tego uniknąć poprzez porównanie dostępnych na rynku ofert.

A jaki będzie rok 2017?
Wszystko wskazuje na to, że podwyżki utrzymają się również w 2017 roku – wynika to z niekorzystnej kondycji finansowej sektora ubezpieczeń OC, a także wygasającej wojny cenowej pomiędzy towarzystwami ubezpieczeniowymi. Straty odnotowywane obecnie przez towarzystwa są rekompensowane w postaci zwiększających się cen składek OC. Nie sposób przewidzieć, jak bardzo odczuwalne dla klientów będą podwyżki w najbliższym czasie. Zależy to przede wszystkim od przyjętej strategii polityki zabiegania o klienta, która jest odmienna u różnych towarzystw. W skali ogólnorynkowej podwyżki utrzymają się co najmniej przez najbliższe dwa lata. Jak zwykle wiele zależy od regulacji prawnych, które mogą wpłynąć na kształtowanie cen OC.

Jednym z ważniejszych wyzwań dla polskiej branży ubezpieczeniowej, a także dla ustawodawców, jest usystematyzowanie procedury wypłat w związku z dużą rozbieżnością zadośćuczynień wypłacanych poszkodowanym. Brak regulacji w tej kwestii odciska duże piętno na sytuacji finansowej w branży i w dalszym etapie przyczynia się do zwiększania cen polis dla klientów indywidualnych. – (…) Bez próby zrozumienia przyczyn obecnej sytuacji i szukania optymalnych dla nich rozwiązań możemy jedynie biernie przyglądać się tendencji wzrostowej i czekać z nadzieją, że sytuacja ustabilizuje się sama. To jednak może zająć przynajmniej dwa lata, a może i dłużej – tłumaczy ekspert branży ubezpieczeniowej.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content