Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Jak partie dzielą między sobą stołki w Częstochowie…

Nowa rada nadzorcza Regionalnego Funduszu Gospodarczego w Częstochowie ogłosiła właśnie konkurs na stanowisko prezesa oraz członka zarządu państwowej spółki. Obecny członek zarządu, powołany jeszcze za czasów PiS-u utraci stanowisko za kilka dni, zapewne podczas najbliższego spotkania rady nadzorczej. Można już dziś wytypować, kto zajmie fotel szefa spółki, zwłaszcza że większość lukratywnych stanowisk w podmiotach państwowych w Częstochowie – zawłaszczyli regionalni działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego. Członkowie Platformy Obywatelskiej, Polski 2050 i Lewicy mogą się tylko oblizać. (Nie)znany nowy zarząd RFG ma być ogłoszony na przełomie maja i czerwca.

Przez ostatnie tygodnie działacze partyjni regionu częstochowskiego nie mieli głowy do konstruktywnych rozliczeń, które zapowiadali ich liderzy, a zwłaszcza Donald Tusk, bo czas poświęcali na wyborczą kampanię do samorządów – wieszali plakaty, biegali z ulotkami. Politycy lokalnej Platformy Obywatelskiej, Polski 2050 i Lewicy tak bardzo zajęci byli gonitwą za mandatami, że zapomnieli o innych, intratnych posadach. Ten czas aktywnie wykorzystali członkowie Polskiego Stronnictwa Ludowego i… zawłaszczyli wszystko, czego nie można mieć im za złe, skoro inni śpią.
Ludowcy, choć w Częstochowie jako takich struktur nie posiadają, kontrolują już większość jednostek i agencji publicznych. Wśród łupów same „tłuste koty” z częstochowskiego parkietu: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Do tego dochodzą synekury w jedynej w naszym mieście spółce skarbu państwa Regionalnym Funduszu Gospodarczym (RFG).

W Częstochowie, ku zaskoczeniu sympatyków partii koalicyjnych, które 15 października przejęły władzę w kraju, nie doszło do zmian personalnych w spółce skarbu państwa RFG oraz w spółkach zależnych: Jurajskim Agro Fresh Parku, Hutmarze, Częstochowie Wiolinowej, Centrum Medycznym „AMICUS”. W samym RFG nadal jedynym członkiem zarządu jest Tomasz Maj, powołany na to stanowisko z protekcji Prawa i Sprawiedliwości. Co prawda, Maj podjął próbę ewakuacji do gminy Kruszyna na stanowisko wójta, ale przegrał w wyborczym starciu z Joanną Zasępą (Lewica).
Za kilka dni Tomasz Maj zostanie jednak odwołany z funkcji prezesa RFG, a jego miejsce zajmie, tymczasowo, jeden z członków rady nadzorczej. Docelowy prezes zostanie wyłoniony w konkursie, który właśnie został przez spółkę ogłoszony. Lista nazwisk jest długa, ale prezesem zostanie ten, co ma nim zostać, zapewne ze środowiska PSL-u.

Warto przypomnieć, kto na początku kwietnia zasilił nową radę nadzorczą RFG:
Stanisław Gmitruk – przewodniczący
Błażej Mądrzycki – wiceprzewodniczący
Zygmunt Kucharczyk – sekretarz.
Dołączyli oni do wybranych z ramienia pracowników członków rady nadzorczej Michała Jurczyka i Anny Buszewskiej. Jurczyk od dawna jest związany ze spółką, bo przez ponad 2 lata pracował w Jurajskim Agro Fresh Parku, spółce zależnej od RFG. Wcześniej natomiast był m.in. prorektorem do spraw studenckich i nauki, w słynnym już na całą Polskę Collegium Humanum.
Buszewska z kolei to wieloletni pracownik spółki AMICUS, a także prokurent w AMICUS-ie i prezes prywatnej spółki Kucelin, współdziałającej z AMICUS-em.

Zmiany nastąpiły nie tylko w spółce RFG. W Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa dyrektora Konrada Jarzyńskiego zastąpił – o czym informuje krajowy KOWR – Witold Łacny (działacz PSL-u). Jego zastępcą został Tomasz Pucek, który wymienił Teresę Palę. Były już dyrektor i radny miasta Częstochowy Konrad Jarzyński, KOWR-u jednak nie opuścił – został zatrudniony w oddziale na stanowisku głównego specjalisty. Pala natomiast aktualnie jest w okresie wypowiedzenia umowy o pracę.
W Śląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego, dyrektora Marka Dziubka zastąpił, związany z PSL-em – Jacek Lupa.
Identyczna sytuacja z udziałem PSL-u ma miejsce w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nowym dyrektorem jest Lesław Siedlak, który wymienił Tomasza Matyszczaka. Ten ostatni został przeniesiony na inne stanowisko w ARiMR.

Renata R. Kluczna

Udostępnij:

6 komentarzy

 • Zdziwiony

  A cóż to tak w CV ukrywamy Collegium Humanum i zaszczytne stanowisko pod rektorem ?

 • xyz

  Czyli nikomu z PiS krzywda się nie dzieje. A gdzie te rozliczenia do spodu ? w radzie nadzorczej kółko emerytów i prorektor z Collegium Humanum. Pytanie zasadnicze: na podstawie jakich uprawnień zasiada w radzie ? egzamin ministerialny czy dyplom MBA collegium “tumanum”?

 • hahaha

  Collegium Humanum już nie aktualne…. teraz na tapecie studia MBA w Uczelni Nauk Społecznych. Tym razem rodzinne – żona w rekrutacji obsługuje słuchaczy studiów MBA……
  “Program Executive MBA: Agrobiznes” czyli doświadczenie we wspaniałym podmiocie który pustymi polami stoi się przydało: “Celem studiów podyplomowych Executive MBA: Agrobiznes jest przekazanie Słuchaczom specjalistycznej wiedzy w zakresie nowoczesnego zarządzania gospodarstwem rolnym, doskonalenie praktycznych umiejętności w prowadzeniu i organizacji procesu produkcji rolno spożywczej. Wskazanie zasad funkcjonowania rynków rolnych, znajomości ekonomii produkcji rolnej czy produkcji, przechowywania i marketingu artykułów rolnych. ”
  Czy tytuły “MBA, Dr.B.A., LL.M.” dyrektora programowego MBA Agrobiznes zostały zdobyte w pocie czoła w Collegium Humanum?

 • iguana

  Same intelektualne tuzy z peezelu. Ten pan z wąsem jak zaczyna gadać to się czasy Gierka człowiekowi przypominają.

 • dobrze wiedzieć

  Pani Redaktor, może warto ustalić jakie uprawnienia do zasiadania w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa posiada przewodniczący. Opinia publiczna powinna wiedzieć czy jest to egzamin ministerialny czy też dyplom MBA? Jeśli dyplom MBA to jakiej uczelni. Spółka jest w stu procentach własnością skarbu państwa i zasiadający w radzie powinni mieć stosowne uprawnienia, a opinia publiczna pełną wiedzę w temacie.
  Na pewno mają stosowne papiery skoro zasiadają, ale pytanie jakie to dyplomy czy egzaminy jest dość istotne.

 • luca

  Czy któryś z członków skończył mba agrobiznes czy co ?

 • mario

  *******

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content