Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Jak mądrze wybrać szkołę wyższą

Nie od dziś wiadomo, że najlepszą inwestycją jest inwestycja w samego siebie. Dlatego tak istotne jest umiejętne pokierowanie swoją drogą zawodową, a ta zaczyna się już na etapie studiów. Jeżeli marzymy o ciekawej pracy, idącej w parze z satysfakcjonującymi zarobkami, powinniśmy pomyśleć o wybraniu właściwej szkoły wyższej.

Studia humanistyczne czy może lepiej inżynierskie? Dzienne czy zaoczne? Uczelnia państwowa czy prywatna? Im bliżej do rozpoczęcia rekrutacji na studia, tym więcej pytań. Ogrom propozycji dostępnych na rynku edukacyjnym nie ułatwia jednak podjęcia ostatecznej decyzji. Podpowiadamy jak sobie z tym wyborem poradzić.

Poziom kształcenia

Warto zdać sobie sprawę, że studia nie polegają jedynie na zaliczaniu kolejnych semestrów. Im więcej się w ich czasie nauczysz, tym łatwiejszy będziesz mieć start w zawodowe życie.
Dlatego przy wyborze uczelni wyższej kierować należy się m.in. jej renomą. Wszelkiego rodzaju rankingi mogą okazać się cennym zbiorem informacji. Na portalach społecznościowych można poznać opinie byłych lub aktualnych studentów, którzy wiedzą najlepiej, jak dana uczelnia funkcjonuje. Jeśli chcesz wiedzieć czy szkoła jest wiarygodna, a prowadzone przez nią programy studiów spełniają najwyższe standardy kształcenia, wystarczy zajrzeć na oficjalną stronę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Sprawdź więc, od kiedy dana szkoła istnieje, ilu absolwentów ją ukończyło i jaką cieszy się opinią.

Nieocenionym źródłem informacji o uczelniach są informatory zawierające programy studiów. Strony, fora internetowe i serwisy społecznościowe to kolejne źródło danych o uczelni. Tam znajdziesz studentów lub grupy związane z uczelnią, o której myślisz, możesz także zapytać o wszystko, co Cię interesuje. Dni otwarte to dobra okazja do przyjrzenia się wybranej szkole, porozmawiania z pracownikami, uzyskania szczegółowych informacji. Wiele uczelni przygotowuje w tym dniu interesujące wykłady, spotkania i imprezy tematyczne.

Własne upodobania

Przy wyborze uczelni nie kieruj się aktualną modą, sugestiami rodziców czy znajomych. Przede wszystkim samodzielnie zdobądź wiedzę na temat kierunków i szkół, które wydają Ci się atrakcyjne. Podstawowym kryterium wyboru niech będą twoje preferencje. Zastanów się, jakie masz umiejętności i zainteresowania. Czego uczysz się szybciej niż inni? Co robisz dobrze? Którą z codziennych aktywności mógłbyś zajmować się częściej? Jakie masz hobby? Które z przedmiotów szkolnych najbardziej Ci odpowiadają, a które są Twoją „piętą achillesową”? Czy lepiej radzisz sobie pracując z liczbami, czy raczej wolisz rozmawiać lub czytać?

Nauka powinna być bowiem nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością. Dlatego tak istotne jest, aby – wybierając uczelnię wyższą – kierować się przede wszystkim własnymi upodobaniami. Wiele kierunków można studiować na różnych uczelniach, np. grafikę na uczelniach artystycznych i technicznych, a ochronę środowiska czy informatykę na uniwersytetach lub politechnikach. Rodzaj uczelni to jednak nie tylko same nazewnictwo, ale również program studiów i zakres zajęć. Przemyśl zatem dokładnie, który kierunek jest bliższy Twoim aspiracjom, umiejętnościom i predyspozycjom.
Oferta dydaktyczna i udogodnienia

Przed wyborem konkretnej uczelni sprawdź, co dana placówka ma do zaoferowania. Popytaj obecnych studentów, czy jest im przyjazna, czy panuje na niej dobra atmosfera, a wykładowcy są przystępni. Jak duża jest liczba zajęć praktycznych? Czy poza tradycyjnymi ćwiczeniami i wykładami oferuje także szkolenia i warsztaty? Pamiętaj, aby patrzeć nie tylko na to, jakie kierunki dana szkoła oferuje, ale i w jaki sposób je realizuje. Nie bój się więc pytać o to, jak są wyposażone sale, czy uczelnia posiada zaawansowane pracownie i odpowiednią kadrę, na którą składają się zarówno doświadczeni wykładowcy, jak i praktycy.

Sprawdź też, jakie będziesz miał możliwości rozwoju już po ukończeniu nauki na studiach I i II stopnia. Czy dana uczelnia umożliwia podjęcie studiów podyplomowych. To niezwykle istotne, jeśli chcesz dalej podnosić swoje kwalifikacje. Porównując ze sobą poszczególne oferty zwróć również uwagę na tak ważne aspekty jak możliwość rozbicia czesnego na raty, opcje wyjazdów na stypendia czy pomoc w dofinansowaniu studiów.

Wysokość czesnego

Jak pokazują statystyki, w Polsce za naukę płaci ponad połowa studentów, dlatego przy wyborze uczelni należy wziąć pod uwagę wysokość czesnego. Pamiętaj jednak, że za jakość się płaci – dlatego staraj się znaleźć złoty środek i taką uczelnię, która zapewni Ci odpowiedni poziom edukacji w rozsądnej cenie. Sprawdź także opłatę rekrutacyjną – jedne uczelnie ja pobierają, a inne z niej rezygnują.

Dostosowanie do potrzeb rynku

Ukończenie studiów wcale nie jest gwarancją uzyskania wymarzonej pracy. Liczba absolwentów rośnie z roku na rok, a pracodawcy są coraz bardziej wymagający. Dlatego nie ma kierunków dobrych lub złych – są takie, po których łatwiej znaleźć zatrudnienie. Wybierając uczelnię i specjalizację patrz więc na to, które branże najszybciej się rozwijają, uwzględnij także wysokość przewidywanych zarobków. W ten sposób zapewnisz sobie nie tylko satysfakcjonującą drogę rozwoju, ale i lepszą przyszłość.

Podsumowując…

Wybór uczelni i specjalizacji to ważny krok w życiu. To, jak będziesz wspominał czasy studenckie nie zależy jednak tylko od profilu kształcenia, który obierzesz. Zaangażuj się w życie uczelni, bierz udział w różnorodnych wydarzeniach, korzystaj z propozycji dokształcania i spędzania wolnego czasu, które oferuje szkoła. Nawiązuj znajomości i dbaj o praktyczne aspekty kształcenia np. przez odbywanie praktyk lub stażów. To wszystko zaprocentuje lepszym przygotowaniem do wejścia na rynek pracy oraz niezapomnianymi przyjaźniami i doświadczeniami z okresu studiów.

Okres studiowania nie jest wyłącznie przedłużeniem młodości. Trzeba wykazać się zarówno ciężką pracą umysłową, jak i dystansem do wielu spraw. Jeśli liczysz zatem, że studia to tylko imprezy i ciągła zabawa, to zweryfikuj swoje plany i sprawdź, czy na pewno powinieneś studiować.

Udostępnij:

2 komentarzy

 • Cvbn

  Wybrać jakąś poza Częstochowa

 • Cvbn

  Wybrać jakąś poza Częstochowa

 • degoll

  Przeanalizowałem ranking kierunków studiów Perspektyw 2017. AJD wypada tam fatalnie. Dno dna… PCz tu i ówdzie tylko deko lepsza… Szkoda czasu, kasy i życia…

 • degoll

  Przeanalizowałem ranking kierunków studiów Perspektyw 2017. AJD wypada tam fatalnie. Dno dna… PCz tu i ówdzie tylko deko lepsza… Szkoda czasu, kasy i życia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content