Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Jak kupić radnego? – Podsumowanie

7dniCykl „Jak kupić radnego?” dobiegł końca. Nie wszystkim się podobał (głównie radnym), a szkoda, bo spełnił swoje zadanie prezentacji naszej Rady Miasta. Dzięki publikacjom daliśmy dowód na to, że samorząd przestał być „uświęconym miejscem” dla najlepszych. Radni dostali szansę pokazania kim są, jaką mają wiedzę o mieście, co już osiągnęli i co zamierzają zrobić dla mieszkańców. Nie skorzystali z niej. Zresztą, ocenę pozostawiamy Czytelnikom.

SLD

Janusz Adamkiewicz
Skąd zainteresowanie polityką? – Kiedy zaczynaliśmy – tworzyliśmy praktycznie partię SLD (gdyż jestem jednym z członków założycieli) od zera. No po prostu tak to wyszło…
Doświadczenie: – 30 lat pracuję jako lekarz specjalności ginekologiczno-położniczej.
Spotkania z mieszkańcami: – I tu powiem szczerze, mam trochę wyrzuty sumienia, ponieważ ze względu na swoją pracę tak się dzieje, że praktycznie wszystkie te spotkania dzielnicy odbywają się we wtorek, a ja w tym czasie mam też gabinet.
Wady i zalety prezydenta Matyjaszczyka: – Prezydent nie ma wad. A zalety? Jest na pewno pracowity, myślę nawet, że za bardzo.
Koalicja, zależności, układy…: – Zgodzę się z panią na to, że niektórzy radni muszą jakoś żyć. Jeśli tam ktoś ma jakąś robotę, no to się o nią boi, tym bardziej że mamy czasy, jakie mamy. I myślę, że rzeczywiście jest to problem.

Tomasz Blukacz
Skąd zainteresowanie polityką? – Z silnego zniesmaczenia, które odczuwałem, obserwując to, co się działo w Częstochowie za rządów byłego prezydenta miasta.
Źródło utrzymania: – Umowa o pracę w sektorze energetycznym.
Dodatkowe dochody: – Dieta radnego i własna działalność gospodarcza.
Awans zawodowy podczas kadencji: – Brak awansu podczas kadencji…
Wady i zalety prezydenta Matyjaszczyka: – Wady, to tak: ambicja i perfekcjonizm. Zalety: uczciwość osobista, inteligencja.
Koalicja, zależności, układy…: – Nic mi na ten temat nie wiadomo i nie zauważyłem żadnego spoufalania się i żadnych zależności i układów.

Janusz Danek
Gdyby nie był radnym…: – Ja umiem prosić, ja umiem się zachować i gdybym nie był radnym, to by mi było parę rzeczy trudniej, aczkolwiek przy moim temperamencie, przy mojej sile przebicia, przy mojej, że tak powiem elokwencji, myślę, że no… ho, ho.
Źródło utrzymania: Można powiedzieć, że Janusz Danek to sportowiec albo handlowiec z duszą sportową albo sportowiec z duszą handlową.
Dodatkowe dochody: – Moja wrażliwość społeczna jest tak duża, że mnie to przytłacza. Nie wiem, czy tylko ja jestem taki jeden, co pomaga i latam za tym wszystkim.
Działania dla swojej dzielnicy: – Pani redaktor kochana, tego jest strasznie dużo rzeczy, nie wspomnę o interpelacjach, które złożyłem [20 interpelacji w ciągu kadencji, ostatnia z listopada 2012 w sprawie zwolnienia z WF – red.].
Wady i zalety prezydenta Matyjaszczyka: – Ja wad nie widzę – to człowiek zalet. Ja go widzę w samych pozytywach. Takie mądre i potrzebne społeczności rzeczy prezydent Matyjaszczyk podejmuje.
Koalicja, zależności, układy…: – To jest, wie pani, ja bym powiedział… ale pani jest kobietą, że z takimi ludźmi dzieli mnie klasa. Bo to są chwyty poniżej pasa. Nawet mi się rymnęło. Pani redaktor, pani to zapisze, ja najpierw byłem ministrantem, potem byłem zuchem, potem byłem harcerzem, później byłem w ZMS [Związek Młodzieży Socjalistycznej – red], w ZSMP [Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej – red]. Janusz Danek ma cechę, której brakuje wielu ludziom. Janusz Danek umie i potrafi wyartykułować problemy ludzkie na każdym forum, bez względu na to, czy byłby to Sejm, czy to jest zebranie kółka różańcowego, czy jakiegoś koła.

Małgorzata Iżyńska (kiedyś PO)
Skąd zainteresowanie polityką? – Polityką interesowałam się od zawsze. Czy politykuję w Radzie Miasta? Raczej nie.
Źródło utrzymania: – Zrezygnowałam z pracy w firmie rodzinnej i obecnie pracuję na stanowisku specjalisty do spraw promocji w CzPK, do tego pobieram dietę radnej.
Dodatkowe dochody: – Tantiemy z działalności artystycznej.
Wady i zalety prezydenta Matyjaszczyka: – Oczekiwałabym od Pana Prezydenta, aby bardziej zwracał uwagę na jakość przygotowania nowatorskich działań zanim zostaną złożone pod obrady Rady. Same hasła nie wystarczą. Radni nie powinni być zaskakiwani.

Dariusz Kapinos
Skąd zainteresowanie polityką? – Szczerze…? ha ha ha. Nie interesuje mnie polityka.
Awans zawodowy podczas kadencji: – Raczej poszłem w taki… Kiedyś coś komuś załatwiałem, jak teraz – to znaczy załatwiałem – bo pani to może inaczej przetłumaczyć – szłem, rozmawiałem z osobami, które są kompetentne na stanowiska, no i…
Języki obce: – No, rosyjskim w stopniu takim…, angielski – delikatnym.
Doświadczenie w pracy w samorządzie: – Ciężkie pytanie. Ja myślę, że jest i to bardzo duże. Ktoś kiedyś powiedział: „Człowieku, ty tyle działasz, to może byśmy wystawili kogoś do Rady Miasta, bo fakt faktem, że my do tej pory nikogo nie mamy”. No i tak się zaczęło, i tak się kręci.
Priorytet budżetowy radnego: – Uważam, że pan prezydent Matyjaszczyk wie na tyle więcej i zrobi dobrze ten budżet, że nie mam co więcej dodawać.

Łukasz Kot
Skąd zainteresowanie polityką?: – W politykę nie zaangażowałem się celowo, nie był to mój pomysł na życie.
Źródło utrzymania: – Praca w prywatnej firmie oraz dieta radnego i z najmu nieruchomości.
Wady i zalety prezydenta Matyjaszczyka: Z prezydentem Matyjaszczykiem znamy się
i współpracujemy razem już prawie 7 lat i przez ten czas nauczyliśmy się rozmawiać na temat naszych wad i zalet w cztery oczy.
Koalicja, zależności, układy…: – Ja jestem w tej komfortowej sytuacji, że pracuję w prywatnej firmie i polityka nie ma na nią wpływu.

Ryszard Szczuka
Działania dla swojej dzielnicy: Przebudowa i remonty dróg i skrzyżowań, sygnalizacja świetlna, współpraca z Policją i Strażą Miejską na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców
Spotkania z mieszkańcami: – Co najmniej raz w tygodniu.
Priorytet budżetowy radnego: remonty boisk dla dzieci i młodzieży na terenie osiedla, remonty dróg i chodników na terenie osiedla
Najważniejsze zadanie wyborcze radnego: – Praca na rzecz mieszkańców.
Wady i zalety prezydenta Matyjaszczyka: – Same zalety, wad nie zauważyłem.
Koalicja, zależności, układy…: – Nie jestem we władzach wykonawczych Miasta ani też władzach Rady Miasta, nie interesuję się takimi sprawami.

Łukasz Wabnic
Gdyby nie był radnym…: – Aktorem, aktorem! Miałem nawet propozycję.
Źródło utrzymania: – Od niedawna jestem pracownikiem MOSiRu i dieta radnego.
Awans zawodowy podczas kadencji: Zdarzało mi się grać w serialach i reklamach i wtedy nie byłem radnym, a miałem bardzo dobre zarobki. A, i zapomniałem jeszcze o kabaretach.
Działania dla swojej dzielnicy: – Taką alejkę… przy ulicy Bienia.
Wady i zalety prezydenta Matyjaszczyka: – Za wadę uważam fakt, że prezydent każdemu chce dogodzić. Bo ja nawet jak rozmawiałem z innymi parlamentarzystami, nawet innych opcji, mówili tak: „Ja ci Łukasz zazdroszczę, jakiego wy macie prezydenta”, bo gdy prezydent Matyjaszczyk przychodzi na jakieś spotkanie, to sami ludzie do niego lgną. Poważnie. 
Koalicja, zależności, układy…: – Ja coś pani powiem. Ja już 2 lata funkcjonuję w tym mieście i staram się co nieco reklamować.  Samorządu zazdroszczą nam posłowie PO i Ruchu Palikota.

Zdzisław Wolski
Źródło utrzymania: – Pensja lekarza w przychodni, nie mam własnego gabinetu lekarskiego, dieta radnego i jestem współwłaścicielem rodzinnej firmy budowlanej [PAN – GAZ – red.].
Działania dla swojej dzielnicy: – Nie chciałbym się chwalić i przebijać osiągnięciami z innymi radnymi. Natomiast gołym okiem widać poczynione nakłady w dzielnicy Tysiąclecie.
Priorytety radnego: – Bardzo bym sobie także życzył, żeby się skończył kryzys światowy i krajowy i żeby się wreszcie pojawili inwestorzy w Częstochowie.
Wady i zalety prezydenta Matyjaszczyka: – Dobra wola i tendencja oraz szukanie mądrych ludzi, którzy realizują dobre cele dla miasta. Powinien próbować się czasami osobiście mniej ważnymi sprawami nie zajmować.
Koalicja, zależności, układy…: – Nasz klub SLD może się jedynie cieszyć, że sprawy ważne dla miasta dostrzegają nasi radni ponad podziałami politycznymi.

Radni SLD, którzy odmówili udzielania odpowiedzi na pytania redakcji

Ewelina Balt
O radnej Ewelinie Balt niewiele można powiedzieć. Przeglądając oświadczenie majątkowe radnej, natrafiamy na kilka ciekawych informacji. Pani Balt nie posiada żadnych nieruchomości, innymi słowy mieszka w domu męża. To rzecz jasna nie grzech, zwłaszcza, że odłożyła imponujące środki pieniężne (w walucie polskiej: 247 tys zł, 1 tys. dolarów, 500 euro oraz akcje o wartości 211 tys. zł). Te zasoby są wprawdzie tylko w połowie jej własnością z racji wspólnoty małżeńskiej, ale i tak, gdyby radna nagle potrzebowała czterech kątów, to każdy bank z przyjemnością udzieli jej kredytu.
Dochody pani Balt w ostatnim czasie znacznie wzrosły – od grudnia ubiegłego roku zasiada w radzie nadzorczej Przedsiębiorstwa Techniczno-Handlowo-Usługowego Interpromex Sp. z o.o. w Będzinie. Radna pobiera także wynagrodzenie z częstochowskiej spółki Oczyszczalnia Ścieków “Warta”, w której zajmuje się koordynacją inwestycji. Pracuje także w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Częstochowie. Dieta radnej jest więc do tego wszystkiego zaledwie dodatkowym dochodem. Ale na tym nie koniec… Radna Balt od lat związana jest z Politechniką Częstochowską, gdzie także jest zatrudniona.

Elżbieta Kunicka
Źródło utrzymania: wynagrodzenie ze Szkoły Podstawowej nr 39.
Dodatkowe dochody: dieta radnej, świadczenia ZUS.
Radna nie należy do osób aktywnych. Od początku kadencji, czyli od prawie 3 lat złożyła zaledwie 21 interpelacji. Do Rady Miasta dostała się przede wszystkim dzięki głosom nauczycieli – sama od lat uczy historii i zarządza Związkiem Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie.
Radna ma tak niewyobrażalne dochody, że aż dziw, że w ogóle chce z nauczycielami jeszcze rozmawiać. Z oświadczenia majątkowego za rok 2012 wynika, że Kunicka rocznie zarabia ponad 105 tys. zł. Jej główny źródłem utrzymania jest wynagrodzenie ze Szkoły Podstawowej nr 39 w wysokości przekraczającej 56 tys. zł. rocznie. Funkcja radnej to też niezły grosz: ponad 27 tys. zł. rocznie. Świadczenia ZUS, które radna pobiera w ciągu roku, to zaledwie dodatek do jej dochodów – prawie 22 tys. zł. Miesięcznie ma bez mała 9 tys. zł.

Zbigniew Niesmaczny
Źródło utrzymania: przedsiębiorstwo „MAKO-SYSTEM” (jednoosobowa działalność gospodarcza), dyrektor działu informatycznego w Biurze Usług Księgowych „Beta” Anety Dobrowolskiej (umowa o pracę).
Dodatkowe dochody: członek zarządu Związku Komunalnego Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji, członek Rady Nadzorczej Agencji Rozwoju Lokalnego w Sosnowcu, dieta radnego.
Radny Zbigniew Niesmaczny to drugi po Jarosławie Marszałku najważniejszy człowiek częstochowskiej lewicy. Panowie razem tworzyli koła polityczne na Politechnice Częstochowskiej i razem dziś rządzą miastem.
Na aktywność jako radny nie ma czasu. Od początku kadencji złożył ledwie trzy interpelacje. Ale za to chętnie wojażuje po świecie w zacnym gronie towarzyszy z SLD: Marszałka, Matyjaszczyka, Soboraka oraz Szczeszka, z którymi to w czerwcu 2011 roku wybrał się do Chin, by pozyskiwać dla nas chińskich inwestorów.

PO

Marcin Biernat

Stan cywilny: – Zamężny. To znaczy żonaty.
Źródło utrzymania: – To jest praca przede wszystkim w Wojewódzkim Urzędzie Pracy.
Dodatkowe dochody: – Dieta radnego jeszcze.
Doświadczenie: – Wcześniejsze doświadczenia były zwiącane z komisarzowaniem w Blachowni.
Działania dla swojej dzielnicy: – Trzeba patrzeć przez pryzmat pracy radnego przez pryzmat całego okręgu wyborczego, czyli jeszcze Tysiąclecie oraz Kiedrzyn, bo to jest także mój okręg wyborczy, a udało się sporo. Bo to są generalnie spore działania i jak znam życie to pewnie sukces będzie miał wielu ojców i wszyscy radni z tego okręgu będą się podpisywać.
Wady i zalety prezydenta Matyjaszczyka: – O zaletach ciężko mówić. Na pewno wadą jest brak długofalowej wizji tego miasta. Oprócz energii, prezydent powinien zaproponować konkretne rozwiązania.

Marta Salwierak
Zawód małżonka: – Myślę, że może męża nie będziemy w to mieszać.
Skąd zainteresowanie polityką? – Po prostu zaczęłam pracować społecznie jako asystentka posłanki Haliny Rozpondek. Uczestniczyłam w takich bieżących zadaniach.
Doświadczenie:
– Referent w Wydziale Rozwoju Miasta Urząd Miasta Częstochowy, 2010 – 2010 (krócej niż rok)
– Asystent Sprzedaży Zerep Ltd, 2008 – 2009 (1 rok) Dublin
Wady i zalety prezydenta Matyjaszczyka: Wady? (westchnienie) No tutaj niestety muszę powiedzieć, że prezydent nie do końca słucha również radnych.
Koalicja, zależności, układy…: – Na pewno żadnej koalicji oficjalnej nie ma. Co do zależności mojej funkcji radnej a stanowiskiem w ARR no to rzeczywiście.. No tak spółka ARR jest spółką akcyjną, której pakietem większościowym dysponuje miasto i to się zgadza.

Maciej Wawrzkiewicz
Skąd zainteresowanie polityką?: – Jestem członkiem założycielem Platformy w Częstochowie. Jestem od początku, będę aż do śmierci – mojej albo partii.
Zainteresowania: – Uprawiam dziwne rodzaje turystyki. Dziwne dlatego, że zwiedzam tylko Polskę, rzadko bywam za granicą w celach turystycznych. W zasadzie to chyba nigdy nie byłem [prócz licznych wyjazdów z racji pełnienia funkcji radnego – red.]
Źródło utrzymania: – Praca, praca w WORD na stanowisku dyrektora.
Dodatkowe dochody: – Nie posiadam dodatkowych dochodów za wyjątkiem diety radnego.
Awans zawodowy, społeczny podczas kadencji: – No wie Pani, dość trudne to pytanie. To jest taka praca, która sprawia bardzo dużo frajdy, bardzo dużo radości.
Wady i zalety prezydenta Matyjaszczyka: – Uuu… Wady… A może tak, może zalety. Zalety… Jest to człowiek bardzo inteligentny. Jest to, zaryzykuję takie stwierdzenie, dobry kolega. Nie jest to oczywiście mój kolega.
Koalicja, zależności, układy…: – Ha!ha!ha! Proszę Panią, powiem tak. Nie zgadzam się z Panią i zgadzam się z Panią.

Przemysław Wrona

Skąd zainteresowanie polityką?: – Tak już całkiem poważnie to ponad 10 lat temu trafiłem pod skrzydła pani Haliny Rozpondek.
Gdyby nie był radnym…: – No pewnie dalej udzielałbym się, może nie na takim szczeblu, ale pewnie dalej pracowałbym w jakimś stowarzyszeniu czy fundacji.
Źródło utrzymania: – Umowa o pracę. Jest to spółka-córka Górnośląskich Wodociągów – GPW Inwestycje.
Dodatkowe dochody: – Dieta radnego.
Wady i zalety prezydenta Matyjaszczyka: – Jego otoczenie, uważam, że nie rzutuje dobrze na okres jego prezydentury, a na pewno, co za tym idzie, często na podejmowane decyzje. Zaletą więc na pewno to, że jest młody, a minusem to współpracownicy.
Koalicja, zależności, układy…: – Może faktycznie ma pani rację, że ta opozycja być może, być może jest słaba i w dużej mierze jest to nasza wina. Mówię szczerze…

Radni PO, którzy odmówili udzielenia odpowiedzi na pytania redakcji

Barbara Gieroń
Wykształcenie: Brak odpowiedzi radnej.
Skąd zainteresowanie polityką? – Zdecydowałam się kandydować, bo miałam dość ciągle tych samych twarzy i skostniałych układów w polityce, które nie myślą o ludziach, tylko o swoich kolejnych kadencjach.
Awans zawodowy i społeczny podczas kadencji: Brak odpowiedzi radnej
Działania dla swojej dzielnicy: Brak odpowiedzi radnej
Spotkania z mieszkańcami: Brak odpowiedzi radnej
Priorytet budżetowy radnej: Brak odpowiedzi radnej
Najważniejsze zadanie wyborcze radnej: Brak odpowiedzi radnej
Wady i zalety prezydenta Matyjaszczyka: Brak odpowiedzi radnej
Koalicja, zależności, układy…: Brak odpowiedzi radnej

Jacek Krawczyk
Skąd zainteresowanie polityką?: „Uważam, że dla dobra miasta należy odkładać uprzedzenia partyjne na bok i podejmować w tym celu współpracę”.
Źródło utrzymania: „Od dnia 03. grudnia 2007 roku pracuję na stanowisku Dyrektora Biura Senatorskiego Andrzeja Szewińskiego.
Dochody radnego (na podstawie oświadczenia majątkowego za rok 2011): dieta radnego (ponad 28 tys zł), wynagrodzenie za pracę w biurze senatorskim (prawie 50 tys zł), wynajem mieszkania (3 tys zł), sprzedaż działki pracowniczej z altaną (34 tys zł), darowizna rodzinna (20 tys zł).

Jerzy Zając

Źródło utrzymania (z oświadczenia majątkowego za 2012 r.):  praca w Tauron – dystrybucja S.A. (zatrudniony do 20.04.2012) – 82 152,83 zł, emerytura (od 21.04.2012) – 43 325,32 zł.
Dodatkowe dochody: dieta radnego: 28 616,64 zł, dochód majątkowy: 6 340, 31 zł.
Radny Jerzy Zając w szeregach Platformy znalazł się raptem 8 lat temu, choć w polityce i samorządzie jest od początku lat 90, a nawet wcześniej, bo był prężnie działającym członkiem Solidarności. Czarną kartą w jego karierze parlamentarzysty zapisała się walka, a raczej jej brak, o województwo częstochowskie. Dziś radny Zając to wyluzowany emeryt i wolny strzelec, który szafuje pomysłami, ale nie potrafi zdobyć dla nich poparcia wśród kolegów z klubu.
Nie od dziś wiadomo, że radny jest bardzo wrażliwy na wszelkie podejrzenia o korupcję. Swego czasu pozwał innego znanego lokalnego polityka, Władysława Serafina za to, że ten go oskarżył o lobbowanie za budową hipermarketów.

PiS

Artur Gawroński
Skąd zainteresowanie polityką? – Moje zainteresowanie wynika, że tak jak wielu nie zgadzam się z absurdalnymi decyzjami.
Źródło utrzymania: Tylko dieta radnego.
Doświadczenie: Staram się, wnikać w różnego rodzaju ustawy i projekty uchwał innych miast, dzięki temu z roku na rok moje doświadczenie rośnie.
Priorytet budżetowy radnego: Składam projekty lokalne, czyli dotyczące dzielnic, z których zostałem wybrany, jak i rozwiązania dla całego miasta. Także w trakcie roku staram się zainteresować prezydenta i jego służby sprawami związanymi z polityką różnych rozwiązań.
Wady i zalety prezydenta Matyjaszczyka: Gdy został wybrany jako poseł, wywarło to na niego zbyt duży wpływ i taką chorobę, która się nazywa władza. Wszystko co się dziś dzieje złego w Częstochowie, to wina prezydenta i jego służb, jako osób, które są za to odpowiedzialne.
Koalicja, zależności, układy…: Ja zgadzam się, że być może jest taka grupa radnych, którzy rzeczywiście boją się o własne miejsca pracy, podlegając prezydentowi, ale ja osobiście uważam, że nie powinni się tego bać ze względu na ochronę.

Ryszard Majer
Źródło utrzymania: – W tej chwili jestem zatrudniony w Akademii im. Jana Długosza i w MOPS. Jestem też przewodniczącym w Związku Komunalnym Gmin ds. Kanalizacji i Wodociągów. Oprócz tego otrzymuję dietę radnego.
Spotkania z mieszkańcami: – To znaczy generalnie tak, natomiast te moje dzielnice, śródmiejska, to one się rzadko spotykają. Jak na przykład porównujemy liczbę spotkań, które odbywają radni, którzy mają dzielnice peryferyjne, to moje spotkania wypadają blado, bo ich było kilka zaledwie.
Priorytet budżetowy radnego: – To znaczy ja powiem tak, budżet to jest co roku bardzo trudne zadanie i my co roku z tym budżetem wiążemy bardzo duże nadzieje. Natomiast potem, jak gdyby, jest rozczarowanie.
Wady i zalety prezydenta Matyjaszczyka: – Ooo, to bym się musiał zastanowić. Ha, ha, ha! Tak od razu pani redaktor to nie odpowiem… Nie ma porywających projektów, nie ma porywających zmian.

Jerzy Nowakowski
Skąd zainteresowanie polityką? – Po prostu jako człowiek bywały, bo będąc przedsiębiorcą przez 22 lata miałem kontakt z ludźmi i problemami gospodarczymi. Jakieś 10 lat zacząłem pisać artykuły na tematy gospodarcze do: pierwszy, drugi, trzeci.
Zainteresowania: – Bardzo dużo mam zainteresowań. Jestem dziennikarzem okazjonalnym. 
Gdyby nie był radnym…: – Dawnymi laty miałem sporo wynalazków. Podejrzewam, że pracowałbym jako inżynier, jeśli nie byłbym radnym.
Źródło utrzymania: – Przede wszystkim utrzymuję się z mojej firmy. Drugie to dieta radnego. Poza tym jestem członkiem Związku Komunalnego.
Działania dla swojej dzielnicy:  Jest, jest, jest! Wiem! Mam, przepraszam przypomniałem sobie! To, że zaistniał temat budowy ulicy Legnickiej.
Wady i zalety prezydenta Matyjaszczyka: – Zaleta jest taka, że jest dobrym pijarowcem. Umie dbać o swój wizerunek. To tak króciutko, nie będę tego rozszerzał. Natomiast wada… Ja wiem? Wada, wada… No… Brak wizji, jeśli chodzi o jakieś spektakularne inwestycje – tak króciutko.
Koalicja, zależności, układy…: Platforma i Wspólnota ma tyle swoich dyrektorów i prezesów w mieście, razy dziesięć tego, co my.

Zbigniew Strzelczak

Skąd zainteresowanie polityką?: – Po prostu się tym interesuję, mam taki charakter, że się interesuję tym. Zapisałem się do partii i zacząłem aktywnie w partii działać.
Źródło utrzymania: – Pracuję w szpitalu i prowadzę gabinet prywatny.
Dodatkowe dochody: – Dieta radnego.
Wady i zalety prezydenta Matyjaszczyka: – Prócz wyjazdów do Chin i ich odwiedzin u nas, co miało być wiązane z nowymi inwestycjami tamtych terenów, to jakoś efektu nie ma tych odwiedzin zarówno z jednej, jak i z drugiej strony.
Koalicja, zależności, układy…: – Opozycję mamy, pani redaktor, mamy. Ja zależności radnych względem prezydenta nie znam.

Radna odmówiła odpowiedzi na pytania redakcji

Beata Kocik
Radną można zastać jedynie w miejscu zatrudnienia – wymaga to nieco wysiłku od wyborcy, ponieważ ustalenie tego, gdzie radna pracuje, nie jest wcale proste. Nie wynika to z oświadczeń majątkowych, w których pani Kocik wpisuje jedynie kwoty wynagrodzenia z umowy o pracę.
Można by pomyśleć, że radna wstydzi się zakładu, który ją zatrudnia – Ośrodka Terapii Uzależnień w Parzymiechach. Dla większości elektoratu to bezbarwna i niewidoczna postać, za to wierna partii – od lat związana z PiS-em i i frakcją Szymona Giżyńskiego. Obecnie jest wiceprzewodniczącą w lokalnych strukturach PiS-u.

Wspólnota Samorządowa

Konrad Głębocki
Źródło utrzymania: – Zatrudnienie w Politechnice Częstochowskiej.
Dodatkowe dochody: – Dieta radnego i dodatkowe wykłady.
Najważniejsze zadanie wyborcze radnego: – Domaganie się realizacji priorytetu gospodarczego w strategicznym rozwoju miasta – wskazałem ponad 20 kierunków, które powinny być moim zdaniem realizowane, aby w Częstochowie zaczęło przybywać miejsc pracy, a nie ubywać.
Czego nie udało się zrobić?: – Zmusić prezydenta do dużego zaangażowania w tworzenie miejsc pracy oraz do inwestowania w dzielnicach peryferyjnych, gdzie nie dzieje się od dwóch lat prawie nic.
Wady i zalety prezydenta Matyjaszczyka: – Wadą jest to, że prezydent zwyczajnie nie przejmuje się fatalnym stanem częstochowskich dróg. Kolejna wada to lekka ręka w dokonywaniu dużych podwyżek kosztem mieszkańców.

Lech Małagowski

Zainteresowania: – Myślę, że generalnie całe życie to jest sport. Zawsze żonie tłumaczę, że ona jest pierwsza, a później sport.
Gdyby nie był radnym…: – Pewnie działałbym gdzieś tam w jakichś radach dzielnicy, czy powiedzmy w jakichś stowarzyszeniach, w których i tak od lat działam.
Dodatkowe dochody: – Prowadziłem z małżonką firmę (branża: kserokopiarki, komputery). W tej chwili małżonka, że tak powiem, zajmuje się wychowaniem wnuczki i generalnie jesteśmy na etapie podjęcia jakichś tam powiedzmy decyzji.
Wady i zalety prezydenta Matyjaszczyka: – Największa wada …? Ha! Powiem, że jeśli chodzi o wady czy zalety, to my jako radni możemy mieć różne zdanie.
Koalicja, zależności, układy…: Ja nigdy nie powiedziałem, że układów nie ma. Natomiast jeszcze raz panią zapewniam na 200 procent, nigdy nie było, nie ma i z mojej strony nie będzie żadnych, ale to żadnych układów z rządzącymi.

Marcin Maranda

Skąd zainteresowanie polityką? – Nie traktuję mojej działalności w Radzie Miasta jako polityki. Nie jestem politykiem. Jestem samorządowcem – jednym z mieszkańców, którzy mają więcej uprawnień by zmieniać lokalną rzeczywistość. Nie jestem członkiem partii politycznej.
Zainteresowania: – Różnorodne – jestem człowiekiem uniwersalnym, ciekawym świata.
Doświadczenie: – Zapraszam do serwisu YOU TUBE. Polecam krótki film autobiograficzny pt. „Marcin Maranda – poznajmy się”.
Działania dla swojej dzielnicy:  Zainteresowani częstochowianie doskonale znają moją działalność i moją skuteczność.

Krzysztof Świerczyński
Gdyby nie był radnym, byłby…: „…aktywnym mieszkańcem. Pewnie spędzałbym więcej czasu z rodziną i w nieskrępowany sposób mógł rozwijać aktywność zawodową”.
Źródło utrzymania: „Aktualnie szukam pracy…”
Dodatkowe dochody: „Dieta radnego oraz dochody z sędziowania meczy piłkarskich”.
Czego nie udało się zrobić?: „Do tych rzeczy należą: ograniczenie tranzytu tirów, stworzenie przyjaznego cennika biletów MPK oraz dalej idące zmiany zasad wykupu mieszkań.
Wady i zalety prezydenta Matyjaszczyka: „Największą wadą prezydenta jest moim zdaniem to, że wraz ze swoimi współpracownikami wielokrotnie forsuje absurdalne pomysły. Zaletą prezydenta Matyjaszczyka są natomiast umiejętności z zakresu marketingu politycznego. Jednak marketingowymi zabiegami nie da się przesłonić dziurawych dróg, ogromnego bezrobocia i gwałtownie spadającej liczby mieszkańców”.

Bezpartyjny

Bartłomiej Sabat
Źródło utrzymania: – Praca w ARiMR w Częstochowie oraz dieta radnego. Już nie pracuję w Związku Komunalnym Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji. Od nowej kadencji PiS wraz z SLD sami sobie w dwie partie wybrali przedstawicieli do Związku.
Działania dla swojej dzielnicy: – Wie pani co…? No myślę, że teraz dla dzielnicy, z której zostałem wybrany… myślę, że wiele udało się zrobić. Trudno powiedzieć. Dzielnica Północ jest specyficzną dzielnicą, nie ma tam ani nowych inwestycji drogowych, ani nowych inwestycji infrastrukturalnych, nie budujemy nowych szkół. 
Wady i zalety prezydenta Matyjaszczyka: – Teraz to mi pani klina zadała… Tu Chińczycy, Amerykanie, podróże międzynarodowe, różne sprawy i jakoś nie widzimy efektu i brak pomysłu na infrastrukturę.
Koalicja, zależności, układy…: – Moim zdaniem w Radzie Miasta trudno określić koalicję i opozycję.

W kolejnym numerze opublikujemy opinie i komentarze mieszkańców na temat radnych miasta Częstochowy.

Udostępnij:

3 komentarzy

  • marcel@op.pl

    Można by oczekiwać, że ludzie podejmujący się pewnych ról społecznych – parlamentarzystów, radnych, prezydentów czy burmistrzów − i dobrowolnie angażujących się w działalność polityczną na różnych szczeblach „władzy”, służącą stwarzaniu najdogodniejszych warunków dla rozwoju i życia mieszkańców danego terytorium, powinni reprezentować pewien poziom wiedzy i kultury będący standardem cywilizacyjnym naszego czasu. Jak niestety widać daleko nam do takiego stanu. Mizerota i cienizna naszych częstochowski rajczyń i rajców VI kadencji − dogłębnie zasmucająca – nie pozostawia żadnych wątpliwości. Należy pogodzić się z faktem, że ewolucja stwarza również osobników przeciętnych, mniej niż przeciętnych, a nawet zwyczajnych durniów. Ale dlaczego tak wielu z nich trafiło na Śląską 11/13?
    W „polityce głupota nie stanowi przeszkody” – jak mawiał Napoleon.
    Ci radni – bohaterowie serialu „Jak kupić radnego?” − są „produktem” kontekstu kulturowego w jakim funkcjonujemy. Odzwierciedlają stan i poziom mentalny częstochowskiej i szerzej ogólnej rzeczywistości społeczno-kulturowej. Dla większości z nich nie jest ważne jaki mają i realizują program działań modernizujących i ulepszających naszą lokalną rzeczywistość – nie mówią nawet o żadnych strategiach czy politykach publicznych. Ważne by wygrali w konkurencji podobnych sobie przeciętniaków. Zazwyczaj wygrywają nie ci, którzy się buntują przeciwko jałowemu i beznadziejnemu status quo, ale ci, którzy lepiej się dostosują.
    I sitwy partyjnej nomenklatury górą…, byle korytka, byle bajorka było blisko…
    I serial pt. „Samorządność lokalna w działaniu” czyli „jaśniepaństwo” dla pospólstwa trwa…
    A gdzie obywatelstwo rzeczywiste?
    Reprodukcja cwanej miernoty w rozkwicie – „władza” sobie robi dobrze, a miasto? Jakie miasto?

  • marcel@op.pl

    Można by oczekiwać, że ludzie podejmujący się pewnych ról społecznych – parlamentarzystów, radnych, prezydentów czy burmistrzów − i dobrowolnie angażujących się w działalność polityczną na różnych szczeblach „władzy”, służącą stwarzaniu najdogodniejszych warunków dla rozwoju i życia mieszkańców danego terytorium, powinni reprezentować pewien poziom wiedzy i kultury będący standardem cywilizacyjnym naszego czasu. Jak niestety widać daleko nam do takiego stanu. Mizerota i cienizna naszych częstochowski rajczyń i rajców VI kadencji − dogłębnie zasmucająca – nie pozostawia żadnych wątpliwości. Należy pogodzić się z faktem, że ewolucja stwarza również osobników przeciętnych, mniej niż przeciętnych, a nawet zwyczajnych durniów. Ale dlaczego tak wielu z nich trafiło na Śląską 11/13?
    W „polityce głupota nie stanowi przeszkody” – jak mawiał Napoleon.
    Ci radni – bohaterowie serialu „Jak kupić radnego?” − są „produktem” kontekstu kulturowego w jakim funkcjonujemy. Odzwierciedlają stan i poziom mentalny częstochowskiej i szerzej ogólnej rzeczywistości społeczno-kulturowej. Dla większości z nich nie jest ważne jaki mają i realizują program działań modernizujących i ulepszających naszą lokalną rzeczywistość – nie mówią nawet o żadnych strategiach czy politykach publicznych. Ważne by wygrali w konkurencji podobnych sobie przeciętniaków. Zazwyczaj wygrywają nie ci, którzy się buntują przeciwko jałowemu i beznadziejnemu status quo, ale ci, którzy lepiej się dostosują.
    I sitwy partyjnej nomenklatury górą…, byle korytka, byle bajorka było blisko…
    I serial pt. „Samorządność lokalna w działaniu” czyli „jaśniepaństwo” dla pospólstwa trwa…
    A gdzie obywatelstwo rzeczywiste?
    Reprodukcja cwanej miernoty w rozkwicie – „władza” sobie robi dobrze, a miasto? Jakie miasto?

  • troll@op.pl

    widać, że pani kluczna nie ma już co pisać więc robi “kopiuj – wklej” z poprzednich artykułów, zamiast sama coś krótko scharakteryzować

  • troll@op.pl

    widać, że pani kluczna nie ma już co pisać więc robi “kopiuj – wklej” z poprzednich artykułów, zamiast sama coś krótko scharakteryzować

  • senior@hotmail.com

    widać, że trollowi@op.pl, znudziło się już huśtanie bykom jaj, jedyna czynność fizyczna do której się jako tako nadaje, ale aspiracje do awansu umysłowego ma i czyta z uwagą najlepszy tygodnik częstochowski “7 dni”…

  • senior@hotmail.com

    widać, że trollowi@op.pl, znudziło się już huśtanie bykom jaj, jedyna czynność fizyczna do której się jako tako nadaje, ale aspiracje do awansu umysłowego ma i czyta z uwagą najlepszy tygodnik częstochowski “7 dni”…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content