Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Inny nie znaczy gorszy – projekt „down_us”

Projekt „down_us” koncentruje się na temacie odmienności. Jego celem jest zmiana  postaw społecznych wobec osób wykluczonych, w tym w sposób szczególny osób niepełnosprawnych. Realizacją przedsięwzięcia zajmuje się krakowskie stowarzyszenie GRAAL we współpracy z częstochowskim Wolontariatem Młodzieżowym „Agape”. W ramach projektu odbędą się bezpłatne warsztaty dla dzieci i dorosłych, a na deskach Teatru im. A. Mickiewicza zostanie wystawiony darmowy spektakl. Akcję dofinansowuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt przewiduje dwa rodzaje warsztatów (dla dzieci oraz dla dorosłych), które będą realizowane w Młodzieżowym Domu Kultury w Częstochowie (ul. Łukasińskiego 50/68). Osoby zainteresowane udziałem proszone są o potwierdzenie uczestnictwa poprzez wysłanie formularza zgłoszeniowego na adres: tomasz.bojda@graal.org.pl (+48 515 984 614). Można również kontaktować się z Pawłem Bliskim: wolontariat.mlodziezowy.agape@gmail.com (tel. 533 527 368).

W 90-minutowych warsztatach „up_and_down” mogą wziąć udział dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Celem przedsięwzięcia jest uwrażliwienie najmłodszych członków  społeczeństwa na zagadnienia związane z innością i wykluczeniem. Zajęcia odbędą się 22 i 23 listopada w godz. 9.00 – 10.30, a poprowadzą je Dariusz Starczewski i Anka Graczyk. 

Dla osób pracujących z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym zostaną poprowadzone warsztaty „Sztuka dialogu”. Uczestnicy będą się uczyć, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi na tematy trudne, jak przezwyciężać własne ograniczenia i stereotypy i oswajać odmienność. Zajęcia – w wymiarze 6 godzin zegarowych (12.00-18.00) – będą prowadzić Dariusz Starczewski i Anka Graczyk w dniach 22 oraz 23 listopada.

W ramach projektu 21 i 22 listopada o godz. 19.00 w Teatrze im. A. Mickiewicza zostanie odegrany bezpłatny spektakl „down_us”. To sztuka przygotowywana przez „Sztukę na wynos”, scenarzystę Bogdana Graczyka oraz Stowarzyszenie GRAAL . Premiera spektaklu odbyła się 3 kwietnia 2012 w krakowskim Teatrze STU. O czym opowiada? Marta i Wojciech właśnie „meblują swoje wspólne życie” – ona – kobieta czynu, wzięta prawniczka; on – trochę usuwa się jej z drogi. Nagle pojawia się informacja, że ich dziecko być może, ale jeszcze nie na pewno, ale jednak najprawdopodobniej urodzi sie z zespołem Downa… Jest też Katarzyna – przyjaciółka Marty, Zenon – ojciec Wojciecha, i Andżelika – kobieta o wielu wcieleniach. Wszyscy, wobec tej konfrontacji równie zdezorientowani… I jest też Narrator, który patrzy na tych wszystkich miotających się ludzi. Jak chór w antycznym dramacie. Dla niego to „oni” są „inni”. – „d o w n_u s” to synonim sytuacji, która spada na nas jak grom z jasnego nieba i… poraża, a w następstwie „zabija” lub umacnia. Moim downusem było niepełnosprawne dziecko, Twoim może być zupełnie inna nieprzewidziana sytuacja jak choroba, zdrada, śmierć bliskiej osoby. – mówi Magdalena Chaszczyńska, Prezes Stowarzyszenia GRAAL – W każdej nieoczekiwanej „niespodziance” losu zawiera się ostateczna prawda o nas: naszym sumieniu, wrażliwości, odporności i człowieczeństwie. W chwili gdy trzeba zakopać stare marzenia warto zastanowić się nad nowym pakietem.

***

Dariusz Starczewski – aktor teatralny i filmowy (współtworzył Grupę Rafała Kmity, współpracuje z Teatrem Bagatela, Teatrem Nowym w Krakowie, Teatrem Stu w Krakowie), wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, nauczyciel w studiu aktorskim LART w Krakowie; acting coach pracujący metodami: Lee Strasberga, improwizacji Stelli Adler; od 2010 roku współpracuje ze Stowarzyszeniem GRAAL prowadząc zajęcia integracyjne osób pełnosprawnych oraz niepełnosprawnych w ramach programu kreatywnego rozwoju osobowości.

Anka Graczyk – absolwentka wiedeńskiej szkoły aktorskiej Max Reinhardt Seminar; aktorka teatralna i filmowa pracująca zarówno w Polsce jak i w Niemczech; absolwentka licznych warsztatów rozwojowych w Berlinie, Włoszech, Los Angeles; trenerka biznesowa, dyrektor programowy ds. szkoleń; współpracuje ze stowarzyszeniem GRAAL, opracowując i realizując programy warsztatowe.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content