Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Śmieciowa rewolucja – wypełnij ankietę

Najpóźniej do 1 lipca w Częstochowie musi powstać nowy system gospodarowania odpadami. Sposób, w jaki będzie naliczany podatek śmieciowy, musi zostać zatwierdzony przez Radę Miasta do 31 grudnia. Magistrat poszukuje najbardziej sprawiedliwego rozwiązania i w tym celu organizuje konsultacje społeczne. Mieszkańcy Częstochowy proszeni są o wypełnianie ankiet. Mają na to czas do 16 listopada. 

Poprzez akces w Unii Europejskiej Polska zobowiązała się do wprowadzenia działań mających na celu uporządkowanie systemu gospodarki odpadami. Z początkiem roku weszła w życie znowelizowana ustawa, na mocy której to samorząd gminy stał się odpowiedzialny za gospodarowanie odpadami, a w zamian mieszkańcy są zobowiązani płacić tzw. podatek śmieciowy. Do tej pory mieszkańcy płacili jedynie za odbiór i transport odpadów, teraz będą musieli dodatkowo utrzymać cały system gospodarowania nimi, a więc m.in. także administrację, system kontrolny i windykacyjny. W związku z tym magistrat poszukuje metody, która zapewni skuteczne pobieranie opłat od właścicieli śmieci – a więc każdego mieszkańca. – Zależy nam na tym, żeby powstał system sprawny, sprawiedliwy i możliwie najłagodniejszy finansowo – zapowiada wiceprezydent Częstochowy, Mirosław Soborak i zachęca wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych na temat sposobu naliczania opłat za gospodarowanie odpadami. Na podstawie głosu częstochowian będą decydować radni.

Do wyboru są cztery metody naliczania podatku śmieciowego – żadna z nich nie jest doskonała, każda ma swoje wady i zalety. Najważniejsze, żeby system wychwycił wszystkich zanieczyszczających – wtedy mieszkańcy nie będą musieli ponosić kosztów za osoby, które odpady produkują, a za ich gospodarowanie nie płacą. Tylko w jaki sposób to zrobić? Naliczać podatek w zależności od ilości wody zużytej w danej nieruchomości, powierzchni lokalu mieszkalnego, liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość czy od gospodarstwa domowego? Metodę, którą uważamy za najbardziej sprawiedliwą, możemy wskazać w specjalnej ankiecie, która jest dostępna w magistracie oraz na stronie internetowej konsultacje.czestochowa.pl. Można o nią pytać także w siedzibach Rady Dzielnic, w Informacji Ogólnej Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13 oraz przy ul. Waszyngtona 5, w Biurze Inicjatyw Lokalnych i Konsultacji Społecznych, budynek Pałacu Ślubów, ul  Focha 19/21 (pokój 21).

Metoda naliczania podatku śmieciowego musi zostać uchwalona przez Radę Miasta do końca roku. 
Niestety nie wiadomo, który z tych sposobów będzie najtańszy. Jedno jest jednak pewne – niższa opłata będzie obowiązywać mieszkańców, którzy zobowiążą się w specjalnej deklaracji do segregowania odpadów. Niestety w związku ze zmianą całego systemu nie wygasają umowy z firmami śmieciowymi – każdy musi ją wypowiedzieć we właściwym czasie, aby nie płacić podwójnie – teraz to miasto wyłoni w przetargu firmę, która będzie odbierać odpady mieszkańców.

W ramach konsultacji społecznych miasto zaplanowało cykl spotkań w spółdzielniach mieszkaniowych, a na 14 listopada o godz. 17.00 spotkanie z mieszkańcami Częstochowy w sali sesyjnej Urzędu Miasta przy ul. Śląskiej. Więcej informacji na temat zmian w systemie można szukać na stronach konsultacje.czestochowa.pl lub odpady.czestochowa.pl.

Metody pobierania opłat w ocenie miasta:

1. Opłata oparta na ilości zużytej wody
Zalety: ilość wykorzystywanej wody pozwala się zorientować, ile osób faktycznie zamieszkuje nieruchomość, ponadto skłania do oszczędności wody.

Wady: trudności w rozliczeniu poboru wody w przypadku, gdy z jednego węzła korzystają osoby zamieszkujące różne lokale; brak opomiarowania wszystkich nieruchomości.

2. Opłata oparta na powierzchni mieszkania

Zalety: łatwy do określenia wymiar opłaty; możliwość weryfikacji danych w rejestrze gruntów i budynków.

Wady: nie ma związku z rzeczywistą ilością odpadów wytwarzanych w nieruchomości; duże obciążenie dla osób mieszkających w lokalach o dużym metrażu.

3. Opłata oparta na liczbie mieszkańców danej nieruchomości

Zalety: łatwy do określenia wymiar opłaty; możliwość sprawdzenia w ewidencji ludności, ile osób zameldowano w lokalu.

Wady: problem z ustaleniem liczby osób faktycznie przebywających w nieruchomości (np. wynajmujący, niezameldowani); zaniżona liczba mieszkańców spowoduje zwiększenie wysokości opłat innych.

4. Opłata od gospodarstwa domowego

Zaleta: łatwy do określenia wymiar opłaty.

Wady: brak możliwości wyliczenia opłaty proporcjonalnej do ilości wytwarzanych odpadów; część osób zamieszkuje na stałe w domkach letniskowych, budynkach będących w trakcie budowy.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content