Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Im więcej będzie Matyjaszczyków – tym weselej

W poniedziałek ukazał się wykaz komitetów wyborczych, zgłoszonych do komisarzy wyborczych w Częstochowie, które zamierzają uczestniczyć w zbliżających się 7 kwietnia wyborach samorządowych. Zarejestrowano 15 komitetów, które z ciągu kilku najbliższych tygodni przedstawią swoich kandydatów na radnych i prezydenta Częstochowy.
Ten bezbarwny komunikat, który zagościł we wszystkich lokalnych mediach burzy „Wspólnie dla Częstochowy”, bowiem do nazwy komitetu dopisany został Krzysztof Matyjaszczyk, (SLD? – obecny prezydent miasta). Nowy komitet dostał więc nazwę „Wspólnie dla Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk”. Co to oznacza?

Pomysłodawca stworzenia komitetu wyborczego „Wspólnie dla Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk” wyraźnie sabotuje częstochowską lewicę. Zamęt w umysłach wyborców jest przecież do przewidzenia. Nawet, jeśli chodziło o wzmocnienie ważną postacią przybudówki politycznej Matyjaszczyka, którą sam przecież utworzył przed wyborami w 2018 roku pod nazwą „Wspólnie dla Częstochowy” – to odbędzie się kosztem lewicy, której Matyjaszczyk jest twarzą od co najmniej 14 lat. Generalskie szlify w Sojuszu Lewicy Demokratycznej Matyjaszczyk zdobywał już jako asystent posłanki Ewy Janik (SLD), sam też był posłem Sojuszu, nie wspominając o trzykrotnym jego kandydowaniu z powodzeniem, na prezydenta miasta. Częstochowska lewica bez Matyjaszczyka jest jak gitara bez strun.

Zabieg z wpisaniem do nazwy komitetu nazwiska Matyjaszczyka tylko pozornie może przynieś oczekiwane rezultaty, z których główny dotyczy wyeliminowania kandydatów na radnych innych ugrupowań, a w tegorocznych wyborach samorządowych jest ich szczególnie dużo. Działacze lewej strony sceny politycznej słusznie obawiają się konkurencji ze strony Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi czy pozostałych komitetów, których szeregi zasiliły znaczące nazwiska. Bardzo chcieliby wraz z dotychczas lewicowym prezydentem Matyjaszczykiem utrzymać w radzie miasta obecny stan posiadania – na 28 radnych, lewica dysponuje aż 20 głosami… i tak można rządzić. W nowej kadencji już tak dobrze nie będzie, o czym na lewicy wiedzą.

Jaki wobec tego rysuje się scenariusz? Niewykluczone, że Krzysztof Matyjaszczyk, o czym nazbyt ochoczo informuje radny Łukasz Kot – będzie kandydatem na prezydenta z listy lewicy, a kandydatem na radnego z listy „Wspólnie dla Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk”. Niestety, zgodnie z przepisami, tak można.

Kandydat na prezydent miasta może jednocześnie kandydować na radnego tego samego miasta. Jeśli wybory kończą się dla takiego kandydata sukcesem wyborczym i zostaje zarówno prezydentem, jak i radnym, to wówczas zrzeka się mandatu radnego, a w jego miejsce do rady miasta wchodzi kolejna osoba na liście wyborczej tej samej partii.

Częstochowska lewica nienauczona jedzenia małą łyżką, a chochlą – właśnie taki manewr zamierza zastosować, zresztą nie po raz pierwszy. Tym razem jednak operacja ma wyłącznie charakter reklamowy, bo środowiska lewicowe jedną osobą Matyjaszczyka, chcą obskoczyć dwa komitety wyborcze. To świadczy – mimo licznych struktur – o braku wyrazistych osobowości, które mogłyby Matyjaszczyka zastąpić.

Fortel z dopisaniem do nazwy komitetu „Wspólnie dla Częstochowy” nazwiska Krzysztofa Matyjaszczyka może lewicy odbić się czkawką. Większość wyborców, zwłaszcza sympatyków obecnego prezydenta zazna rozdwojenia wyborczego, bo dla wielu użyczenie swojego nazwiska dla „Wspólnie dla Częstochowy” jest stanowczą deklaracją Matyjaszczyka, komu tak naprawdę sprzyja i kogo popiera, a to oznacza, że porzucił lewicę.

I sprawa najważniejsza – matematyka. Nowa rada miasta liczyła będzie o 3 radnych mniej i w sali sesyjnej zasiądzie 25 osób. Nie wszyscy kandydaci aż 15 komitetów wyborczych 7 kwietnia zostaną radnymi. Aby ktoś mógł do rady wejść – ktoś musi odpaść. Być może wejdą kandydaci „Wspólnie dla Częstochowy”, na których czele stoi Krzysztof Matyjaszczyk, kosztem lewicy.

I jeszcze kwestia czysto etyczna. Taktyka, którą zamierzają zastosować środowiska lewicowe o kandydowaniu Matyjaszczyka na prezydenta i radnego z dwóch różnych komitetów wyborczych świadczy, że nie chodzi o dobro mieszkańców, czy krystalicznie uczciwą rywalizację wyborczą, lecz o interes wąskiej grupy ludzi dla zgarnięcia jak największej liczby głosów.

Na szczęście są inni

Znany jest już wykaz wszystkich zgłoszonych w Częstochowie komitetów wyborczych.

Koalicja Obywatelska
Prawo i Sprawiedliwość
Trzecia Droga
Lewica
Wspólnie Dla Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk
Alternatywa dla Częstochowy
Wybieram Częstochowę
Stowarzyszenie Demokratyczna RP
Bezpartyjni
Bezpartyjni Samorządowcy
Samorządowcy RP
Samorządowcy PL
Częstochowa Jest Jedna
Razem Możemy Więcej
Darek Goliszek i przyjaciele.

Renata R. Kluczna

Udostępnij:

5 komentarzy

 • Anonim

  świetna analiza choć to przykre

  • Anonim

   Czerwona Częstochowa

 • Alfa

  Zapowiada się ciekawie, być może poprzez oczyszczenie i wycięcie zgnilizny dręczącej nasze Miasto – pojawi się szansa dla nas i Naszego udręczonego Miasta …

 • WdCz

  Patrząc na nastroje społeczne, cała akcja obróci się przeciwko Wspólne dla Częstochowa

 • Anonim

  Refleksja przyszła bardzo pózno .Tnijcie równo wszystko co ma ma zwiazek z lewicą i Matyjaszczykiem.A po wyborach oczyścić wszystkie rady nadzorcze w częstochowie i na sląsku bo cwaniacy się powymieniali.To też bedzie bardzo pouczające dla mieszkanców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content