Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Granatowe niedźwiadki

Określenie – sezon ogórkowy, właśnie teraz odnosi się do pracy Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie i jego 7 wydziałów. Na stagnację z powodu ostrej zimy „narzekają” wszyscy pracownicy powiązani w jakikolwiek sposób z budową dróg. Wydawałoby się, że pozostali – bo chyba w urzędzie jest co robić – nie mają już takich powodów do narzekań, np. Wydział Organizacyjny, Finansowy, Funduszy. Otóż nie… Dziesięciu podinspektorów (zwanych powszechnie parkingowymi) z Wydziału Inżynierii Ruchu Drogowego i Strefy Parkingowej również oddaje się lenistwu. Nie sposób ganić ich za stan ducha przypominający niedźwiedzią hibernację w czasie zimy. Misia do człowieka porównywać nie wypada, zwłaszcza że zimą sympatyczne futrzaki obniżają temperaturę ciała o 5 stopni, liczba oddechów i uderzeń serca spada im kilkukrotnie, zaś tempo metabolizmu – o 70 proc., ludzie natomiast w czasie zimy jedzą, piją i… pracują.

Wraz z opadami śniegu z naszych ulic znikają parkingowi, których praca przynosi bezpośrednie korzyści budżetowi miasta. Wystawiane mandaty za brak karty parkingowej wprawdzie kierowców nie cieszą, ale zasilają kasę miasta w skali roku w wysokości około 1 miliona 300 tysięcy złotych. To, że nikt nie protestuje z powodu nieobecności funkcjonariuszy Zarządu Dróg w ich miejscu pracy, czyli przy parkingach, bardzo dobrze świadczy o mieszkańcach Częstochowy. Zawieje i zamiecie, temperatura grubo poniżej zera i piętrzące się przy chodnikach, a nawet na nich zaspy śnieżne – to uroki polskich zim, że nawet psa żal na dwór wyrzucić, a co dopiero człowieka. Czym wobec tego zajmują się parkingowi w czasie zimy? Zdaniem Zarządu Dróg, funkcjonariusze częściej niż zwykle chorują, odbierają zaległe urlopy, wspierają „w różnych działaniach” inne wydziały urzędu, pomagają w odśnieżaniu przejść dla pieszych, placów i parkingów.
Nieco inaczej sprawy się mają ze Strażą Miejską, bo uprawnienia ma znacznie większe. Pory roku w przypadku straży nie wpływają na efektywność pracowników. 59 strażników obecnie uczestniczy w akcji „Zima”. Od 29 listopada do 16 grudnia już dokonali około 5 tysięcy kontroli posesji dotyczących nieodśnieżonych terenów. Ponadto, gdy są ujemne temperatury strażnicy kontrolują miejsca, gdzie mogą gromadzić się osoby bezdomne. Codziennie sprawdzanych jest po kilkadziesiąt pustostanów, altan, ogródków działkowych, kanałów. Średnio kilkanaście osób dziennie trafia do ogrzewalni, izby wytrzeźwień lub do służb medycznych. Zima nie zwalnia strażników z reagowania na zgłoszenia interwencyjne – zakłócanie porządku publicznego, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych i tym podobne.
Strażnicy miejscy nie kontrolują kart parkingowych w strefach płatnego parkowania. Tym zajmują się – oprócz okresu zimowego – pracownicy Zarządu Dróg w Częstochowie. No chyba, że bardzo śnieży… Znaleźli się tacy – niesieni złośliwością – którzy pytają, czy w owym okresie hibernacji, parkingowi pobierają wynagrodzenia za pełny wymiar czasu pracy, w tej samej wysokości, co latem? Tak – średnia miesięczna pensja to 2.450 złotych brutto przez cały rok. Pytanie jest oczywiście retoryczne, bo przecież funkcjonariusze Zarządu Dróg to nie misie i nie zapadają w sen zimowy. Prawda?

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content