Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Włodarze bronią Poczty Polskiej

Poczta Polska poinformowała w oficjalnym piśmie władze samorządowe Żarek, Przyrowa, Niegowy, Konopisk i Mykanowa, że gminy te nie znalazły się w wykazie kluczowych urzędów pocztowych, co oznacza, że w latach 2011-2013 tamtejsze placówki zostaną przekształcone w agencje pocztowe.

W małych miejscowoścch częściej niż w miastach, ludzie korzystają z usług poczty. W przypadku przekształcenia oddziałów pocztowych w agencje, głównym problemem jest to, że nie świadczą one wielu usług: sprawdzania sald, załatwiania kredytów, otwierania rachunków, nadawania przesyłek Pocztex, telegramów, odbioru awizowanych przekazów emerytalnych i pieniężnych, obsługi bankowej Banku Pocztowego, czyli nie będzie możliwości wypłaty z konta. To dla wielu mieszkanców spore utrudnienie. Poczta Polska stoi jednak na stanowisku, że przekształcenie nie wpłynie na pogorszenie dostępności do usług pocztowych. – Agencja oprócz przyjmowania paczek, listów, przesyłek pobraniowych, wydaje także przesyłki awizowane przez listonosza obsługującego daną miejscowość. W agencji klienci mogą również opłacać rachunki, abonament RTV, kupić znaczki i inne artykuły pocztowe, nadawać przekazy pocztowe w obrocie krajowym. Poczta Polska jest gwarantem świadczenia usług przez agenta, dlatego klienci mogą czuć się bezpieczni korzystając z takich placówek – mówi rzecznik Poczty Polskiej, Bartłomiej Kierzkowski. Ponadto rzecznik zapewnia, że w 2011 roku oddziały w Żarkach i w Niegowie będą funkcjonowały w dotychczasowej postaci. Co będzie w następnych latach, tego nie wiadomo.
W obronie oddziałów poczty stanęli samorządowcy z terenu byłego województwa częstochowskiego.  W związku z docierającymi informacjami o zamiarze przekształceń placówek pocztowych w agencje pocztowe w Żarkach, Niegowie, Przyrowie, Konopiskach i Mykanowie, włodarze wystąpili z pismem do Poczty Polskiej. – Plany dotyczące takiej reorganizacji budzą nasze obawy, w jaki sposób mieszkańcy naszych gmin będą mieli zapewniony dostęp do powszechnych usług pocztowych. Placówki funkcjonujące obecnie posiadają bardzo szeroką gamę klientów i oferowanych usług. Ponadto są ogólnodostępne pięć dni w tygodniu w szerokim zakresie czasowym. Bardzo istotna jest bliskość placówki od miejsca zamieszkania, co za tym idzie sprawność i czas wykonywania usług przez pocztę – czytamy we wspólnym piśmie skierowanym przez wójtów i burmistrzów do Józefa Błaszczecia, dyrektora poczty w Częstochowie. Jednak to nie od Częstochowy, lecz od stołecznej centrali zależy los gminnych placówek. Jedyną nadzieją na ocalenie wiejskich oddziałów pocztowych jest zmiana w zarządzie Poczty Polskiej. Rada nadzorcza w grudniu ubiegłego roku odwołała jej prezesa, Andrzeja Polakowskiego.
W sumie Poczta Polska chce zlikwidować 3 tysiące placówek we wsiach i w małych miasteczkach. W całej Polsce jest ich 8400. Część z nich zostanie przekształcona w agencje. Większość filii wiejskich już zlikwidowano, pozostawiając tylko urzędy w siedzibach gmin. Jednak nawet tam (np. W Lelowie) chciano zamnąć urząd. – Zmiany dotyczące sieci pocztowej to jeden z bardzo ważnych elementów strategii firmy na najbliższe pięć lat. Musimy odpowiednio zbilansować obowiązki Poczty wobec społeczeństwa, które nakłada na nas prawo i jej możliwości ekonomiczne – zwłaszcza w kontekście zbliżającego się pełnego otwarcia rynku. Ciężar utrzymania rozległej sieci placówek pocztowych spoczywa wyłącznie na naszej firmie, gdyż Poczta Polska nie otrzymuje żadnych dotacji z budżetu państwa, lecz jest instytucją samofinansującą się – mówi Bartłomiej Kierzkowski, tłumacząc działania Poczty Polskiej.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content