Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Gdzie leży ta Lipowa?

Tego dowiedzieć mogli się uczestnicy Wieczorku Literackiego zorganizowanego w Gminnym Ośrodku Kultury we Mstowie. Gościem specjalnym spotkania był Marian Rawinis – dziennikarz i pisarz z Częstochowy, autor cyklu „Saga rodziny z Lipowej”. Czytelnicy jego książek mieszkający w powiecie częstochowskim rozpoznają w jego powieściach rodzinne tereny. Jednak najdokładniejsze przeglądanie mapy nie pozwala na zlokalizowanie tytułowej miejscowości sagi. Nareszcie była okazja do rozwikłania tej zagadki.

Marian Rawinis mieszkańcom Częstochowy znany jest jako dziennikarz, długoletni pracownik Biblioteki im. Biegańskiego i redaktor pisma „Aleje 3”. W swoim dorobku ma też szereg powieści, m.in. 16-tomowy cykl „Saga rodziny z Lipowej”. – Akcja powieści składających się na ten cykl osadzona została na przełomie XIV i XV wieku i rozgrywa się przede wszystkim na ziemiach dzisiejszego powiatu częstochowskiego. Bohaterowie „Sagi rodziny z Lipowej” często odwiedzają Mstów i jego okolice, stąd też pomysł zaproszenia Mariana Rawinisa do tutejszego ośrodka kultury – mówi Adam Jakubczak, pomysłodawca i prowadzący Wieczorek Literacki w mstowskim GOK-u.
W dniu spotkania świetlica GOK-u wypełniła się po brzegi. Okazało się, że miłośnicy twórczości Rawinisa to przedstawiciele różnych grup wiekowych. Tematyka „Sagi rodziny z Lipowej”, choć historyczna, przyciąga też szkolną młodzież, która licznie przybyła na spotkanie. Fani cyklu zainteresowani byli głównie, czy opisywane zdarzenia, bohaterowie, miejsca mają swoje pierwowzory w rzeczywistości. – Większość miejscowości, które opisuję w tych książkach znaleźć można na mapach, ale z samą Lipową jest inaczej. Wymyśliłem ją, co jednak wcale nie znaczy, że jej nie ma. Ona istnieje w wyobraźni czytelników – opowiadał podczas spotkania Rawinis. Zdradził też, że obok postaci fikcyjnych w jego książkach pojawiają się też bohaterowie historyczni – królowie, władcy Polski, a także inne postaci autentycznie żyjące w średniowieczu. Ponadto sylwetki dwóch braci przewijające się w cyklu wzorowane są na dwóch częstochowskich dziennikarzach telewizyjnych.
Czytelnicy ciekawi byli też nowych projektów pisarza. Dowiedzieli się więc, że autor przygotowuje nowy cykl, którego akcja tym razem umiejscowiona zostanie w innych rejonach Polski. Wśród bohaterów odnaleźć będzie można przodków Rawinisa. Będą to także powieści historyczne – wydarzenia rozgrywać się będą na początku XX wieku. Pisarz planuje ponad 50 tomów, a pierwszy z nich powinien pojawić się już na początku 2011 roku.
Miłośnicy twórczości Rawinisa mogli być w pełni usatysfakcjonowani. Nie tylko usłyszeli szereg ciekawostek związanych z pracą pisarza oraz rozwiązali kilka zagadek nurtujących czytelników. Mieli też szansę otrzymać od autora książkę z indywidualną dedykacją, co jest prawdziwą perełką dla zagorzałych fanów. – To pierwsze tego typu wydarzenie zorganizowane w naszym ośrodku, ale już planujemy kolejne. Chcemy zorganizować cały cykl otwartych spotkań z ciekawymi ludźmi związanymi z naszym regionem, jego kulturą – mówi Krzysztof Drynda, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury we Mstowie.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content