Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Gdzie leży Europa?

Na to pytanie, a także szereg innych – znacznie trudniejszych – związanych z Unią Europejską musiały odpowiedzieć przedszkolaki.

I poradziły sobie świetnie. Drugą edycję konkursu dla najmłodszych z wiedzy o Unii Europejskiej „Jestem Europejczykiem II” wygrali przedstawiciele gminy Koziegłowy.
Konkurs odbył się w Sali Marmurkowej Gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach. Składał się z kilku etapów. Dzieciaki musiały wykazać się nie tylko wiedzą, ale i kreatywnością. Najpierw musiały odpowiedzieć na pytania dotyczące Unii Europejskiej. Nie były to błahe pytania. Oprócz standardowych poleceń wymienienia krajów członkowskich, były i takie, które zmuszały do bardziej samodzielnego myślenia, np. określenie, czym dla przedszkolaka jest Unia Europejska. Kolejne zadanie dla najmłodszych polegało na zaprezentowaniu swych umiejętności twórczych, przedstawiając na scenie wybraną bajkę. Ostatnim etapem była degustacja dań. Maluchy nie tylko miały określić, co to za potrawa, ale i przypisać ją do odpowiedniego kraju pochodzenia. Musiały zmierzyć się z francuskim serem, włoskim makaronem czy polskimi ogórkami kiszonymi. Najlepiej w konkursie poradziło sobie Przedszkole z Pińczyc, zajmując pierwsze miejsce. – Nasze dzieciaki przygotowywały się około 3 miesięcy pod kierownictwem Anny Kubik i Katarzyny Mazaraki, a także przy dużym zaangażowaniu rodziców. Przyswajały sobie podstawową wiedzę na temat Unii Europejskiej, zapoznając się z instytucjami, tradycją, kulturą poszczególnych państw. Przez ostatni tydzień natomiast trwały degustacje wybranych potraw, m.in. serów, oliwek. Tak więc maluchy zdobyły też praktyczną wiedzę na temat kulinariów danych krajów – mówi Joanna Sularz, dyrektor Zespołu Szkół w Pińczycach.
Przedszkolaki z Pińczyc wykazały się nie tylko doskonałą wiedzą na temat Unii Europejskiej. Również ich zdolności aktorskie zachwyciły widownię. Dzieciaki wybrały bajkę o Jasiu i Małgosi. – Postanowiliśmy zakupić 4 mikrofony nagłowne dla małych aktorów, mając na celu ich lepszą słyszalność. Okazało się, że spełniło to więcej funkcji. Dzieci poczuły się jak na prawdziwej scenie teatralnej, poważniej traktując swoje role – mówi Joanna Sularz. Przedszkolaki w swoich zmaganiach scenicznych wspierane były przez starszych kolegów z grupy „Mażoretki” działającej w Szkole Podstawowej w Pińczycach. Dla wszystkich uczestników organizator – Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach – przygotował upominki, na które składały się przybory szkolne, plecaczki, maskotka, słodycze.
Warunkiem udziału w konkursie było wcześniejsze uczestniczenie w programie unijnym w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013. – Nasze przedszkole około roku temu realizowało projekt „Wiejskie przedszkole kluczem do sukcesu”. Otrzymaliśmy na to zadanie wsparcie finansowe z funduszy unijnych, dzięki czemu mogliśmy zorganizować dodatkowe zajęcia w przedszkolu, zakupić nowe wyposażenie, umożliwić maluchom udział w szeregu spotkań integracyjnych – tłumaczy Joanna Sularz.
Wygrana przedszkolaków z Pińczyc, które pokonały konkurencję z placówek z całego województwa, stała się powodem nie tylko chluby maluchów i ich rodziców, ale też przysporzyła prestiżu całemu Zespołowi Szkół. – Jestem bardzo dumna z naszych wychowanków. W najśmielszych oczekiwaniach nie przypuszczałabym, że nasze wiejskie przedszkole tak dobrze wypadnie, biorąc pod uwagę konkurencję – podsumowuje Joanna Sularz.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content