Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Gdy upał doskwiera… Nie chłodź się w fontannie

7dniWidok pluskających się w miejskich fontannach dzieci jest powszechny w upalne dni. Choć bez wątpienia to dla nich przyjemne, jednak niezmiernie niebezpieczne. Także wystawianie się na krople chłodzącego deszczu nie jest wskazane. Woda w fontannach i ta deszczowa jest szkodliwa dla zdrowia.

W przypadku, gdy fontanna jest wykorzystywana jako brodzik (co nie powinno mieć miejsca) do wody mogą przenikać bakterie i grzyby będące składnikami mikroflory powłok ciała, w tym S. aureus i dermatofity – ostrzega Główny Inspektor Sanitarny w informacji dotyczącej jakości wody w fontannach publicznych opracowanej na podstawie stanowiska Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

– Woda w fontannach nie jest przeznaczona do kąpieli, dlatego nie jest uzdatniana tak, jak woda w basenach otwartych i jej jakość nie jest regularnie monitorowana – wyjaśnia specjalista w zakresie oczyszczania wód. – Najczęściej też w fontannach jest zamknięty obieg wody, dzięki czemu bakterie i grzyby mają czas, aby się rozwinąć.

Sanepid ostrzega, że woda pozostając w otwartym zbiorniku może podlegać skażeniu odchodami zwierząt i występować w niej mogą bakterie, wirusy (enterowirusy, norowirusy) oraz pierwotniaki pasożytnicze.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w skrajnych przypadkach nawet przebywanie w mgiełce wody z fontanny może zaszkodzić zdrowiu. Wdychając kropelki wody możemy wchłonąć groźne bakterie.

Zdaniem Sanepidu „istotnym zagrożeniem może być występowanie bakterii z rodzaju Legionella, które w przypadku inhalacji mogą prowadzić do zachorowań na legionelozę (przebiegającej jako zapalenie płuc lub gorączka Pontiac). Zakażenie następuje drogą wziewną, zagrożenie stwarza więc samo przebywanie w pobliżu źródła aerozolu”.

W błędzie tkwią również ci, którzy uważają, że woda deszczowa jest czysta. Dlaczego? W wodzie deszczowej jest wszystko to, co unosiło się w powietrzu. Zatem deszcz w mieście zawiera rakotwórczy benzo(a)piren, metale ciężkie i wiele innych szkodliwych związków. Skład chemiczny deszczu w mieście, szczególnie w pierwszych minutach opadów, eksperci porównują do składu ścieków komunalnych.

Niektóre miasta uruchamiają tak zwane kurtyny wodne. Doprowadzona do nich woda pochodzi z miejskich wodociągów. Jest zatem uzdatniona i bezpieczna. Właściciele ogródków mogą dzieciom również urządzić bezpieczną fontannę uruchamiając ogrodową podlewaczkę. Powinna jednak być podłączona do miejskiej wody, a nie do zbiornika ze zgromadzoną deszczówką. Tę lepiej wykorzystać do podlewania ogrodu.

 

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content