Wiele młodych par głowi, co zrobić, aby ich ślub był oryginalny i wyjątkowy. Śluby i wesela w plenerze to już nie tylko widok z amerykańskich filmów. Od ubiegłego roku małżeństwo poza budynkiem Urzędu Stanu Cywilnego można wziąć w Polsce. Również wielu księży zgadza się na zawarcie przez narzeczonych sakramentu małżeństwa „pod chmurką.”
Jak to zwykle bywa najważniejsze są formalności, od nich powinniśmy zacząć planowanie ceremonii w plenerze. Najpierw należy podjąć decyzję, czy ma to być ślub kościelny czy cywilny.
Dzięki temu wiadomo, jakie dokumenty i pozwolenia trzeba uzyskać, aby ślub się odbył. W obu przypadkach należy uzyskać zgodę od Urzędu Stanu Cywilnego lub od księdza z parafii, do której należy para młoda. W przypadku ślubu cywilnego należy napisać pismo wyjaśniające powody organizacji ślubu poza USC. Zgodnie z literą prawa, jeśli ślub odbywa się poza murami urzędu, powinien zostać zawarty w miejscu, które nie zakłóca powagi i dostojności ceremonii oraz gwarantuje bezpieczeństwo wszystkich jego uczestników. W przypadku ślubu kościelnego, należy zdobyć licencję na ślub poza kościołem, do którego należy para młoda. Ślub cywilny wymaga od narzeczonych więcej przygotowań, ale uzyskanie zgody na taką ceremonię jest nieporównywalnie łatwiejsze.
Ślub w plenerze może odbyć się albo w miejscu, gdzie będzie odbywać się wesele, albo w innym, wybranym przez parę młodą miejscu. Jednakże wszelkiego typu ustalenia, co do miejsca uroczystości, trzeba skonsultować z urzędem lub księdzem. Ważne, by zastosować się do wszelkich wskazówek i dopilnować, by wszystkie ustalenia zostały wdrożone w życie.
Pewne jest jednak, że osoby marzące o ślubie cywilnym „ekstremalnym” np.: skacząc ze spadochronem, w balonie, w trakcie nurkowania itp., muszą na spełnienie owego marzenia jeszcze poczekać, gdyż póki co prawodawca nie przewidział takich możliwości.
W przypadku ślubu plenerowego zazwyczaj aranżuje się miejsce, w którym będzie siedziała para młoda, świadkowie i urzędnik/ksiądz. Powinien być zatem stół, krzesła dla pary młodej i świadków, klęczniki w przypadku ślubu kościelnego, a także w przypadku ślubu cywilnego, miejsce na powieszenie godła, a w przypadku ślubu kościelnego – krzyża. Należy także zadbać o nagłośnienie, a także o muzykę, która będzie towarzyszyć podczas uroczystości. Pamiętajmy także o odpowiednim wystroju miejsca ceremonii – kwiatach na stole lub ołtarzu, białym dywanie prowadzącym do miejsca ślubu lub ewentualnej altanie.
Wesela w plenerze organizuje się zazwyczaj przy lokalu lub w ogrodach danego lokalu. Profesjonalne firmy pomogą zapewnić, np. namiot z elegancką podłogą, oświetleniem, a nawet z możliwością wynajęcia nagrzewnic, aby w nocy goście nie zmarzli.
W przypadku, gdy rozstawia się namiot w ogrodach własnego domu, wtedy trzeba spełnić odpowiednie warunki dla obsługi cateringowej i pamiętać, że namiot wymaga odpowiednio dużego terenu.
Cennik wesela w plenerze zależy nie tylko od miejsca, gdzie będzie ono organizowane, ale też od rodzaju i wielkości wybranego namiotu, czy trzeba będzie wypożyczać dodatkowo stoły, krzesła, zastawy, czy dostarczy nam to lokal w przypadku, gdy na jego terenie będzie organizowane wesele.
Jak widać ślub i wesele w plenerze to wiele przygotowań i pracy, ale warto się poświęcić, by było to wydarzenie wyjątkowe i niepowtarzalne, nie tylko dla pary młodej, ale i gości weselnych.