Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

FELIETON: Vox populi

Gdyby Kościół, idąc za głosem opinii publicznej, chciał się modernizować, dawno zniósłby przynajmniej pięć z dziesięciu przykazań, a pozostałe by uelastycznił właściwymi dopiskami. Sztywne zakazy typu „nie kradnij” i „nie zabijaj” brzmiałyby lepiej z uzupełnieniami o aktualny kontekst: „nie kradnij bez powodu”, „nie zabijaj bez przyczyny”. Człowiek jest najważniejszy, więc jeśli człowiek widzi uzasadnione powody, by kraść czy zabijać, to jak można mu z przyczyn czysto doktrynalnych tę wolność odbierać?
Podejrzewam, że przy takiej modernizacji, założyciel Kościoła zamiast z Ogrójca na Golgotę powędrowałby do Grójca na piechotę. Tam kontynuowałby proces ewangelizacji na fejsie ukryty pod maską Anonymusa. Wyliczono bowiem, ze społeczność facebooka jest większa niż społeczność katolicka; a w demokracji ilość przechodzi w jakość.
Na szczęście (lub na nieszczęście) Kościół nie zamierza się aż tak modernizować. Kierowanie się głosem opinii publicznej bywa często przyjemną jazdą na manowce. Wyrażając swoja opinię, człowiek kieruje się swoistym utylitaryzmem – popiera to, co w danym momencie wydaje mu się użyteczne. Zgodnie z zasadami demokracji, głos profesora jest równy głosowi analfabety; zatem opinia społeczna może być twórczo oderwana od wiedzy w jakimkolwiek zakresie.
Niedawno pewien polityk zaproponował, by w drodze wielkiego, ogólnopolskiego sondażu ustalić, czy Ślązacy są narodem. Podstawowym prawem każdego człowieka jest to, że jest tym, za kogo się uważa. Rozszerzając twórczo myśl owego polityka, można przeprowadzić sondaż ogólnopolski, czy mieszkańcy Częstochowy są Polakami. Może się wtedy zdarzyć, że niechętna nam koalicja myszkowsko-kłobucka przekona Wielkopolan i Mazowszan, że tu u nas są same Niemce. Ba! W efekcie tego, zgodnie z zasadą: „jeśli ci wszyscy mówią, że jesteś pijany, nie siadaj za kierownicą”, każą nam mówić tylko po niemiecku, nawet przy dziecku. Człowiek może się bronić i obronić przed najgorszym jednostkowym dyktatorem, ale czuje się bezsilny przed dyktatem większości opinii społecznej. Jeśli więc nazwą ciebie Żydem, Niemcem czy nawet Francuzem – nie protestuj, ucz się języków obcych.
Że co? Że niby nie o to chodzi panu politykowi, ale o zakres przywilejów, z których mogliby korzystać obywatele polscy, określający siebie jako Ślązacy? Może więc przeprowadzimy inny sondaż: czy Państwa zdaniem blondynki powinny dostawać kwiatki w dni nieparzyste? Byłbym za, bo gest ładny, a i ogrodnictwo by skorzystało. Gorzej, gdy zgodnie z wyrażoną opinią, przyszłoby mi z własnej kieszeni płacić za ten prezent. Wtedy uznałbym, że są blondynki bardziej lub mniej zasługujące na kwiatki, a ostatecznie decydują o tym kupujący je adoratorzy blond urody i intelektu. Z jakiego bowiem racjonalnego powodu, ktoś miałby mieć przywileje tylko z tego powodu, że jest kimś: Turkiem, Ślązakiem, blondynką, mniejszością lub większością seksualną, płciową czy rasową? Każdy człowiek rodzi się wolny i równy wobec prawa….
Jeżeli opinia publiczna chce unieważnić normę o wolności i równości wobec prawa, to ja mam w nosie i publikę, i jej opinie. I tak jak Kościół nie chce się zmodernizować, uznając, że tłum nie może dyktować norm moralnych, tak i my nie oddawajmy naszej wolności temu tłumowi.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content