Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Ekologiczna bomba na Jurze

Jak poinformował prezes Częstochowskiego Alarmu Smogowego Hubert Pietrzak, od kilku miesięcy trwa batalia o uprzątnięcie z terenu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a dokładnie w rejonie Góry Ossona, kilku beczek niewiadomego pochodzenia zawierających – to już ustalono – niebezpieczne substancje.

– Podczas corocznego ekopatrolu na Szlaku Orlich Gniazd, zaledwie w odległości 15 metrów od szlaku, zlokalizowałem porzucone beczki z płynną zawartością chemiczną. Przyznam się, że nie trudno było pojemniki wykryć, bo drażniący swąd chemikaliów roznosił się po całej okolicy. Jedna z beczek była przewrócona i zniszczona, tym samym jej zawartość przedostała się do gruntu. Znalezisko postanowiłem sfilmować dla udokumentowania sytuacji. Dodam, że Częstochowski Alarm Smogowy już wielokrotnie apelował o założenie w tym miejscu fotopułapki, z uwagi na ogromne ilości porzucanych śmieci i to w tempie ekspresowym. Dokładnie w 2020 roku organizowaliśmy w tym samym miejscu akcję zbierania śmieci, a zaledwie rok później ktoś prawdopodobnie doprowadził do skażenia terenu, pozostawiając niezabezpieczone substancje trujące. Ten skandaliczny proceder potwierdza konieczności montażu fotopułapki – stwierdza prezes CzAS,
Hubert Pietrzak.

Pod koniec 2021 roku Państwowa Straż Pożarna w Częstochowie podjęła działania ratownicze, zabezpieczając na leśnym terenie porzucone w beczkach odpady. Straż ustaliła, że w sześciu 200-litrowych pojemnikach znajduje się najprawdopodobniej chemiczna substancją, która co prawda nie wydostaje się na zewnątrz, więc brak jest skażenia terenu, ale chemikalia nie mogą pozostawać niezabezpieczone. Prokuratura w Częstochowie wszczęła postępowanie i szybko ustaliła, że właścicielem działki jest spółka Skarbu Państwa Operator ARP. I w tym momencie wkracza urząd miasta Częstochowy – co potwierdza naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Andrzej Szczerba.

W połowie stycznia 2022 roku magistrat wezwał właściciela terenu do uprzątnięcia odpadów. Niestety sprawa usunięcia beczek okazała się znacznie bardziej skomplikowana. Zanim bowiem dojdzie do utylizacji chemikaliów należy ustalić, z jaką substancją mamy do czynienia. Próbki zawartości beczek pobrano jednak dopiero w połowie lutego. 
W między czasie jedna z beczek uległa rozszczelnieniu, przewróciła się, co oznacza, że teraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska musi zbadać glebę, by ustalić, czy nie doszło do skażenia gruntu. 

Ekolodzy i miłośnicy przyrody liczyli, że sprawa usunięcia przez spółkę Operator „chemicznych” beczek nastąpi bardzo szybko. Jednak na początku kwietnia pojemniki z niebezpieczną substancją nadal pozostają na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Co więcej, właściciel terenu będzie musiał ponieść wszystkie koszty, tak związane z utylizacją, jak i ewentualnym naprawieniem szkód spowodowanych skażeniem gleby, bo jak na razie, sprawcy porzucenia niebezpiecznych odpadów w rejonie Góry Ossona nie są znani. Przypuszczać można, że beczki podrzuciła albo mała firma, albo wręcz osoba prywatna, ponieważ sześć beczek nie świadczy raczej o skali przemysłowej. Z nielegalnymi składowiskami odpadów niebezpiecznych mieliśmy już do czynienia w Częstochowie, jak chociażby przy ulicy Filomatów, gdzie zorganizowana grupa przestępcza zwiozła ponad 900 ton cieczy oraz ciał niewiadomego pochodzenia. 

Teren Jury Krakowsko-Częstochowskiej to szczególne miejsce, tym bardziej pozostaje mieć nadzieję, że prokuratura wykryje sprawców.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content