Roman Kalinowski, prezes Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o. mówi na temat nowej ustawy i nowych przepisów, które dotyczyć będą każdego mieszkańca Częstochowy.
– W ustawie oraz w wielu mądrych opracowaniach często pojawia się określenie „selektywna zbiórka odpadów”. Proszę w prosty sposób wyjaśnić, co to znaczy?
– Selektywna zbiórka odpadów komunalnych to zbieranie odpadów do specjalnie oznakowanych pojemników z podziałem na rodzaj materiałów, z jakich zostały wyprodukowane.
– Każde gospodarstwo domowe, każdy mieszkaniec Częstochowy będzie musiał segregować własne śmieci, czy tak?
– Tak. Segregacja odpadów jest jedną z metod ograniczania ilości odpadów podlegających unieszkodliwianiu. Prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów u mieszkańca ogranicza koszty związane z ich ponownym zagospodarowaniem czy też przetwarzaniem.
– Ustawodawca spodziewa się, że dzięki nowym przepisom znacząco poprawi się stan środowiska: znikną dzikie wysypiska i zwyczaj wyrzucania śmieci do lasów i rowów, a czego spodziewa się Prezes CzPK?
– Wprowadzenie nowych zasad sprawi, że odpady nie są już własnością mieszkańców a gmin. W praktyce oznacza to, że to gminy właśnie odpowiedzialne będą za wyłanianie podmiotów, które będą wywozić odpady i zawieranie z nimi umów. Wybór ten będzie następował w drodze przetargu. Oznacza to nowe, duże obowiązki dla gmin, które dostały dzięki temu nowe narzędzia do utrzymywania porządku na swoim terenie i będą mogły w pełni monitorować gospodarkę odpadami. Nowa ustawa spowoduje osiągnięcie wyższych poziomów recyklingu. Oznacza to osobną segregację tworzyw sztucznych, papieru, szkła, metali, odpadów wielkogabarytowych, bioodpadów, co w znacznej mierze poprawi stan środowiska.
Nowa ustawa wprowadza tzw. „podatek śmieciowy”, do zapłaty którego zobowiązany będzie każdy mieszkaniec. Ponieważ dotyczyć ona będzie każdego mieszkańca więc nielegalny wywóz odpadów w miejsca do tego nie przeznaczone (dzikie wysypiska, lasy, rowy) stanie się zwyczajnie nieuzasadniony.
– Głównym celem ustawy jest zmniejszenie ilości składowanych odpadów, a zwiększenie odzysku. Zarówno system odzysku, jak i recyklingu z powodzeniem w CzPK działa od dawna. Być może więc nie potrzebna nam jest ustawa i zmiana przepisów…
– CzPK sp. z o.o. jest technologicznie i organizacyjnie przygotowana na wdrożenie nowego systemu. W tym celu posiada instalacje mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych oraz nową kwaterę składową. Jednakże w mniejszym stopniu przygotowane na wdrożenie nowego systemu są firmy odbierające odpady komunalne od mieszkańców oraz przede wszystkim sami mieszkańcy, którzy powinni zrozumieć i wdrożyć w życie zasadę zbierania odpadów „u źródła”, bo w przeciwnym razie gmina chcąc niechcąc będzie zobowiązana do zastosowania europejskiej zasady „zanieczyszczający płaci”, co obciąży mieszkańca kosztami selektywnej zbiórki odpadów w celu osiągnięcia wymaganych prawem poziomów odzysku i recyklingu.
Do rozmowy powrócimy.
Jak segregować śmieci? – mini poradnik
Jednym z pierwszych założeń ekologicznego stylu życia jest recykling albo odzyskiwanie odpadów. Żeby jednak takie odpady skutecznie odzyskać muszą one być odpowiednio posegregowane. Wystarczy poznać tylko kilka prostych zasad.
- MAKULATURA
Do pojemnika z takim oznaczeniem wrzucamy makulaturę, czyli:
– zapisane kartki
– gazety, czasopisma
– książki
– kartonowe pudła.
Należy usunąć wszelkie elementy z innych tworzyw, takie jak spinacze biurowe, zszywki, płócienne okładki, foliowe okienka w kopertach, itp. Nie wrzucamy: kartonów po mleku i napojach; papieru zatłuszczonego lub mokrego; tapet; chusteczek jednorazowych ani innych artykułów higienicznych (niezależnie od stopnia zużycia).
- PLASTIK
Tutaj mają swoje miejsce:
– plastikowe butelki po napojach, chemii domowej i kosmetykach – zgniecione i pozbawione zawartości (najlepiej opłukać je wodą, nie trzeba dokładnie myć)
– plastikowe torebki
– puszki po napojach i konserwach, drobny złom metalowy, kapsle od butelek.
Nie wrzucamy: styropianu, opakowań po niebezpiecznych środkach chemicznych (oleje silnikowe, farby), opakowań w aerozolu, baterii, sprzętu AGD.
- SZKŁO
Do tych pojemników pasują:
– szklane słoiki
– butelki po żywności lub kosmetykach – również pozbawione zawartości i opłukane
Pamiętaj – nie tłucz szkła przed wrzuceniem do pojemnika!
Nie wrzucamy: luster, szyb, żarówek, opakowań po lekach, szkła żaroodpornego i innej ceramiki.
- Materiał ORGANICZNE (in. MOKRE – dają się przerobić na kompost)
Tu umieszczamy wszelkiego rodzaju kuchenne odpady organiczne, z których po kompostowaniu może powstać pełnowartościowy nawóz. Są to: obierki ziemniaków, ogryzki z jabłek, itp.
Nie wrzucamy: produktów ugotowanych, jedzenia zepsutego, spleśniałego, resztek oleju, ryb, mięsa i wędlin, kości.