Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

EKO-REGION (3): Od producenta do wysypiska

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach jest instytucją, która postawiła na kampanie edukacyjno-informacyjne dotyczące ustawy „śmieciowej”. Dzięki WFOŚiGW mieszkańcy subregionu częstochowskiego będą mogli pozyskaną wiedzę, w tym o segregacji odpadów, wykorzystać w codziennym życiu.

Od wielu lat, a szczególnie w ostatnim czasie w związku z wejściem w życiu nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, termin ‘segregacja śmieci’ pojawia się praktycznie wszędzie. Wbrew pozorom temat nie jest wcale ani łatwy, ani znany. Bo czymże jest segregacja? Wyjaśniając to pojęcie od podstaw, należy stwierdzić, że jest to oddzielanie odpadów na różne grupy, aby jak najmniej śmieci składować, a jak najwięcej odzyskiwać do wtórnego przerobu. Nowa ustawa, która obowiązywać będzie w naszym regionie od 1 lipca, ma uregulować wszelkie kwestie dotyczące segregacji. Zresztą po to została stworzona, gdyż Polska musi w tym zakresie dogonić państwa unijne. Słusznie nasi sąsiedzi zauważyli, że w Polsce rosną góry śmieci i dzikie wysypiska. Tylko patrzeć, jak problem Polski urośnie do problemu europejskiego. Stąd nakaz w formie nowej ustawy.

Po co to robić?

Wiele lat wcześniej na wysypisko odpadów przyjeżdżała śmieciarka i wysypywała całą swoją zawartość zebraną z okolicznych domów na „kupę”. Po kilku latach góra śmieci przysłaniała krajobraz. Jednym z ważniejszych pytań, na które należy sobie udzielić odpowiedzi: z czego składały się te sterty śmieci? Oprócz tzw. odpadów organicznych, które po pewnym czasie ulegają rozkładowi, dotychczas wyrzucaliśmy do śmieci także butelki, kartony po napojach, żarówki, baterie itd. Dziś, znając znaczenie słowa ‘segregacja’, rozdzielamy te śmieci i przekazujemy je do wysypiska w oddzielnych grupach. Chodzi o to, by ponownie przetworzyć np. butelki plastikowe. Są one zgniatane, łączone w bryły i przekazywane do zakładów, które zajmują się obróbką plastiku. W taki sposób powstają kolejne przedmioty z plastiku. Podobnie jest np. ze szklanymi butelkami, które  po skruszeniu, trafiają do hut szkła, gdzie zostają przetopione w nowy produkt. Może szklanka, z której dziś pijemy herbatę, pochodzi z takiego właśnie odzysku?  

Ekologia spod strzechy

Tak popularny na świecie recykling nadal raczkuje w Polsce, choć może on przyjmować różne formy. Przykładem wykorzystywania zużytych przedmiotów w oryginalny sposób była tegoroczna akcja ekologiczna pod nazwą „Życie po życiu – domowy recykling”, przeprowadzona w szkołach w gminie Rędziny k. Częstochowy. Podczas warsztatów dzieci uczyły się artystycznego recyklingu, czyli jak ze śmieci zrobić coś nowego i atrakcyjnego. Do swojej pracy wykorzystywały stare gazety, kable czy rury wentylacyjne, z których powstały małe dzieła sztuki lub przedmioty codziennego użytku: kwiaty z butelek, węże z wyblakłych krawatów, mozaiki ścienne z kapsli czy stojaki z połamanych wieszaków. Dzięki temu dzieci przekonały się, że recykling to nie tylko sposób na zmniejszenie produkowanych przez nas śmieci, ale także twórcza zabawa i przejaw kultury alternatywnej. – W dobie nadmiernego konsumpcjonizmu warto się zastanowić, czy przedmioty, które zagracają nasze mieszkania, nadają się wyłącznie do śmieci. Nasze warsztaty re-artu, owocem których jest zbiór instalacji artystycznych, dobitnie pokazują mieszkańcom podczęstochowskich gmin, że twórcze wykorzystanie śmieci to także skuteczna metoda edukacji ekologicznej, którą można stosować także w domu – opowiada jeden z animatorów projektu, Oskar Kucharzewski.

Segregacja po nowemu

Już od 1 lipca każdy mieszkaniec subregionu częstochowskiego zderzy się z koniecznością segregacji śmieci. Urząd Miasta Częstochowy przy współpracy z regionalną instalacją (Częstochowskim Przedsiębiorstwem Komunalnym) w Sobuczynie, ustalili podstawowe zasady segregacji śmieci i stawki opłat za nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi. Mieszkańcy, którzy nie chcą się podjąć segregacji śmieci, będą musieli zapłacić więcej – 12,50 zł od osoby. Natomiast ci, co będą prowadzić selektywną zbiórkę odpadów, zapłacą jedynie 10,50 zł. W całym tym zamieszaniu nie chodzi tylko o pieniądze, ale przede wszystkim o świadomość ekologiczną i poczucie odpowiedzialności za środowisko naturalne.
Ci, którzy będą segregować śmieci, będą zobowiązani do oddzielania plastiku, szkła, odpadów biodegradowalnych i zmieszanych. Mieszkańcy domów jednorodzinnych powinni także zostać zaopatrzeni się w pojemniki na popiół.
Dlaczego warto segregować śmieci:
– w ten sposób zmniejszamy ilość szkodliwych odpadów, które trafią na wysypisko śmieci;
– segregacja jest źródłem surowców wtórnych;
– selektywna zbiórka makulatury ogranicza zużycie energii, wody i zanieczyszczenia powietrza, a także chroni lasy;
– oddzielając szkło, pamiętajmy: szkło nie ulega rozkładowi, ale jego niewątpliwą zaletą jest to, że może być wykorzystywane nieograniczoną ilość razy;
– poddając tworzywa sztuczne wtórnemu przerobowi, oszczędzamy węgiel i ropę naftową;

Czas rozkładu:

  • chusteczka: 3 miesiące
  • zapałka: 6 miesięcy
  • guma do żucia: 5 lat
  • aluminiowa puszka: 200 lat
  • plastikowa butelka: od 100 do 1000 lat

 

Dla ciekawych:
z 19 tysięcy puszek po konserwach można wyprodukować jeden samochód, z 670 puszek aluminiowych jeden rower, a z 27 plastikowych butelek – bluzkę z polaru.

Na zdjęciach: przykłady domowego recyklingu: kwiaty z plastikowych butelek.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content