Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Eko-miasto: zapytaj prezesa (2)

W związku z nową ustawą o utrzymaniu porządku i czystości w gminach nasi czytelnicy zadają pytania prezesowi Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Częstochowie, Robertowi Kalinowskiemu. Jeśli Ty również masz wątpliwości, wyślij pytanie na adres: redakcja7dni@interia.pl.

– Mieszkam w bloku i mam małą kuchnię i nie jestem w stanie postawić w niej więcej niż jeden kosz. Segregować śmieci więc nie będę. Czy w związku z tym moje opłaty będą wyższe?
– Tak, będzie się to wiązało się z wyższą opłatą ponoszoną przez zarządcę nieruchomości np. spółdzielnię, która zapewne koszty te przeniesie na mieszkańców danej nieruchomości.
Mała kuchnia nie jest przeszkodą w segregacji odpadów. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być np. częstsze opróżnianie kosza połączone z segregacją już przy pojemnikach ustawionych na nieruchomości. Niemniej jednak, zgodnie art. 6k. 1. ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Rada Gminy w drodze uchwały zobowiązana jest do określenia niższych stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny. Z zapisu tego wynika, iż w przypadku gdy dany mieszkaniec nie będzie prowadził segregacji odpadów, wówczas jego opłata będzie wyższa.

– Czy CzPK nie obawia się, że po wprowadzeniu w życie ustawy, część osób będzie wyrzucać śmieci do lasów?
– Nie mamy takich obaw, a wprost przeciwnie. Zamierzeniem ustawodawcy było wprowadzenie takich rozwiązań, które systemowo wyeliminują tego typu zachowania. Stąd też przyjęcie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi („podatku śmieciowego”), którą każdy mieszkaniec musi ponieść. W zamian ma zagwarantowane, że wszystkie jego odpady zostaną z nieruchomości odebrane. Tym samym pozbywanie się odpadów poza systemem (np. wywożenie do lasu) czy też podrzucanie ich do cudzych śmietników przestaje mieć jakikolwiek wymiar ekonomiczny.

– Czy CzPK ma świadomość, że wprowadzenie ustawy wiąże się z postawieniem przy każdym śmietniku strażnika miejskiego, bo mieszkańcy bloków nie będę przestrzegać segregacji?
– Zdajemy sobie sprawę, że na pierwszy rzut oka prowadzenie segregacji w małych mieszkaniach w „bloku” może wydawać się trudne. Jesteśmy jednak przekonani, że wszystkim nam (także mieszkańcom nieruchomość wielolokalowych) leży na sercu ochrona przyrody i troska o środowisko naturalne. Obecnie pracujemy nad akcją informacyjną i promocyjną, w ramach której chcemy przedstawić konkretne rozwiązania i możliwości ułatwiające prowadzenie selektywnej zbiórki w mniejszych mieszkaniach. Wierzymy, że to co przed laty wprowadzono w krajach Europy Zachodniej i co do dziś funkcjonuje znakomicie, przyjmie się także w naszym kraju i w naszej małej ojczyźnie, jaką jest Częstochowa.
Oczywiście możemy tu odwołać się do rozwiązań ustawowych: systemu kontroli, sankcji i tym podobnych działań. Jesteśmy jednak pewni, że przysłowiowa „metoda kija” nie jest tu rozwiązaniem. Wszyscy musimy nauczyć się postępowania z odpadami, znać konsekwencje i koszty, które wiążą się z wrzuceniem do pojemnika odpadów zmieszanych. Wprowadzenie ustawy postrzegamy jako szansę dla nas wszystkich, aby idea społeczeństwa obywatelskiego, odpowiedzialnego za wspólne dobro, mogła ziszczać się również i w tym wąskim zakresie, jakim jest segregacja odpadów.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content