Praca drona wyposażonego w kamerę i systemy teledetekcyjne oraz głowicę pomiarową badającą skład dymu z kominów ma być wsparciem działań antysmogowych. Kompaktowa stacja pomiarowa pozwala na zdalny i stały monitoring poziomu pyłu i smogu w powietrzu w danej okolicy. Urząd Miasta podjął współpracę z jednostką Straży Miejskiej w Częstochowie, w ramach której dwóch pracowników SM zostało przeszkolonych z obsługi i pilotażu drona w zakresie niezbędnym do uzyskania odpowiednich uprawnień dla pilotów.
Użycie drona to duże ułatwienie w pracy służb przy kontrolach palenisk. Umożliwia precyzyjne zlokalizowanie źródła emitującego do atmosfery szkodliwe substancje i określenie zanieczyszczeń emitowanych do powietrza. W łatwy sposób wskaże, gdzie dochodzi do spalania odpadów, poprzez analizę substancji pobranych z komina.
– Do tych, którzy palą odpadami lub paliwem niskiej jakości, wysyłamy jasny sygnał i ostrzegamy, że zyskali przeciwnika w postaci drona obsługiwanego przez Straż Miejską. Będzie on zaglądał do kominów i analizował, czym ogrzewamy domy w Częstochowie. Tych, którzy z premedytacją zatruwają sąsiadów, będzie ujawniał, co zakończy się karami. Mam nadzieję, że sama zapowiedź kontroli dronem przyczyni się do znaczącej poprawy jakości powietrza, którym oddychamy – mówił przed prezentacją prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.
red.