Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Dni Koziegłów w klimacie średniowiecza

KoziegłowyTegoroczne obchody Dni Gminy i Miasta Koziegłowy obchodzone były niezwykle uroczyście. Organizatorzy nie zapomnieli o 600-leciu bitwy pod Grunwaldem i przenieśli nas do średniowiecznej wioski rycerskiej. Nie zabrakło też jubileuszów i wyróżnień.

Dni Miasta rozpoczęły się już w piątek. Podczas uroczystej Sesji Rady Miasta i Gminy można było zobaczyć średniowieczna prezentację przygotowana przez Leonarda Jagodę oraz występy rycerzy z „Czterdziestej drugiej chorągwi Krystyna z Koziegłów”, reprezentujących Koziegłowy podczas obchodów bitwy grunwaldzkiej. – 600-lecie bitwy pod Grunwaldem to dobra okazją, aby przypomnieć sobie, kim był Krystyn z Koziegłów. Wiemy już, że właścicielem prywatnej chorągwi wystawionej do wojny z Krzyżakami,  dziedzicem Koziegłów i przyległych wsi, czyli właścicielem kompleksu zwanego kluczem koziegłowskim… – opowiadał Leonard Jagoda.
Burmistrz Jacek Ślęczka, wręczając drużynie pamiątkowy starodruk, przytoczył słowa, wypowiedziane przez Jana Pawła II, „ Naród bez swojej historii traci tożsamość” – Myślę, że dla większości obecnych dzisiaj na Sesji, są to ważne wartości – powiedział burmistrz.
Przewodnicząca Joanna Kołodziejczyk, podczas Sesji, wręczyła również podziękowania dla Komendanta Powiatowego PSP w Myszkowie, brygadiera Dariusza Cabana za osobiste zaangażowanie w walkę z tegoroczną powodzią, oraz dla Mariana Firy za odpowiedzialną obywatelską postawę podczas stanu zagrożenia powodziowego.
W sobotę swój jubileusz (35-lecie) obchodził Zespół Pieśni i Tańca Koziegłowy, który liczy obecnie 90 osób. Założycielka zespołu Zofia Noszczyk otrzymała z rąk poseł Jadwigi Wiśniewskiej Odznakę Honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”, nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Dziękuję za wieloletni trud prowadzenia zespołu, za kształtowanie jego artystycznego wizerunku, a także za konsekwentne popularyzowanie bogactwa miejscowego folkloru. Na szacunek i wyróżnienie zasługuje Pani ogromne zaangażowanie w propagowanie tradycji pieśni i tańca ludowego na terenie Gminy i Miasta Koziegłowy – zwróciła się  Jadwiga Wiśniewska do Zofii Noszczyk. Oczywiście nie zabrakło występów folklorystycznych. Koncert prowadził Piotr Hankus z Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
W ostatnim dniu zaprezentowano pokazy rycerskie. Specjalnie na tę okazję utworzono wioskę średniowieczną. Około 20 rycerzy z Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin prezentowało walki rycerskie, a także urządziło gry i zabawy plebejskie. – Można było postrzelać z łuku czy pościągać się na specjalnych trzyosobowych nartach, poprzeciągać linę a nawet zjeść posiłek z glinianych średniowiecznych naczyń. Dużą atrakcją okazał się prawdziwy turniej między rycerzami, w którym uczestniczyli koziegłowscy rycerze Krzysztof Pluciński i Marcin Gwardyś – informuje Grażyna Kolasa wydziału promocji Urzędu Miasta i Gminy Koziegłowy.
Pokazy rycerskie przeplatały występy znanych artystów. W klasycznym programie kabaretowym wystąpili aktorzy ”Kabaretu pod sufitem” , czyli Marek Siudym, Maciej Damięcki oraz Jan Jakub Należyty. Niedzielny wieczór uświetnił Marcin Rozynek.
 – Największą atrakcją było jednak oblężenie wioski rycerskiej, prawdziwa walka i jej podpalenie w wykonanie drużyn rycerskich. Wspaniałe, niepowtarzalne widowisko i dobra zabawa, rycerze udowodnili, że humor i zabawa smakują tak samo, bez względu na epokę – mówi Grażyna Kolasa.   Organizatorami Dni Gminy i Miasta Koziegłowy był burmistrz Jacek Ślęczka oraz MGOPK.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content