Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Długopis

Długopis został wymyślony z bardzo banalnego powodu – używane niegdyś do pisania pióra były bardzo brudzące. Plamiły nie tylko ręce w czasie napełniania tuszem, ale też robiły kleksy na papierze podczas pisania. Dlatego wynalazca długopisu postanowił stworzyć przedmiot, który będzie gwarantował czystość w użyciu.

Pierwszy patent na długopis, uzyskał w USA John Jacob Loud w 1888 roku, natomiast pierwszy użyteczny model opracował w 1939 roku Węgier László Biró, dziennikarz i grafik w jednym z budapesztańskich czasopism, który wypełnił szybkoschnącym tuszem wieczne pióro z prototypową kulkową stalówką. Gdy wybuchła wojna uciekł on z ojczyzny i dotarł do Argentyny, gdzie ze swoim bratem (chemikiem) ulepszyli wynalazek. Ich eksperymenty miały na celu połączenie zalet farby drukarskiej i atramentu. W międzyczasie pracowali także nad konstrukcją długopisu. Swój wynalazek opatentował w 1943 roku, a rok później armia brytyjska zakupiła licencję i rozpoczęła produkcję długopisów dla RAF (dla pilotów nawigatorów).

Do popularności długopisu przyczyniło się również kwatermistrzostwo armii amerykańskiej, które uznało długopis za niezbędne wyposażenie dowódców oddziałów. Szczególnie chwalili je piloci samolotów, którym przy wznoszeniu się na duże wysokości z używanych przedtem piór wiecznych wyciekał atrament. Tymczasem długopis świetnie sprawdzał się do sporządzania notatek podczas lotów. 

Wkrótce potem, w 1945 roku, długopisy pojawiły się w wolnej sprzedaży. Hurtowa cena jednego długopisu wynosiła aż 27 funtów szterlingów, wprowadziła je na rynek firma Eterpen Company z Buenos Aires. Dopiero w 1953 roku we Francji pojawił się tani długopis jednorazowy, wyprodukowany przez firmę barona Bica. Ostatecznie upowszechnił się długopis, który skonstruował Amerykanin Milton Reynolds.

W Polsce pierwsze długopisy pojawiły się w 1950 roku, było ich bardzo mało, przez co ich ceny były dość wysokie. Traktowane były jako prawdziwy cud techniki.
Najważniejsza część długopisu to wkład czyli rurka wypełniona tuszem. Umieszczona jest ona w korpusie, najczęściej plastikowym. W obsadce umieszczona jest miniaturowa kulka, która obracając się, uwalnia atrament w sposób ciągły i stały. Długopisy dzielimy na jednorazowe oraz te z wymiennym wkładem. Często posiadają mechanizm, który umożliwia schowanie końcówki, gdy go nie używamy. 

Ciekawostki:

* W każdej sekundzie na świecie sprzedaje się prawie 60 długopisów. 

*  Zenith – najsłynniejszy długopis Polski Ludowej powstał według technologii przejętej przez Chińską Republikę Ludową po znacjonalizowaniu amerykańskiego Parkera w Szanghaju.

* Do produkcji jednego długopisu zaangażowane jest przemysł wydobywczy, naftowy, chemiczny i metalowy. Potrzeba zatem surowców z niemal całej naszej planety, by powstał długopis.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content