Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Deszcz pieniędzy dla prezydenta Matyjaszczyka i częstochowskich radnych

Temat wzrostu wynagrodzenia prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka (SLD) przegłosowany przez radnych miejskich wzbudza wśród mieszkańców bezmiar negatywnych emocji. I słusznie, bo kwestią sporną jest, czy prezydent Częstochowy rzeczywiście na podwyżkę uposażenia zasługuje? Nie bez racji więc złajał nas – Tygodnik – jeden z Czytelników za pomocą pytania: „dlaczego u Was nie pojawiła się informacja o głosowaniu radnych nad swoimi podwyżkami i dla prezydenta? Temat niewygodny dla Was?” Nie ma takich tematów, ale o tym innym razem…Rzeczywiście radni przegłosowali horrendalną podwyżkę wynagrodzenia dla prezydenta Matyjaszczyka (o prawie 90 procent), a i o sobie nie zapomnieli, bo diety radnych wzrosły o 60 procent. Wątpliwości – dlaczego teraz, dlaczego tak dużo i dlaczego oni…? – potęguje wszechobecna hipokryzja wszystkich polityków, w tym samorządowców i radnych, którym wydaje się, że argumenty o nakazie podwyżek w wyniku nowych przepisów, o politycznym wyrównywaniu różnic płacowych czy o pospolitym już: „po postu nam się należy” – społeczeństwo bezrefleksyjnie „łyknie” i uzna za prawdę objawioną.

Podczas ostatniej sesji rady miasta Częstochowy, radni przegłosowali podwyżkę pensji prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka. Zarobki prezydenta przekroczą 20 tysięcy zł, to o blisko 10 tysięcy zł więcej niż obecnie. Jednak to nie jedyna podwyżka, którą zajmowali się radni, głosowali również nad podniesieniem swoich diet aż o 60 proc. Przeciwni podwyżce byli radni Prawa i Sprawiedliwości, chociaż w szeregach prawicy zdecydowanie zabrakło jednomyślności. Na szczególną uwagę zasługuje postawa radnej Doroty Majer (PiS), która – chyba dla kontrastu – glosowała ramie w ramię z lewicą w przeciwieństwie do swoich partyjnych kolegów.

Tak kształtuje się wzrost diet:

* przewodniczący rady – z 2.684,13 na 4.294,61 zł (ponad 1.600 zł więcej)
* wiceprzewodniczący rady – z 2.549,92 na 4.079,88 zł (ponad 1.500 zł więcej)
* przewodniczący Komisji w radzie – z 2.415,72 na 3.865,15 zł (ponad 1.400 zł więcej)
* wiceprzewodniczący Komisji w radzie – z 2.013,1 na 3.220,96 zł (ponad 1.200 zł więcej)
* szeregowy radny – z 1.878,89 na 3.006,23 zł (ponad 1.100 zł więcej)

Zarówno prezydent Matyjaszczyk, jak i wszyscy radni wyższe wynagrodzenia otrzymają z datą wstecz, od 1 sierpnia.

Głosowanie radnych miasta Częstochowy w sprawie określenia wysokości diet dla radnych za udział w pracach Rady i jej organów oraz zwrotu kosztów podróży służbowej.
wyniki: ZA – 19, PRZECIW – 5, WSTRZYMUJĘ SIĘ – 3, BRAK GŁOSU – 1, NIEOBECNI – 0

Sojusz Lewicy Demokratycznej
Blukacz Tomasz – ZA
Iżyńska Małgorzata – ZA
Kapinos Dariusz – ZA
Kot Łukasz – ZA
Lewandowska Ewa – ZA
Lewandowski Michał – ZA
Niesmaczny Zbigniew – ZA
Skrzypczyńska Emilia – ZA
Szczuka Ryszard – BRAK GŁOSU
Trzeszkowski Sebastian – ZA
Tyl Tomasz – ZA
Zbrojkiewicz Iwona – ZA

Wspólnie dla Częstochowy
Gawroński Artur – ZA
Krawczyk Jacek – ZA
Sowa Andrzej – ZA
Stefańska Krystyna – ZA
Urbańska Jolanta – ZA

Koalicja Obywatelska
Banaś Łukasz – ZA
Gieroń Barbara – ZA
Pawłowska Agata – WSTRZYMUJĘ SIĘ

Prawo i Sprawiedliwość
Jarzyński Konrad – PRZECIW
Jastrzębska Katarzyna – PRZECIW
Kaliszewski Piotr – WSTRZYMUJĘ SIĘ
Majer Dorota – ZA
Pohorecka Monika – PRZECIW
Ruksza Paweł – PRZECIW
Struzik Beata – WSTRZYMUJĘ SIĘ
Wrona Piotr – PRZECIW

Głosowanie radnych miasta Częstochowy w sprawie ustalenia wynagrodzenia Prezydenta Miasta Częstochowy.  
wyniki: ZA – 20, PRZECIW – 6, WSTRZYMUJĘ SIĘ – 2, BRAK GŁOSU – 0, NIEOBECNI – 0

Sojusz Lewicy Demokratycznej
Blukacz Tomasz – ZA
Iżyńska Małgorzata – ZA
Kapinos Dariusz – ZA
Kot Łukasz – ZA
Lewandowska Ewa – ZA
Lewandowski Michał – ZA
Niesmaczny Zbigniew – ZA
Skrzypczyńska Emilia – ZA
Szczuka Ryszard – ZA
Trzeszkowski Sebastian – ZA
Tyl Tomasz – ZA
Zbrojkiewicz Iwona – ZA

Wspólnie dla Częstochowy
Gawroński Artur – ZA
Krawczyk Jacek – WSTRZYMUJĘ SIĘ
Sowa Andrzej – ZA
Stefańska Krystyna – ZA
Urbańska Jolanta – ZA

Koalicja Obywatelska
Banaś Łukasz – ZA
Gieroń Barbara – ZA
Pawłowska Agata – ZA

Prawo i Sprawiedliwość
Jarzyński Konrad – PRZECIW
Jastrzębska Katarzyna – PRZECIW
Kaliszewski Piotr – PRZECIW
Majer Dorota – ZA
Pohorecka Monika – PRZECIW
Ruksza Paweł – PRZECIW
Struzik Beata – WSTRZYMUJĘ SIĘ
Wrona Piotr – PRZECIW

Jeśli nie wiadomo o co chodzi – chodzi o kogoś

Od 2021 roku dla samorządowców i radnych zaczyna się bardzo dostatni okres, być może ostatni, bo za niespełna 2 lata kolejne wybory lokalne. Posłowie we wrześniu br. dali zielone światło dla podwyżek w samorządzie. Najpierw w nowelizacji z 17 września 2021 r. ustawy o pracownikach samorządowych podniesiono górny ustawowy pułap wynagrodzenia (wraz z dodatkami), które może być wypłacane włodarzowi. Kolejny krok zrobiła Rada Ministrów, która w nowym rozporządzeniu płacowym z 25 października 2021 roku podniosła uposażenia samorządowców o 60 proc. 
Jednak nie tylko samorządowcy dzięki tym przepisom dostaną podwyżkę. Złośliwcy twierdzą wręcz, że to podwyżki dla parlamentarzystów zapoczątkowały falę wzrostu wynagrodzeń, która – o zgrozo – pominęła prezydenta Andrzeja Dudę. To właśnie on miał być – zdaniem opozycji – głównym beneficjentem ustawy, zgłoszonej przez PiS, zwłaszcza że miesiąc wcześniej to właśnie Andrzej Duda wydał rozporządzenie, przyznające podwyżki parlamentarzystom i ministrom.

Gdy mieszkaniec Częstochowy zadaje więc pytanie: dlaczego radni nie chcieli dyskutować o żadnej z dwóch uchwał o podwyżkach dla siebie i prezydenta? – odpowiedź jest oczywista. Radni powiązani z lewicą (SLD, KO i WDC) też chcieliby trochę grosza przytulić, podobnie jak robią to członkowie rządu RP. A radnym PiS-u nie wypadało głośno protestować przeciwko podwyżkom, bo musieliby skrytykować własne elity.

Dotychczas wynagrodzenie wójta, burmistrza i prezydenta nie mogło być wyższe niż 7-krotność kwoty bazowej, czyli 12.525 zł brutto. Po zmianie jest to już 11,2-krotności kwoty bazowej, czyli 20.041,50 zł brutto na miesiąc. Jednocześnie minimalne wynagrodzenie nie może być niższe niż 80 proc. maksymalnego, czyli 16.033,02 zł brutto miesięcznie. W praktyce oznacza to, że każdemu włodarzowi należy się wyższe uposażenie, bo dotychczasowy maksymalny pułap apanaży nie pokrywa się z nowym minimalnym poziomem wynagrodzenia.

Po prezydencie i radnych podwyżki czekają też na urzędników. Będą jednak zdecydowanie mniej spektakularne niż dla włodarzy. Pensje dla pracowników wzrosną średnio o ponad 200 zł. W budżecie miasta zabezpieczono już na ten cel 10 mln zł. Podwyżki obejmą blisko 3.900 osób zatrudnionych w miejskich instytucjach Częstochowy.

A co w sprawie podwyżek mają do powiedzenia częstochowscy radni:

Radny Łukasz Banaś – Koalicja Obywatelska

– Proszę o komentarz w sprawie podwyżek dla radnych i prezydenta. Czy nie uważa Pan, że to nie jest dobry czas?
– To pytanie należałoby skierować do posłów PiS-u i prezesa Kaczyńskiego. Po pierwsze, dlaczego właśnie w takim momencie przygotował ustawę, która daje podwyżki i pensje pani prezydentowej Dudzie. Myślę, że tu właśnie o nią najbardziej chodziło. Rząd zrobił to w taki sposób, że my jako radni nie mieliśmy wyjścia jak tylko to poprzeć, ponieważ jak czytałem w Gazecie prawnej, moglibyśmy zostać posądzeni o zaniechanie. Ustawa jest tak skonstruowana, że mimo że obowiązuje to i tak radni muszą nad tym głosować. Uważam, że było to zrobione z premedytacją, po to, by później radni obrywali od ludzi za to, że sobie podnoszą pensje. A tak naprawdę to rząd podniósł sobie pensje, ale żeby była cisza, to przy okazji podniósł też samorządowcom i radnym. W naszym klubie nie było żadnej dyskusji. Jedna z koleżanek się wstrzymała, a my poparliśmy uchwałę, mając świadomość, że musimy tak zrobić, bo tak przewiduje ustawa.
Poza tym nie było dyskusji na ten temat. Przewodniczący Rady Zbigniew Niesmaczny przygotował uchwałę. Szczerze, to się w nią nie zagłębiałem i nie wiem czy ten próg, który przegłosowaliśmy był najwyższy czy najniższy. Jeśli mam być szczery, co do pensji radnych, to uważam, że jest to dużo, ale z drugiej strony te pensje nigdy nie były podnoszone, 12 lat temu były takie same i dziś są takie same. Co do pensji prezydenta, to uważam, że zarobki na poziomie 6 tys. zł to jest wstyd dla Polski. Brzmi to być może źle, że to aż 100 procentowa podwyżka, ale i tak 12 tys. pensji prezydenta, to nie są jakieś gigantyczne pieniądze w odniesieniu do odpowiedzialności jaką prezydent dźwiga. Takie pieniądze, a nawet wyższe zarabiają dyrektorzy wielu firm, więc pensji prezydentów miast będę bronił.

Radny Piotr Wrona – Prawo i Sprawiedliwość

– Proszę o komentarz w sprawie podwyżek dla radnych i prezydenta. Nie byliście jednomyślni…
– Zgadza się. Nie było dyscypliny klubowej, zostawiłem to sumieniu każdego radnego. Nie było również dyskusji. Myślę, że głosowanie było najlepszą formą wypowiedzenia się w tej kwestii. Większość klubu zagłosowała za podwyżkami, część się wstrzymała.

– Pan był zarówno przeciw podwyżkom dla radnych jak i prezydenta. Dlaczego?
– Miasto nie prosperuje dobrze finansowo, jesteśmy mocno zadłużeni, na inwestycje są przekazywane niewielkie środki. Poza tym, ustawa którą przyjął nasz rząd, dopuszcza wyższe pensje, ale w domyśle dla miast bogatych i dobrze zarządzanych. A według mnie Częstochowa nie jest ani bogata, ani dobrze zarządzana. 

– Dlaczego nie było żadnej dyskusji na sesji rady?
– Bo trudno jest rozmawiać o pieniądzach dla siebie, jest to po prostu bardzo niewygodne. Może nawet nietaktowane, więc tak jak mówiłem, ustaliłem, że naszą dyskusją będzie po prostu głosowanie. 
Nie ukrywam, że prezydent Matyjaszczyk nie jest prezydentem z mojej bajki, ale uważam, że każdy prezydent, podkreślam każdy, powinien zarabiać duże, przyzwoite pieniądze, żeby nie musiał kombinować i mógł godnie miasto reprezentować i nim zarządzać.

Udostępnij:

9 komentarzy

 • Anonim

  Podwyzki zgonia na polski lad

 • Anonim

  Podwyzki zgonia na polski lad

 • Anonim

  Za takie zarządzanie miastem powinni wypłacić odszkodowanie a nie podnosić sobie diety. Może wtedy zeszli by na ziemię i zobaczyli jak żyją zwykli ludzie, którzy płacę za ich dostatnie życie, bo przecież oni nie wypracowują żadnego dochodu a wręcz generują straty. Niezła buta , sobie ogromne podwyżki a tym co na to pracują niecałe 200 zł. I to z wyrównaniem od sierpnia. A podobno kasa miasta jest pusta. Widać nie dla wszystkich.

 • Anonim

  Za takie zarządzanie miastem powinni wypłacić odszkodowanie a nie podnosić sobie diety. Może wtedy zeszli by na ziemię i zobaczyli jak żyją zwykli ludzie, którzy płacę za ich dostatnie życie, bo przecież oni nie wypracowują żadnego dochodu a wręcz generują straty. Niezła buta , sobie ogromne podwyżki a tym co na to pracują niecałe 200 zł. I to z wyrównaniem od sierpnia. A podobno kasa miasta jest pusta. Widać nie dla wszystkich.

 • emerytka

  Pani Majer puszcza oko do pana Krzysztofa.

 • emerytka

  Pani Majer puszcza oko do pana Krzysztofa.

 • Anonim

  Powinny być podwyżki ale nie takie duże.
  Prezydent płacze że miasto ma mało pieniedzy a podwyżke dostaje sto procent . Nie maja wytłumaczenia tez radni. Co innego mówią co innego robią.

 • Anonim

  Powinny być podwyżki ale nie takie duże.
  Prezydent płacze że miasto ma mało pieniedzy a podwyżke dostaje sto procent . Nie maja wytłumaczenia tez radni. Co innego mówią co innego robią.

 • Anonim

  Radni podwyżka od 1100zl do 1600zl
  Prezydent podwyżka 10 000 zł
  Urzędnicy podwyżka 200 zł trochę mało w stosunku do radnych i prezydenta.
  Przecież to jest śmiech na sali.
  Jak wam nie wstyd.Ile godzin radny spędza dziennie w pracy na rzecz Częstochowy a ile urzędnik pracuje godzinny dziennie?
  Przedszkole zrobiliście płatne od wrzesnia.
  Bilet mpk dla dzieci zrobiliście płatny. Darmowy bilet miał służyć ochronie środowiska . Tak lewica trąbiła.Juz nie ważne środowisko. Niby brakowało pieniędzy dlatego zlikwidoano bilet a na podwyżki dla siebie Pieniądze się znalazły.
  Opłaty targowe podatek od nieruchomości,transportowy podniesliscie.
  Podwyżka ok ale nie taka Wstyd …

 • Anonim

  Radni podwyżka od 1100zl do 1600zl
  Prezydent podwyżka 10 000 zł
  Urzędnicy podwyżka 200 zł trochę mało w stosunku do radnych i prezydenta.
  Przecież to jest śmiech na sali.
  Jak wam nie wstyd.Ile godzin radny spędza dziennie w pracy na rzecz Częstochowy a ile urzędnik pracuje godzinny dziennie?
  Przedszkole zrobiliście płatne od wrzesnia.
  Bilet mpk dla dzieci zrobiliście płatny. Darmowy bilet miał służyć ochronie środowiska . Tak lewica trąbiła.Juz nie ważne środowisko. Niby brakowało pieniędzy dlatego zlikwidoano bilet a na podwyżki dla siebie Pieniądze się znalazły.
  Opłaty targowe podatek od nieruchomości,transportowy podniesliscie.
  Podwyżka ok ale nie taka Wstyd …

 • Anonim

  Z tego co słyszałem urzędnicy mają dostać średnio ok. 140zł brutto i to do podziału przez naczelników – czyli jeden dostanie 300 zł a drugi 0

 • Anonim

  Z tego co słyszałem urzędnicy mają dostać średnio ok. 140zł brutto i to do podziału przez naczelników – czyli jeden dostanie 300 zł a drugi 0

 • Czy potrafisz spojrzeć w lustro ?

  Mam pytanie urzędnik pracuje 8 godz dziennie.
  Prezydent ile godzin dziennie pracuje na rzecz Miasta że jest wstanie jeszcze dorabiać na następnych dwóch etatach.
  Radny ile godzin dziennie pracuje na rzecz miasta że jest wstanie jeszcze dorabiać na dodatkowe etaty.
  Urzędnik pracuje min 160godzin miesięcznie i nie zarobi tyle chociaż co radny.
  Czy potraficie spojrzeć sobie w lustro?

 • Czy potrafisz spojrzeć w lustro ?

  Mam pytanie urzędnik pracuje 8 godz dziennie.
  Prezydent ile godzin dziennie pracuje na rzecz Miasta że jest wstanie jeszcze dorabiać na następnych dwóch etatach.
  Radny ile godzin dziennie pracuje na rzecz miasta że jest wstanie jeszcze dorabiać na dodatkowe etaty.
  Urzędnik pracuje min 160godzin miesięcznie i nie zarobi tyle chociaż co radny.
  Czy potraficie spojrzeć sobie w lustro?

 • ekonomic

  Tą Radę Miasta powinni zlikwidować,bo nic nie robi tylko PODWYŻKI .Kiedy ten bajzel sie skończy za co podatnicy im płaca, a prezydent dostał podwyżkę co on robi z tych oieniędzy i tak nie dogoni żony z jej wynagrodzeniem,bo musiał by byc v-ce prezesem Sródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej,może jak kadencja sie skonczy to Puch go przytuli co?;-)

 • ekonomic

  Tą Radę Miasta powinni zlikwidować,bo nic nie robi tylko PODWYŻKI .Kiedy ten bajzel sie skończy za co podatnicy im płaca, a prezydent dostał podwyżkę co on robi z tych oieniędzy i tak nie dogoni żony z jej wynagrodzeniem,bo musiał by byc v-ce prezesem Sródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej,może jak kadencja sie skonczy to Puch go przytuli co?;-)

 • Anonim

  Urzędnicy. Skoro wam źle że was po znajomości przyjęli i nie chcą dać podwyżek to odejdźcie.

 • Anonim

  Urzędnicy. Skoro wam źle że was po znajomości przyjęli i nie chcą dać podwyżek to odejdźcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content