1 grudnia zmieniły się limity osób w restauracjach, hotelach czy kościołach. Ponadto, rząd wprowadził zakaz lotów z krajów szczególnego ryzyka. Powód – nowy wariant koronawirusa, omikron.
W ostatnim czasie rejestrowane są wysokie wskaźniki dziennych zachorowań na COVID-19. W związku z tym, od 1 grudnia do 17 grudnia zmniejszają się dopuszczalne limity osób w wielu obiektach:
* Kościoły, lokale gastronomiczne, hotele, kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, koncerty, widowiska cyrkowe, baseny i aquaparki – 50 proc. obłożenia (obecnie – 75 proc.)
* Zgromadzenia, wesela, komunie, konsolacje, spotkania, dyskoteki – max. 100 osób (obecnie 150 osób)
* Wydarzenia sportowe (poza obiektami sportowymi) – max. 250 osób (obecnie 500 osób)
* Siłownie, kluby i centra fitness, hazard, muzea, galerie sztuki, targi, wystawy, kongresy, konferencje, sklepy i galerie handlowe – 1 osoba na 15 m kw (obecnie 1 osoba na 10 m kw)
W trwającej już drugi rok pandemii pojawił się kolejny, groźny wariant koronawirusa – omikron, wykryty w kilku państwach afrykańskich. Z tego powodu, aby opóźnić moment, w którym nowa mutacja koronawirusa dotrze do Polski, do 13 grudnia rząd wprowadził zakaz lotów z krajów wysokiego ryzyka – Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA oraz Zimbabwe. Osoby wracające z tych krajów muszą odbyć 14-dniową kwarantannę. Obowiązek ten nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych, które posiadają unijne cyfrowe zaświadczenie COVID.
Od 1 grudnia do 17 grudnia wprowadzono także zmiany w zasadach kwarantanny dla podróżujących z krajów non-Schengen. Kwarantanna zostaje wydłużona do 14 dni. Wcześniejsze z niej zwolnienie będzie możliwe w przypadku negatywnego wyniku testu PCR, który został wykonany po upływie 8 dni od dnia przekroczenia granicy. Kwarantanna nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych, posiadających unijne cyfrowe zaświadczenie COVID.
Zwiększona liczba zakażeń oznacza większe ryzyko zachorowania. Najskuteczniejszą metodą wzmocnienia naszej odporności jest szczepienie – pozwala uniknąć zachorowania na COVID-19 lub łagodnie przejść infekcję. Szczepienie to także możliwość zadbania o żyjące wśród nas osoby starsze, które mogą przechodzić koronawirusa znacznie ciężej z racji wieku czy chorób współistniejących.