Część 8.
Tygodnik 7 dni wysłał do wszystkich komitetów wyborczych pytania do kandydatów, zarówno na radnych, jak i prezydenta o sposoby rozwiązania najważniejszych problemów mieszkańców. Jako pierwsza odpowiedziała liderka Demokratycznej RP Jolanta Urbańska. Najobszerniej wypowiedział się Łukasz Pabiś z Koalicji Obywatelskiej (najprawdopodobniej w imieniu kandydata na prezydenta i całego KO).
Nic do powiedzenia o problemach miasta nie ma Komitet Wspólnie dla Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Podobnie zresztą jak sam Matyjaszczyk (SLD) obecny prezydent Częstochowy i kandydat ubiegający się o reelekcję, który najwyraźniej nie ma zdania w sprawach zadłużenia miasta, barier architektonicznych, czy wręcz koncepcji na rozwój Częstochowy. Na pytania nie odpowiedziała także kandydatka na prezydenta z listy PiS Monika Pohorecka. Lekceważący stosunek kandydatów pozostawiamy ocenie wyborców.
Wszystkie komitety wyborcze otrzymały taki sam zestaw pytań. W wersji papierowej 7 dni opublikowaliśmy tylko wybrane odpowiedzi (bardzo obszerny materiał).
W internecie odpowiedzi zamieszczać będziemy w częściach.
Część 8.
Jaki macie Państwo pomysł-koncepcję na dobrobyt mieszkańców Częstochowy i w jaki sposób zamierzacie zmniejszyć odpływu młodych ludzi z naszego miasta?
Kandydat na prezydenta Częstochowy Tomasz Grzegorz Stala
(KWW ALTERNATYWA DLA CZĘSTOCHOWY)
– Paradoksalnie, poziom życia młodych jest głównie zależny od tego, jak funkcjonują osoby w wieku średnim, czyli mające ustabilizowane życie zawodowe. To one zarówno finansują edukację swoich dzieci, jak wspomagają je w pierwszych krokach kariery zawodowej. W przeciwieństwie do naszych kontrkandydatów nie jesteśmy urzędnikami, czy partyjnymi działaczami i wiemy, że najważniejszym jest nie przeszkadzać obywatelom – to będzie jedna z dewiz naszej służby dla miasta. Zniesienie barier dla przedsiębiorczości, wolna konkurencja bez ustawianych przetargów i ograniczenie obciążeń podatkowych – to najważniejsze z naszych punktów programowych związanych z dobrobytem mieszkańców.
Kandydatka na radną Częstochowy Jolanta Urbańska
(KWW DEMOKRATYCZNA RP)
– Wśród naszych postulatów wyborczych jest zapis o zwiększeniu roli/ rangi ludzi kultury. Atrakcyjna oferta kulturalna jest jednym z elementów atrakcyjnością miasta. Chcemy godnych wynagrodzeń dla ludzi kultury, dla których praca jest często pasją wynagradzaną na poziomie nie pozwalającym na godne życie.
Zaplanowana na 2024 rozbudowa Żłobka miejskiego jest działaniem, które uważamy za bardzo potrzebne.
Zarówno oferta kulturalna, jak i dostępność żłobków I przedszkoli są istotnymi argumentami dla młodych ludzi za pozostaniem w Częstochowie.
Kandydatka na prezydenta Częstochowy Małgorzata Terrero-Rozmus
(KWW WYBIERAM CZĘSTOCHOWĘ)
– Niestety, w rankingach miast, w którym Polakom żyje się najgorzej Częstochowa jest w niechlubnej czołówce. Na tę ocenę składają się m.in.: standard życia, stopa bezrobocia, przeciętne wynagrodzenia, dostępność mieszkań, dostęp do opieki lekarskiej, uczelni, perspektywy dla młodych ludzi, ale i poziom przestępczości czy jakość powietrza. W każdym z tych obszarów jest wiele do zrobienia. Należy wsłuchać się w potrzeby ludzi i to najlepiej mogą zrobić rady dzielnic, bo często na poziomie lokalnym można więcej, szybciej i lepiej zadziałać niż poprzez miejskie czy wojewódzkie struktury. Danie większych kompetencji radom dzielnic i zdecentralizowanie władzy jest ważnym punktem naszego programu.
Ważna kwestia to również inwestycje. Nie tylko pozyskanie i realizacja środków unijnych ma znaczenie ale to, co za te pieniądze powstaje i jak zmienia to jakość życia mieszkańców nie tylko globalnie – ale i lokalnie, w dzielnicach, osiedlach czy konkretnych ulicach. Mamy przykłady inwestycji drogowych, które miasto sparaliżowało na długie miesiące, jeśli nie lata, a których efekt pozostawia wiele do życzenia, utrudniając nieraz życie mieszkańców poszczególnych ulic.
Najczęściej z miasta wyjeżdżają młodzi ludzie. Obserwując dobrze prosperujące miasta w Polsce, do których udają się młodzi częstochowianie widać, że decydujące są uczelnie posiadające nowoczesną ofertę, współpracujące z biznesem, z przedsiębiorstwami. Oferują one staże czy wymiany studenckie z uczelniami na całym świecie. Taką ofertę mają i uczelnie wyższe w Częstochowie, ale to należy wzmacniać i rozwijać.
Dla młodych ludzi ważne są perspektywy. Coraz częściej stawiają oni sobie pytanie: czy czas na studiach nie lepiej zamienić na rozpoczęcie i rozwój własnego biznesu? I to jest kolejny obszar do zagospodarowania. Powinny powstać przemyślane programy i projekty wzmacniające kompetencje młodych przedsiębiorców, punkty konsultacyjne jak swój mały biznes rozpocząć i z głową go poprowadzić. Z tego powstają miejsca pracy i to również realnie wpływa na rozwój miasta.
Kandydat na prezydenta Częstochowy Krzysztof Świerczyński
(KKW TRZECIA DROGA (PSL-PL2050 SZYMONA HOŁOWNI)
– Dobrobyt bierze się z pomysłowości i pracowitości. A tego częstochowiankom i częstochowianom nie brakuje. Wystarczy im nie przeszkadzać i nie sięgać w głąb ich kieszeni ponad konieczność. Do tego uśmiechnięty urzędnik, który robi wszystko, by rozwiązać problem mieszkańca. Czy potrzeba czegoś więcej? I tak, jest to jeden z czynników mających wpływ na migrację młodzieży.
Kandydat na prezydenta Częstochowy Łukasz Banaś
(KKW KOALICJA OBYWATELSKA)
– Mój program został oparty o 4 wartości: rozwój, zdrowie, bezpieczeństwo i rodzina. W każdej z tych wartości zawarte jest kilka punktów, które odpowiada na to pytanie.
W zakresie zdrowia:
1. Program in vitro – zwiększenie finansowania procedury, co pomoże parom bezdzietnym na realizację marzeń posiadania dziecka w Częstochowie,
2. Bezpłatne badania profilaktyczne – które pozwolą na diagnozę naszego zdrowia w mieście, bez konieczności jego opuszczania,
3. Program Mały Wielcy sportowcy – da szansę rodzinom, na rozwijanie pasji i talentów młodzieży w mieście,
4. Infrastruktura okołosportowa i rekreacyjna – pozwoli rodzinom na edukację sportową dzieci w Częstochowie.
W zakresie Rodziny:
1. Darmowa komunikacja miejska dla dzieci i młodzieży uczącej się w Częstochowie – co pozwoli na decyzję o pozostaniu w mieście,
2. Karta Mieszkańca Częstochowy – z konkretnymi ulgami, rabatami z infrastruktury miejskiej (baseny, boiska, parkingi, teatr etc) oraz komercyjne ulgi we współpracy z miastem (lokale usługowe), Usługa „złota rączka dla seniorów” – by mogli Seniorzy mogli liczyć na drobne naprawy w mieście.
3. Nowe żłobki i przedszkola darmowe – dające szansę i komfort życia młodym rodzinom, by pozostawały w mieście i by młode mamy mogły wrócić na rynek pracy w Częstochowie,
4. Wzbogacona oferta zajęć pozaszkolnych – by nasza młodzież i dzieci mogły w Częstochowie się rozwijać.
W zakresie bezpieczeństwa:
1. Duży nacisk na bezpieczne ścieżki rowerowe i całą infrastrukturę – by nasze rodziny mogły aktywnie spędzać swój wolny czas sportowo i bezpiecznie,
2. Infrastruktura drogowa – bezpieczne przejścia dla pieszych, należycie oświetlone, by nasze dzieci, żony, mamy, seniorzy, mogli bezpiecznie się poruszać,
3. Miasto bez barier architektonicznych, by nasi przyjaciele z niepełnosprawnościami mogli się czuć bezpiecznie w Częstochowie,
4. Monitoring wizyjny miasta – zwiększenie ilości kamer monitoringu, by wszyscy z nas czuli się bezpieczniej, dzieci wracające z zajęć, nasze babcie i kierowcy.
W zakresie rozwoju:
1. Nowe mieszkania komunalne i czynszowe – by nasze rodziny mogły mieć zabezpieczony byt i miejsce do mieszkania, nie tylko za cenę deweloperską!
2. Biura wsparcia lokalnego biznesu – reaktywacja inkubatora przedsiębiorczości z prawdziwego zdarzenia, ze wsparciem dla nowych idei i młodych przedsiębiorców ze wsparciem prawnym, księgowym, doradczym – by młodzi nie bali się zakładać firmy,
3. Lokal na start dla nowych przedsiębiorców – by nie uciekali, by zakładali nowe firmy w Częstochowie, z opcją udogodnień i zniżek w mieście,
4. Stadion dla Rakowa – by skorzystać z kojarzenia biznesów, duży sport, małe i spore eventy dla miasta.
Renata R. Kluczna