Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Czyżby ciąg dalszy sprawy Sebastiana Myśliwca?

Brytyjska prokuratura nie zgadza się z wyrokiem ławy przysięgłych, która skazała częstochowskiego biznesmena Sebastiana Myśliwca (40 l.) na 6 lat i 3 miesiące pozbawienia wolności. Prokurator uważa, że to zbyt mała kara i zamierza w ciągu najbliższych kilku dni złożyć apelację. Zdaniem oskarżyciela wyrok powinien być dwucyfrowy, minimum 12 lat.  

Jeden z najhojniejszych (w 2010 roku) sponsorów kampanii wyborczej obecnego prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka (SLD), właściciel znanych firm Dospel i ArtHause – Sebastian Myśliwiec, niewykluczone, że spędzi za kratkami na Wyspach znacznie więcej czasu niż jeszcze kilka dni temu przypuszczał. Prokurator zamierza złożyć apelację i domagać się dla Myśliwca zwiększenia kary odsiadki. 
A chodzi o czyn przestępczy, którego znany biznesmen dopuścił się na terenie Wielkiej Brytanii. 
Na początku 2014 r. do jednego z biur księgowych w Londynie wtargnęło kilku uzbrojonych mężczyzn, w tym Sebastian Myśliwiec (notabene biuro zajmowało się obsługą księgową firm częstochowianina, zarejestrowanych w Anglii). Celem napaści była próba wymuszenia na właścicielach biura (Marcin S. i Dawid N.), zaksięgowania dokumentów umożliwiających wyłudzenie podatku VAT w okresie 3 miesięcy w wysokości 750 tys. funtów miesięcznie. Mężczyźni odmówili współpracy. Księgowego przywiązano do krzesła i brutalnie pobito. Gangsterzy okradli biuro księgowe i zbiegli. Myśliwca zatrzymano na lotnisku w Luton.
Postępowanie przeciwko Sebastianowi Myśliwcowi zakończyłoby się już dawno. Ponieważ jednak współoskarżoną była jego ciężarna konkubina – Monika Piątkowska, sąd czekał z rozpoczęciem rozprawy aż dziecko przyjdzie na świat. Partnerka Myśliwca została kilka dni temu skazana na 2,5 roku pozbawienia wolności. 

cdn…
Zdaniem brytyjskiej prokuratury przyznanie się oskarżonego do winy nie wynikało z okazania przez niego skruchy, lecz z niepodważalnych materiałów dowodowych, przedstawionych przez oskarżyciela już na pierwszej rozprawie, których Myśliwiec nie był w stanie w żaden sposób obalić. Co więcej, to sam oskarżony był w pewnym sensie współtwórcą tychże materiałów, które nie pozostawiają najmniejszych nawet wątpliwości, że jest winien zarzucanych mu czynów. Nie bez znaczenia jest fakt, że przez kilka miesięcy, nim sprawa trafiła do sądu, Myśliwiec utrzymywał, iż jest niewinny. Prokurator podkreśla, że dopiero przedstawienie niezbitych dowodów skłoniło Myśliwca do zmiany zeznań. To z kolei nie może być czynnikiem decydującym o zmniejszeniu – do ponad 6 lat – wymiaru kary. Prokuratura wstępnie domagała się 20 lat pozbawienia wolności. 

Czas na polską prokuraturę
Sebastianem Myśliwcem interesuje się także polski wymiar sprawiedliwości. Częstochowski biznesmen i jego firmy były objęte śledztwem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Urzędu Kontroli Skarbowej w Gdańsku. Dochodzenie przeciwko niemu prowadzi także Prokuratura Okręgowa w Częstochowie pod kątem „wyłudzania pieniędzy, prania brudnych pieniędzy oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej”, a chodzi m.in. o próbę wyłudzenia ponad 50 milionów złotych VAT-u. 

Redakcja „7 dni” wystąpiła do Prokuratury Okręgowej w Częstochowie o informacje dotyczące  postępów w dochodzeniu przeciwko Myśliwcowi w tak zwanym wątku polskim. 
1. Czy w związku z zakończeniem postępowania przeciwko Sebastianowi Myśliwcowi w Wielkiej Brytanii, prokuratura w Częstochowie zamierza kontynuować postępowanie prowadzone w Polsce?
2. W jaki sposób zamierzacie Państwo przesłuchać Sebastiana Myśliwca, bądź też zapoznać go z aktem oskarżenia skoro przebywa poza granicami kraju?
3. Na jakim etapie jest postępowanie przeciwko Myśliwcowi w Polsce i czy można stwierdzić, że zbliża się ku końcowi oraz co jest powodem jego przedłużania?

Prokuratura odpowiedziała:

„Z uwagi na dobro prowadzonego w Prokuraturze Okręgowej w Częstochowie śledztwa obejmującego swym zakresem zagadnienia poruszane w piśmie – aktualnie nie mogę udzielić szczegółowych odpowiedzi na przedstawione pytania.
Potwierdzam, że w śledztwie analizowana jest działalność wielu firm z Polski oraz zagranicznych podmiotów gospodarczych, w związku z uzasadnionym podejrzeniem wyłudzania podatku VAT o wielkiej wartości, na szkodę Skarbu Państwa.
Informuję, że szczegółowe informacje dot. wskazanego znacznie zaawansowanego śledztwa będą mogły zostać udostępnione opinii publicznej niezwłocznie po zakończeniu postępowania przygotowawczego, którego termin zakończenia uzależniony jest w dużej mierze od realizacji wniosków o pomoc prawną międzynarodową.
Nadmieniam, że polska prokuratura karna (dział XIII Kodeksu Postępowania Karnego) przewiduje szereg możliwości wykonywania czynności procesowych z osobami przebywającymi za granicą.
w/z Rzecznika Prasowego
Naczelnik Wydziału Śledczego
Prokuratury Okręgowej w Częstochowie
Robert Wypych”.

Nie pozostaje nam nic innego, jak cierpliwie czekać na decyzje polskiej prokuratury (chciałoby się rzec równie skutecznej i sprawnie działającej, jak w Wielkiej Brytanii).

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content