Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Czterdziesta rocznica trzynastego

Banalność powtarzalności. Co jeszcze powiedzieć można o 13.12.1981 r., skoro już wszystko przy poprzednich rocznicowaniach powiedziano. Denerwowało mnie zawsze uroczysto-państwowe świętowanie trzynastego grudnia, czułem się wtedy jak mumia, wyciągana z sarkofagu, by nadać walor patriotyzmu archeologom. Uważałem, że świętować trzeba zwycięstwo, dni takie jak 4 czerwca. Klęskom należy się minuta milczenia…

W grudniu ponieśliśmy klęskę, przeżyliśmy bolesne rozczarowanie. Pamiętam z czasów pierwszej wolności słowa Alka: nic się nie bój, za tobą stoi huta, za hutą cały naród. Potem Alka wsadzili do więzienia i nie było za nim ani całej huty, ani całego narodu. Mit o heroizmie narodu kochającego wolność, był tylko pustym frazesem. Nasz naród okazał się normalny, taki jak każdy inny: anioły i bohatery mieszkają bowiem w niebie, a nie na ziemi. Nie ma sensu dowartościowywać się wymyślaniem historycznych mitów, bo może stać się nieszczęście i ktoś powie: sprawdzam. 
Grudniowa noc, dla mnie, kojarzy się z kłamstwem narzuconym przemocą. Kłamstwem, zmieszanym z pustosłowiem, było, wygłoszone piękną polszczyzną, orędzie o wprowadzeniu stanu wojennego. Kłamstwem był mundur, okulary i czapka z orłem, wygłaszającego je generała. Kłamstwem był jego stopień wojskowy i kłamstwem oprawa w kolorze biało-czerwonym. Wymyślono taki chwyt reklamowy, wiedząc, że nawet małpa w mundurze może przekonująco udawać patriotę. Do dziś ten trick działa, nie tylko w Polsce. Gdziekolwiek jakikolwiek palant chce utrzymać za wszelką cenę władzę, tam chętnie przykrywa swoje intencje mundurem i sztandarem o barwach narodowych. Działa to lepiej niż reklama coca-coli.

Historia się powtarza w sposób specyficzny: za oryginałem idą nieudaczne, chińskie podróbki. Gdy mnie pytają: co znaczy to „kłamstwo stanu wojennego”? Odpowiadam: wyobraźcie sobie, że nie macie wyboru, skazani jesteście tylko na oglądanie „kurskiej” TVP i czytanie „Gazety Polskiej”. Jest dla mnie żenującym dowodem etycznej przegranej, że po trzydziestu latach wolności znów TVP stała się tym, czym była w PRL. Jest taką samą etyczną przegraną beztroskie szarpanie godności munduru żołnierzy, w imię partyjnych korzyści. W grudniu 1981 r. wysyłano żołnierzy pod kopalnię „Wujek”, teraz kieruje się ich na wojnę z kobietami i dziećmi pod Kuźnicę. Jest etyczną przegraną powrót do państwa, w którym służby specjalne kontrolują społeczeństwo, a nie odwrotnie. Państwa, gdzie prawem jest to, co służy władzy, a najlepszą formą prawną jest rozkaz. 
To jest dziś ta chińska podróbka „stanu wojennego”, owe plastikowe zabaweczki dla rozbawiania politycznych „mężów stanu”. Czterdzieści lat temu to mogło działać, choć i tak skutek tego działania był żałosny: sromotne bankructwo firmy PRL. Teraz klimat się zmienił: to nie działa. Choć przy mocnych staraniach rządzący mogą doprowadzić do bankructwa tej, swojej, IV RP. 

Pozostanie rocznicowe pustosłowie. Jakiś koncert, może Martyniuk zaśpiewa kombatantom. Jakaś wzruszająca przemowa Prezydenta z morałem: nie daliśmy się Moskwie, nie poddamy Brukseli. Jakaś specjalna forma „miesięcznicy smoleńskiej”, by naród wiedział jakich bohaterów szanować. 

Medaliki, baloniki, koraliki…

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content