Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

„CzAS na rower” – Częstochowski Alarm Smogowy

Zarówno położenie, jak i struktura miasta, sprzyjają zmianie części codziennych podróży odbywanych prywatnymi samochodami na te, odbywane rowerem. Podróże krótkie, czyli tenieprzekraczające 5 km, stanowią znaczącą część podróży miejskich. Jednocześnie, jak wykazały badania, rower jest najbardziej efektywnym środkiem transportu na takie odległości – czytamy w Planie Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miasta Częstochowy sporządzonym przez firmę Star ITS.

Z danych zgromadzonych do końca 2015 roku wynika, że Częstochowa posiada ponad 60 km dróg, pasów i ciągów pieszo – rowerowych. Jednak sieć dróg rowerowych jest niespójna. Poszczególne fragmenty nie są ze sobą połączone na tyle, aby podróż rowerem odbywała się ciągle po wyznaczonej dla niego drodze, co może wpływać na komfort i bezpieczeństwo, zwłaszcza mniej doświadczonych uczestników ruchu!
W tym temacie w Częstochowie jest sporo do zrobienia. Problem dotyczy kilku dzielnic, między innymi: Gnaszyna, Grabówki, Lisińca i Stradomia, które pozbawione są infrastruktury, umożliwiającej bezpieczne dotarcie rowerem, do pozostałych dzielnic miasta. Dzięki budowie spójnej sieci dróg rowerowych można się spodziewać nawet kilkunastokrotnego wzrostu rowerzystów na ulicach naszego miasta, w porównaniu do wyznaczania niepowiązanych odcinków.

A co na to władze samorządowe?
Częstochowa otrzymała 4,5 miliona złotych na utworzenie sieci rowerów miejskich. Ale do teraz nie udało się wyłonić wykonawców zadania. Niestety, prawdopodobnie mieszkańcy miasta będą mogli skorzystać z rowerów miejskich najwcześniej jesienią, a może dopiero w przyszłym roku. Urząd Miasta obiecuje również wybudowanie nowych ścieżek rowerowych. Chodzi o przystosowanie do planowanej budowy systemu rowerów miejskich. Oby tym razem nie skończyło się jak to często bywa tylko na obietnicach.
Każdy z nas może przeciwdziałać niskiej emisji poprzez podróżowanie rowerem. To spaliny samochodowe są jedną z głównych przyczyn powstawania niskiej emisji. Na szczęście coraz więcej mieszkańców Częstochowy docenia jazdę na rowerze, która umożliwia podróżowanie bez emisji zanieczyszczeń do powietrza, a do tego – co równie ważne – poprawia naszą kondycję. Rower to świetny wybór nie tylko na weekendową przejażdżkę po lesie, ale także na co dzień, by dotrzeć do pracy lub przewieźć w koszyku drobne zakupy.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content