Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Czapka z daszkiem

Czapki z daszkiem są często nazywane zamiennie „bejsbolówkami”. Idąc tym tropem, możemy się dość łatwo domyślić, że ich historia powinna się wiązać z niezwykle popularnym za oceanem sportem, czyli bejsbolem. Ten element garderoby wymyślono na potrzeby zawodników uprawiających bejsbol już w XIX wieku. Za prekursorów stylu uznaje się amatorską drużynę The Brooklyn Excelsiors, występującą na co dzień w Nowym Jorku. Stało się tak, ponieważ częstym wrogiem zawodników w Stanach Zjednoczonych nie był sam groźny przeciwnik, a słońce, które atakowało oczy bejsbolistów przy rzutach, odbiciach czy też chwytaniu piłki. Dziś czapka z daszkiem to obowiązkowy element każdego gracza reprezentującego tę dyscyplinę sportu.

W podręczniku Base Ball Spaulding, który został wydany w 1888 roku jest nawet specjalna wzmianka o różnych stylach czapek z daszkiem, jakie towarzyszyły zawodniczym strojom. Co bardzo ciekawe, w owych czasach słynną „bejsbolówkę” można było kupić nawet za 12 centów. Najdroższe z nich kosztowały zazwyczaj 2 dolary, co dziś wydawać może się nie do pomyślenia.

Nie od razu opatentowano czapki z daszkiem, które mógł nosić każdy. Moda na nie zaczęła wykraczać zdecydowanie dalej poza boiska. W Stanach Zjednoczonych zapanował prawdziwy szał, dzięki czemu czapki szybko stały się jednym ze znaczących elementów mody, który bardzo skutecznie trafiał na inne kontynenty. Po czasie wymyślono regulowany pasek, dzięki któremu niemal każdy mógł taką czapkę nosić. 

Dziś czapka z daszkiem wciąż jest na topie i nie ma jednego obowiązującego kształtu. W sklepach spotkać można wersje bardziej klasyczne, jak i z modnymi w ostatnich latach fullcapami. Różni je przede wszystkim kształt daszka: te pierwsze posiadają daszek zaokrąglony, a te drugie – prosty. Ponadto klasyczna bejsbolówka jest wyposażona w regulację zapięcia, a fullcap nie. Ma to niebagatelne znaczenie podczas wyboru właściwego rozmiaru czapki.

Czapki z daszkiem można także rozróżnić ze względu na materiał, z którego je wykonano. Niejednokrotnie spotyka się modele, których tył powstał z lekkiej i elastycznej siateczki. Gwarantuje ona przepływ powietrza, co umożliwia utrzymanie odpowiedniej temperatury głowy, nawet w gorące dni i podczas aktywności fizycznych.

Czapki z daszkiem są jednym z bardziej praktycznych dodatków, jaki ludzie włączyli do garderoby. Daszki bejsbolówek osłaniają oczy przed promieniami słońca, co przydaje się w wielu codziennych sytuacjach. Są tacy, którzy wykorzystują tę funkcję podczas prowadzenia samochodu, i tacy, którzy nie wyobrażają sobie bez niej aktywności fizycznych. Czapki z daszkiem noszą biegacze, rowerzyści (choć tu zalecany jest kask) czy koszykarze. Bejsbolówka to niezastąpiony element wyposażenia podczas wszelkich wyjazdów na łono natury. Chronią bowiem przed udarem słonecznym oraz insektami, takimi jak kleszcze. 

Funkcjonalność bejsbolówki to jedna z jej największych zalet, ale nie jedyna. Współcześnie czapki z daszkiem – a dokładniej mówiąc fullcapy – to jeden ze znaków szczególnych wielbicieli hip-hopu i miłośników mody ulicznej. W atrakcyjny sposób uzupełniają one „stylówkę” składającą się z luźnych spodni, bluzy z kapturem i sneakersów z najświeższych kolekcji. 

Noszenie czapki z daszkiem to również niejednokrotnie sposób wyrażania siebie i swoich przekonań. Na czapkach pojawiają się przeróżne nadruki, symbole, teksty, hasła – od logotypów znanych zespołów sportowych, przez nazwy grup muzycznych, aż po motywy zaczerpnięte z filozofii czy popkultury. Chcesz pokazać, z jakimi wartościami się identyfikujesz? Czapka z daszkiem z pewnością ci to ułatwi.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content