Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Co słychać u pustułek w cementowniach CEMEX Polska?

Z wizytą u Betonowskich i Marglowskich.CEMEX Polska nieprzerwanie pracuje nad zwiększaniem zaangażowania w ochronę przyrody. Szczególną uwagę firma poświęca inicjatywom realizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie swoich zakładów. Jednym z głównych projektów CEMEX dotyczących ochrony bioróżnorodności jest program „Pustułki – sokoły CEMEX-u” realizowany w cementowniach w Chełmie i Rudnikach koło Częstochowy.

W 2011 roku na terenie Cementowni CEMEX w Chełmie zawisły pierwsze budki lęgowe dla pustułek, czyli objętego ścisłą ochroną gatunku sokoła. Od tego czasu projekt został rozbudowany i objął swoim zasięgiem również Cementownię w Rudnikach. Jako że pustułki nie budują swoich gniazd, sposobem na zapewnienie ich czynnej ochrony jest montaż skrzyń lęgowych. W swoich zakładach CEMEX zainstalował już łącznie osiem budek lęgowych, a niektóre z nich wyposażył dodatkowo w kamery z podglądem na żywo, umożliwiającym internautom obserwacje ptaków w pierwszych tygodniach życia. Dodatkowo Zespół Ochrony Środowiska CEMEX w okresie lęgowym prowadzi kalendarz opisujący ważne wydarzenia z życia ptaków, a współpracujący z firmą ornitolodzy wspomagają firmę w badaniach i obrączkowaniu ptaków.

Po zakończonym sezonie 2022, CEMEX z przyjemnością dzieli się wynikami przeprowadzonych prac. Miniony sezon rozpoczął się w cementowniach dosyć nietypowo, ponieważ jedną z przygotowanych dla pustułek budek lęgowych zamieszkała rodzina kawek. Zdarzenie to jest o tyle interesujące, że zazwyczaj to pustułki zajmują nieużywane gniazda ptaków krukowatych. Poza udanym lęgiem kawek, CEMEX odnotował na terenie swoich zakładów również 8 rodzin pustułek, które w 2022 roku doczekały się potomstwa.

– Cieszymy się, że nasze działania przynoszą oczekiwane rezultaty i co roku nowe pokolenie pustułek opuszcza gniazda w naszych zakładach – mówi Monika Wosik, Dyrektorka Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w CEMEX Polska. – Jak wynika z ekspertyzy współpracującego z nami ornitologa, w 2022 roku szacunkowo 34 młode osobniki zostały odchowane w naszych cementowniach – dodaje.

W tym roku podczas prac badawczych skupiono się na rodzinach Betonowskich z Chełma oraz Marglowskich z Rudnik. Pisklęta zostały przebadane oraz zaobrączkowane. Dzięki analizie genetycznej ustalono również ich płeć – odnotowano cztery samice oraz czterech samców. Z ciekawostek zaobserwowano, że choć zazwyczaj głównie to samice pustułek zajmują się inkubacją jaj – Pan Betonowski poświęcał temu zadaniu stosunkowo wiele czasu. Kamera zainstalowana w skrzyni lęgowej rodziny Betonowskich zarejestrowała również odwiedziny starszych podlotów z sąsiedniej budki, które przylatywały na karmienie, co jest dość nietypową obserwacją.

Sezon lęgowy 2022 był naprawdę udany i bogaty jeżeli chodzi o poczynione obserwacje, które pozwalają nam dowiedzieć się coraz więcej o tym zagrożonym gatunku. Dalsze informacje oraz zdjęcia z budek lęgowych znajdują się na stronie internetowej www.cemex.pl/ochrona-pustulek. Tymczasem kolejny sezon lęgowy w cementowniach rozpocznie się już w marcu, wtedy też CEMEX uruchomi transmisję ze skrzyń lęgowych oraz poinformuje o dalszych planach dotyczących projektu.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content