Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

„Cieszą się, że widzą listonosza, bo tak rzadko przychodzi”

„Żądamy podwyżek – mamy dość czekania i wodzenia nas za nos” pod takim tytułem opublikowaliśmy w ostatnim numerze Tygodnika list pracowników Poczty Polskiej do prezesa zarządu Przemysława Sypniewskiego. Reakcja była natychmiastowa. W czwartek skoro świt otrzymaliśmy maila z prośbą o przedstawienie stanowiska dyrekcji Poczty Polskiej. Zapytaliśmy także częstochowskich listonoszy, co oni na to, zwłaszcza że w środę doszło do kolejnej akcji protestacyjnej?

„Szanowni Państwo,
W 2016 pocztowcy otrzymali pierwsze od 8 lat podwyżki wynagrodzeń zasadniczych o 250 zł. W tym roku od maja pracownicy otrzymują regularnie wypłacaną na nowych zasadach premię, a do czerwca 2017 roku wzrosły wynagrodzenia zasadnicze o 150 zł. Jednocześnie podniesiono wynagrodzenia dla wszystkich nowo zatrudnianych pracowników. Obecnie na stanowiskach, po okresie próbnym, oferowane jest wynagrodzenie w wysokości minimum 2300 – 2500 zł brutto (wraz z premią miesięczną za jakość pracy). Ponadto każdy pracownik może otrzymać dodatkową premię za wyniki (do 354 zł brutto kwartalnie). Osoby, które przepracują w firmie co najmniej rok, otrzymują w październiku premię roczną w wysokości miesięcznych zarobków brutto, a po trzech latach  dodatek stażowy, powiększany o 1% z każdym kolejnym rokiem pracy aż do 20% wynagrodzenia zasadniczego.
Przyjmując nową strategię zarząd Poczty Polskiej zrezygnował z cięcia kosztów i redukcji etatów na rzecz pozyskiwania nowych źródeł przychodów, otwierania kolejnych placówek i zwiększania zatrudnienia. W porównaniu z ubiegłym rokiem, zatrudnienie w spółce wzrosło o ponad 2,5 tys. pracowników. Dziś Poczta jest największym w Polsce pracodawcą, zatrudnia prawie 80 tys. osób, z czego ok. 23 tys. to listonosze. 
Firma ponosi co miesiąc ogromne koszty, które praktycznie równoważą przychody. Ważne, że przychody Poczty Polskiej są obecnie większe niż rok czy dwa lata temu, jednak koszty, z których 70% stanowią koszty pracy, również wzrosły o około 500 mln zł. 
O kondycji finansowej spółki decyduje przede wszystkim płynność, długoterminowa rentowność działalności oraz to, czy dana firma może terminowo regulować swoje zobowiązania. Decyzje o ewentualnych podwyżkach muszą być podejmowane wyjątkowo rozważnie, natomiast rozmowy na ten temat pracodawca prowadzi z przedstawicielami organizacji związkowych zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa  i normami współżycia społecznego.
Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej S.A.”

Zapytaliśmy częstochowskich listonoszy podczas protestacyjnego przemarszu, jak to jest, że oni narzekają na zarobki, a dyrekcji twierdzi, iż są nie najgorsze. 

„Tak, rzeczywiście dostaliśmy podwyżki, tylko że kwota 250 złotych jest kwotą brutto. Co do premii to chcę wyraźnie powiedzieć, że premie są przyznawane za realizacje dodatkowych planów, np. za sprzedaż przez listonosza 2 tysięcy znaczków czy za otwarcie konta bankowego podczas dostarczania listów. Często w mediach słyszymy, że Poczta Polska ma mnóstwo zachęt dla nowych pracowników. Podam przykład z naszego podwórka. Ostatnio do roznoszenia korespondencji przyjęła się młoda dziewczyna. Przepracowała 7 dni, po czym poszła na chorobowe na 3 tygodnie, a teraz przyniosła wymówienie. Taka jest rzeczywistość. Ta dziewczyna nie wytrzymała. Na pięciu rekrutów, 3-4 odchodzi. Nikt nie będzie pracował za niecałe 2 tysiące złotych na miesiąc, wykonując tak ciężką i odpowiedzialną pracę. Chodzę zapocona; teraz uśnieżona; ja ma tablet; ja mam pieniądze – i ja mam za to wszystko 1800 złotych. Nie, dziękuję, to nie są godne pieniądze. 2.500 brutto można dostać w Biedronce i ludzie odchodzą. 
Są takie rejony w Polsce, gdzie mieszkańcy się cieszą, że widzą listonosza, bo nie ma kto pracować. Nie mówi się głośno na przykład o tym, że nie ma obsady na rejonach, natomiast dyrekcja chwali się wzrostem zatrudnienia. Są przyjmowani ludzie tylko do roznoszenia ulotek, ale oni nie są listonoszami.
Problem w tym, że może rzeczywiście są tacy co za dużo zarabiają, może w kierownictwie. Słyszałam, że niektóre pensje sięgają 90 tysięcy złotych miesięcznie, ale my na dole mamy niewiele ponad najniższą krajową.
Osoba, która domaga się godnych zarobków uważana jest za środowisko antypocztowe. No cóż, niech tak będzie…”.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content