Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków narzędziem walki ze smogiem

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw. Zmiany zakładają m.in. utworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), która pozwoli jednolicie skatalogować źródła ciepła w Polsce. Wśród istotnych zmian znalazło się także utworzenie Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji, który ma przyspieszyć realizację programu Czyste Powietrze.

Na mocy znowelizowanej ustawy utworzona zostanie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), która służyć będzie gromadzeniu jednolitych, ustandaryzowanych danych na temat budynków i lokali oraz eksploatowanych w nich spalanych paliw o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW; źródeł ciepła, w tym zasilania z sieci ciepłowniczej oraz źródeł energii elektrycznej.

Jak czytamy na stronie internetowej prezydenta, nowelizacja umożliwi podjęcie działań w zakresie zdiagnozowania źródeł niskiej emisji, poprzez rozpoczęcie gromadzenia jednolitych i spójnych danych w skali całego kraju.
CEEB pozwoli sprawniej działać

– Ta ustawa ma kluczowe znaczenie dla skutecznej walki z niską emisją, czyli głównym źródłem smogu w Polsce. Jest to rozwiązanie przełomowe, o które Polski Alarm Smogowy walczył od bardzo dawna. Zabiegały o to także samorządy województw. (…) Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to będzie taki CEPiK dla źródeł ciepła. Daje to szansę, że w końcu „kopciuchy” przestaną być anonimowe – mówi Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego (PAS).

Ponadto lider PAS zwrócił uwagę, że to rozwiązanie jest bardzo ważne, ponieważ pozwoli sprawniej działać na poziomie lokalnym. Do tej pory to na samorządach spoczywał obowiązek inwentaryzacji źródeł ciepła, co wynikało przeważnie z zapisów wojewódzkich programów ochrony powietrza. Problem w tym, że samorządy nie do końca wiedziały, jak z takim wyzwaniem sobie poradzić.

Fundusz ułatwi uzyskiwanie kredytów 

Nowelizacja ustawy zakłada również m.in. powstanie Funduszu Ekologicznego Poręczeń i Gwarancji, z którego udzielane będą gwarancje lub poręczenia spłaty kredytów i pożyczek na projekty ekologiczne.
Według założeń, fundusz służyć ma przyspieszeniu realizacji programu Czyste Powietrze, poprzez gwarancje lub poręczenia spłaty kredytów i pożyczek udzielonych na projekty ekologiczne przez banki komercyjne.

źródło: smoglab.pl

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content