Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Ból kolana – jak zapobiegać – jak leczyć

Bóle kolan są dolegliwością, która występuje najczęściej po przebytym urazie czy kontuzji sportowej. Często wiąże się również z pojawieniem się stanu zapalnego w obrębie uszkodzonego stawu, towarzyszy temu silny ból, obrzęk i zaczerwienienie.  Często są to objawy bagatelizowane przez pacjentów, co prowadzi do pogorszenia stanu stawu. Bóle kolan mogą wskazywać na wiele poważnych chorób. Jak je rozpoznać? Jak zapobiegać? A przede wszystkim jak leczyć. 

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu stawów kolanowych u pacjentów?

Najczęstszymi przyczynami jest stan zapalny w obrębie stawu oraz uraz. Niejednokrotnie osobami doświadczającymi kontuzji są sportowcy, osoby aktywne fizycznie ale często także laicy pragnący rozpocząć przygodę ze sportem bez wcześniejszych przygotowań. O wypadek  w nieodpowiednim obuwiu i bez odpowiedniej rozgrzewki nie jest trudno. 

Urazy i stany zapalne to nie jedyne powody wizyt u ortopedy. Często bóle kolan spowodowane są zmianami zwyrodnieniowymi. Stawy kolanowe ze względu na swoje umiejscowienie są zużywane i obciążane praktycznie przez całe życie. Chrząstka stawowa z wiekiem wyciera się, a tarcie podczas każdorazowego ruchu stawem powoduje ból i dyskomfort. 

Bóle stawu kolanowego często związane są także z chorobami reumatycznymi. Nawracający ból, obrzęk, zaczerwienie, a często także wysięk mogą świadczyć o początkach ZZSK ale także reumatoidalnego zapalenia stawów. W przypadku RZS najczęściej choroba atakuje w pierwszej kolejności stawy ręki, jednak nie jest to regułą. W przebiegu choroby reumatycznej często bólowi towarzyszy stan zapalny. 

Inną przyczyną bóli stawowych może być borelioza. Jest to choroba odkleszczowa wywoływana przez krętki borreli. Schorzenie to bardzo często atakuje stawy, a leczenie boreliozy jest o tyle trudne, że ciężko jest ją zdiagnozować. Kleszcze często jako miejsce ukąszenia wybierają owłosioną skórę głowy, pachwiny czy doły pachowe. Są to miejsca trudno dostępne, gdzie łatwo je przeoczyć. U wielu pacjentów nie występuje także charakterystyczny dla ukąszenia przez kleszcza rumień. Borelioza to podstępna choroba, która zajmuje wiele układów i narządów organizmu. Nieleczona może prowadzić do trwałych, nieodwracalnych zmian, dlatego tak ważna jest szybka interwencja lekarska i odpowiednio dobrana antybiotykoterapia. 

Przyczyną bólu stawów kolanowych mogą być również infekcje bakteryjne oraz zbyt duże obciążenia stawu spowodowane nadmierną masą ciała. Pacjentów cierpiących z powodu nadwagi i otyłości z każdym rokiem przybywa. Nieprawidłowa masa ciała jest w większości przypadków spowodowana dietą bogatą w węglowodany proste, tłuszcze nasycone, za to ubogą w niezbędne składniki mineralne i witaminy. Coraz większa część społeczeństwa preferuje posiłki w barach szybkiej obsługi, które oszczędzają czas, a zabierają zdrowie. 

Jakie dostępne metody leczenia polecają specjaliści ortopedzi? 

Metoda leczenia jest zawsze dobrana indywidualnie do przypadku. Lekarz w pierwszej kolejności musi zdiagnozować przyczynę bólu, a następnie zaproponować leczenie. W celu wykonania prawidłowej diagnostyki, niejednokrotnie pacjent musi wykonać szereg badań laboratoryjnych, obrazowych czy ultrasonograficznych. Dostępnych jest wiele rozwiązań poczynając od tradycyjnych metod farmakologicznych, poprzez zabiegi rehabilitacyjne, ćwiczenia, kończąc na zabiegach z użyciem nowych, innowacyjnych technologii.

Bardzo skutecznymi metodami leczenia zarówno zmian zwyrodnieniowych, pourazowych czy poinfekcyjnych jest przeszczep chondrocytów oraz terapia komórkami macierzystymi. Zabiegi te są bezpieczne, ryzyko odrzutu jest minimalne, a przede wszystkim są bardzo skuteczne. Umożliwiają powrót do codziennych obowiązków, a często nawet do pełnej sprawności. W wielu przypadkach są w stanie uniknąć założenia endoprotezy bądź opóźnić jej wszczepienie, pozwalając dłużej zachować pełną ruchomość stawu. 

Bardzo dobre efekty terapeutyczne przynosi także leczenie odwirowanym osoczem bogatopłytkowym PRP. Terapia znacznie pobudza komórki i tkanki do regeneracji oraz skraca czas rekonwalescencji.

Innowacyjnym, bezpiecznym i skutecznym rozwiązaniem jest także terapia antyinterleukinowa, która przynosi spektakularne efekty w leczeniu chorób reumatycznych. Leki stworzone przy udziale inżynierii biomedycznej umożliwiają zahamowane procesu zapalnego, a tym samym łagodzą objawy choroby i znacznie poprawiają jakość życia pacjentów. 

Leczyć to jedno, ale jak zapobiegać pojawianiom się bóli stawów kolanowych?

W wielu przypadkach zapobieganie nie jest możliwie, gdyż urazy i kontuzje są nieplanowane. Warto jednak podczas aktywności fizycznej zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Ważna też jest prawidłowo zbilansowana dieta, która pomoże utrzymać organizm i stawy w nienagannej kondycji, a także umożliwi zachowanie prawidłowej masy ciała. 

Bardzo istotne jest słuchanie potrzeb własnego organizmu. Wysyła on wiele sygnałów, które świadczyć mogą o chorobie czy toczącym się procesie zapalnym. Nie należy bagatelizować żadnych objawów, a z powtarzającym się bólem trzeba udać się jak najszybciej do lekarza specjalisty.

CENTRUM MEDYCZNE ALFAMEDICA SILESIA NORTH
Poradnia Ortopedyczna
Chirurgia Jednego Dnia w zakresie Ortopedii
ul. Kilińskiego 166, Częstochowa
34 314 71 07 , 781 754 455

www.alfamedica.med.pl/ortopeda-czestochowa/
www.innowacyjnaortopedia.pl

 

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content