Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Bo poddanych trzeba trzymać krótko – dzień z życia króla Krzysztofa

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta w sprawach dotyczących Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” była groteskową zabawą w demokrację i manifestacją bezradności radnych. Niedługo później prezydent Krzysztof Matyjaszczyk skończył to, co rozpoczął 10 lipca i zwolnił z kierowniczej posady osobę kompetentną i zasłużoną w dziedzinie kultury i promocji miasta. Głosowanie w sali sesyjnej tylko przyśpieszyło odwołanie Małgorzaty Nowak ze stanowiska dyrektor OPK „Gaude Mater”.  

Na wieść o planowanej banicji wobec szlachcianki Nowak w kraju nadwarciańskim zawrzało. Na koniec miesiąca na audiencję do króla Krzysztofa przybyli poddani, by prosić o ułaskawienie dla zdrajczyni, co śmiała mieć odmienne zdanie od władcy i rozkazów jego nie słuchała. Monarcha wysłuchiwał gawiedzi cierpliwie, choć naiwność przemówień nieraz wykrzywiała mu twarz w ironicznym grymasie. Słowa wypowiadał zdawkowo, bowiem od mówienia miał dworzan: Marszałka, co „chamów” na mównicy ganił, że kultury nie znają, oraz Wiernego, który umykał co i rusz przed innowiercami, by go do mównicy znów nie zagnali. Król natomiast dostojnie i z klasą pospólstwu ciszę nakazał, ludu wielkodusznie wysłuchiwał, błazeńską żonglerkę argumentami obejrzał. – Będzie mnie plebs pouczał, decyzje moje podważał! – pomyślał władczo, gdy inni obradowali. – Nikt mnie szantażem nie weźmie, ani warunków stawiać nie będzie. Jam król Krzysztof Wielki i nie bawią mnie te audiencje! – zwątpił w ideę i salę opuścił. Nagadał się kler, pokłóciła szlachta, ale ostatecznie veto wobec decyzji króla większością głosów przyjęła. Kiedy rozeszli się wszyscy w radości, że mądrą decyzję podjęli, monarcha dekret o banicji szlachcianki Nowak z kulturalnych włości wystosował. Cóż miał zrobić innego? Wysłuchać woli poddanych? Toć to niehonorowo by było, o słabości jego władzy by świadczyło. I stało się wedle jego widzimisię. Hipoteza: Odtąd będzie Nowak bez Ziemi, a ziemia bez Gaude Mater.
*
Usunięcie niewygodnej osoby ze stanowiska dyrektor OPK (obowiązki Małgorzaty Nowak przejęła Mariola Florek), nie rozstrzygnęło przyszłych losów Ośrodka. Zanim placówka zostanie wchłonięta przez Filharmonię Częstochowską, radni muszą zgodzić się na zmianę jej statusu. Dopiero podczas tego głosowania okaże się, czy nadzwyczajna sesja Rady Miasta była jedynie popisem rajców, czy rzeczywistym protestem wobec planów Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM Częstochowy.
Jednym z najbardziej zaskakujących punktów obrad radnych było zdziwienie miejskich decydentów faktem, że Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater zastrzegło sobie prawo do znaku słowno-graficznego „Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater”, zgłaszając je w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej we wrześniu 2011 roku. Sprawa praw autorskich została podana do publicznej wiadomości podczas konferencji prasowej zwołanej w OPK tydzień przed zwołaniem sesji nadzwyczajnej. Na spotkaniu nie zjawił się wprawdzie żaden przedstawiciel magistratu, ale czy nikt z radnych, ani prezydentów Częstochowy nie czyta gazet? Uniknęliby w ten sposób szoku, którego doznali, kiedy szef Stowarzyszenia Roman Wyporski po raz wtóry odczytał publicznie oświadczenie, że używanie loga i nazwy „Gaude Mater” wymaga zgody właściciela znaku towarowego, a to znaczy jedno: miasto nie będzie mogło organizować festiwalu pod tym samym szyldem. Sprawę obecnie badają prawnicy. Niewykluczone, że kwestia zostanie rozstrzygnięta drogą sądową. Dla osób postronnych wyrok i tak nie będzie miał znaczenia, ponieważ już teraz wiadomo, że Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej, jeśli będzie nadal organizowany, radykalnie zmieni swoje oblicze. W ramach solidarności z byłą dyrektor OPK z przedsięwzięcia wycofali się dotychczasowi współorganizatorzy, członkowie Rady Artystyczno-Programowej Festiwalu. O tym, czy na skutek decyzji prezydenta Częstochowy miasto straci kulturalną wizytówkę, a sam Matyjaszczyk poparcie społeczne, dowiemy się na pewno z czasem.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content