Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Bierawa: Ekolekcje w Żwirowni

Blisko 50 gatunków ptaków, dziki, sarny i borsuki – m.in. takie zwierzęta można spotkać w pobliżu Żwirowni Bierawa (woj. opolskie). Na co dzień kopalnia jest czynnym zakładem wydobywczym, od teraz będzie także miejscem edukacji ekologicznej. Niezwykłe walory przyrodnicze tego miejsca mamy szansę poznać dzięki nowo otwartej ścieżce edukacyjnej, przygotowanej przez CEMEX Polska – właściciela Żwirowni – we współpracy z Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie i stowarzyszeniem Ruch Inicjatyw Społeczno-Ekologicznych Przytulia.

Ścieżka „Bierawa – kopalnia przywrócona naturze”, została oficjalnie otwarta 26 września. Składa się na nią 10 tablic, rozmieszczonych wokół zbiorników poeksploatacyjnych, w bezpośrednim sąsiedztwie przepływającej obok Odry. Dzięki tablicom dowiemy się, w jaki sposób przyroda koegzystuje z działalnością wydobywczą i samoistnie wkracza na wyeksploatowane obszary. Tereny przekształcone w wyniku działalności górniczej kreują dobre warunki do rozwoju siedlisk dla licznych gatunków roślin i zwierząt.

– Poszczególne tablice są poświęcone m.in. występującym w Żwirowni ptakom, ssakom i płazom, charakterystycznym roślinom czy też śladom i tropom, na które można się natknąć podczas spacerów po okolicy – opowiada dr Anna Śliwińska-Wyrzychowska z wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
– Nietypową atrakcją ścieżki jest obecność „czarnych dębów” – drewna kopalnego wydobytego ze złoża – dodaje. 

Celem pomysłodawców ścieżki było stworzenie miejsca do prowadzenia zorganizowanej edukacji ekologicznej w terenie. W ramach projektu nauczyciele lokalnych szkół otrzymali materiały dydaktyczne, zawierające zestaw zadań z zakresu biologii i geografii, umożliwiające odbycie lekcji na łonie natury.

– Chcemy, by ścieżka służyła przede wszystkim lokalnej społeczności. Z myślą o naszych sąsiadach postanowiliśmy wyeksponować walory przyrodnicze terenu, na którym działa zakład – mówi Monika Wosik, Dyrektor ds. Ochrony Środowiska w CEMEX Polska. 
– To doskonałe miejsce do podziwiania świata przyrody i uczenia się szacunku do natury. Tym cenniejsze będzie dla młodych ludzi i ich wychowawców – zapewnia.

Ścieżka jest dostępna nieodpłatnie wyłącznie dla grup zorganizowanych. Z uwagi na prowadzone w jej sąsiedztwie wydobycie kruszywa, zwiedzanie ścieżki wymaga uprzedniego zgłoszenia. 

Żwirownia Bierawa to już druga kopalnia należąca do CEMEX Polska, na terenie której powstała ścieżka edukacyjna. Pierwszy zrekultywowany obiekt przystosowany do prowadzenia działalności edukacyjnej to kamieniołom Lipówka pod Częstochową. Ogólnodostępna ścieżka przyrodnicza „Kopalnia przywrócona naturze” powstała tam w 2013 roku. Więcej informacji na jej temat wraz ze szczegółowym przewodnikiem można znaleźć na stronie http://www.cemex.pl/kamieniolom-lipowka.aspx 

O Żwirowni Bierawa

Kopalnia żwiru Bierawa znajduje się 10 km na południe od Kędzierzyna-Koźla. Są w niej produkowane piaski i żwiry płukane. Żwirownia zaopatruje w kruszywa klientów CEMEX Polska z rejonu Górnego Śląska, Kędzierzyna-Koźla i Opola. Zakład dysponuje m.in. zapleczem laboratoryjnym, umożliwiającym wykonywanie podstawowych badań produkowanych kruszyw.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content